ARKADAŞINA GÖNDER Stressiz yeni sınav sistemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Stressiz yeni sınav sistemi

  • Giriş Tarihi: 9.8.2012

Yeni üniversite sınav sistemi öğrenciyi strese sokmayacak. Öğrenciler bir yıl içinde yapılacak birden fazla sınavdan istediğine girecek. Uygulama ise 2014 sonunda

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, üniversiteye giriş sisteminin yeniden yapılandırılacağını belirterek, "Amacımız üniversiteye giriş sistemiyle öğrenci neyi biliyor bunu ölçmek değil, aslında lisede aldığı temel yetkinlikleri ölçmeye ağırlık veren bir sistem. 2014 sonuna kadar üniversiteye giriş sistemi tamamen değişecek" dedi. Bakan Ergün, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda eğitim sistemini yeniden düzenleyecek kararlarını açıkladı.
Üniversiteye giriş sistemi yeniden yapılandırılacak. Öğrenciyi strese sokmayan, senede birden fazla periyotlarla yapılabilen, öğrencinin dilediğine katılabildiği sınavlara dönüştürülecek. Öğrencinin neyi bildiğini ölçmek yerine lisede aldığı temel yetkinlikleri ölçmeye ağırlık veren bir sistem kurulacak. Bir tür olgunluk sınavı getirilecek.
TÜBİTAK, Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte gerçekleştireceği eğitim müfredatına uygun, dijital içerikler hazırlayacak. Bu içeriklerde videolar, ses dosyaları ve interaktif ortamlarla desteklenmiş Z kitaplar (zenginleştirilmiş kitap) hazırlanacak. Türkiye'nin en iyi öğretmenleri tarafından verilen dersler, video ortamında öğrencilerin tamamına FATİH projesiyle tabletlerden sunulacak. Bu yöntemlerle, Ağrı'daki bir çocukla Ankara'nın, İstanbul'un en iyi okulundaki çocuk için fırsat eşitliğinin sağlanması amaçlanacak.
TÜBİTAK'ın, YÖK'le işbirliği yaparak kuracağı sistemle Hakkâri'deki üniversiteli interaktif olarak Boğaziçi Üniversitesi'ndeki hocanın dersini izleyebilecek.
Eğitim müfredatı bilimsel veriler ışığında yenilecek. Yoğun bilgi programı yerine analitik düşünmeyi ve sorgulamayı öğreten bir yapıya dönüştürülecek. Dürüst, güvenilir, çalışkan, kendine güvenen, analitik düşünebilen, problem çözebilen, projeler ürütebilmeyi öğreten temel eğitim sunulacak.
Yabancı dil eğitiminde alternatif modelleri tasarlanacak. Gramer ve kelime öğretimi modeli yerini, pratik, hayatın içinden, animasyonlarla desteklenen dil eğitim metoduna bırakacak.

kalan karakter 1000

merak ediyoruz merak ediyoruz

2014 te sınava giricem ama bana denk gelicekmi gelmicek mi kendimize çalışmak için nasıl bir sistem belirleyeceğiz hiçbir şey bilmiyoruz resmen deney faresi gibi olduk ve çocuk oyuncağına çevirdiler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet31
hayır1
cevapla 10.09.2012 12:02
ceren ceren

ben pek anlamadm doğrusu

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır2
cevapla 21.08.2012 20:44
ali ali

doğrusunu söylemek gerekirse pek anlamadımm ama iyi bir şey olacak gibi

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır13
cevapla 16.08.2012 21:40
çok merak ediyorum çok merak ediyorum

sınav sorularında ve değerlendirmesinde yansızlığın nasıl sağlanacağı mualllak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır11
cevapla 11.08.2012 15:19
murat murat

saçma teknolijik aletlerle kafa ilerlemez daha da köreltir kafayı ... başka alternatifler deneyin

Aynı Görüşte misiniz?
evet25
hayır17
cevapla 11.08.2012 14:52
fatma ulutaş fatma ulutaş

Bende bu yeni sistemden hiç birşey anlamadım.Bence ygs ,lys de kalksın ünüversiteye diploma puanı ile alsınlar.Kaçınılmaz bir konu bu ya valla her sene bi moda çıkartıyorlar neyse ALLAH TAN hangisi hayırlı ise hangisi bizim için daha iyi olacak ise o olsun...

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır16
cevapla 10.09.2012 16:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.