X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Öğretmenlere eş durumu müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Öğretmenlere eş durumu müjdesi

  • Giriş Tarihi: 15.9.2012 12:34

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin merakla beklediği eş durumu tayinleri için yeni bir formül geliştirdi.

Özür grubundan tayin isteyip gidemeyen sınıf öğretmenlerine yan alanlara geçebilme hakkı verildi.

Alan öğretmenlerinden de, bulunduğu branşa göre bir başka derse girebilecek olanların eş durumu tayinleri yapılacak.

Zaman gazetesinden İsa Yazar'ın haberine göre; eş tayinleri konusunda hem kamu kurum ve kuruluşları hem de tayini yapılamayan öğretmenler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım istemişti. Başbakan'ın talimatı üzerine MEB, özür durumundan tayin olamayan öğretmenlere son bir şans daha verdi. Bakanlık, il emrinin kaldırılması sebebiyle eş durumundan tayini çıkamayan ve aile bütünlüğü bozulan öğretmenler için yeni bir düzenleme hazırladı. Buna göre sınıf öğretmenleri özür grubundan tayin isteyip gidememişlerse bunlara yan alanlara geçebilme hakkı verildi. Buna göre diplomasında yan alan bulunan sınıf öğretmenleri, bu alanlara geçiş yapmak suretiyle eş durumu tayinine başvurabilecek. Eğer gitmek istediği ilde, başvurduğu yan alana ilişkin açık varsa tayini yapılacak.

Örneğin Muş'ta görev yapan ve yan alanı fen bilgisi öğretmenliği olan bir sınıf öğretmeni, Kütahya'ya gitmek istiyorsa fen bilgisi alanında açık olup olmadığına bakılacak. Eğer açık varsa eş tayini yapılacak. Yan alanı olmayan sınıf öğretmenlerine de zihinsel engelliler sınıf öğretmenliğine veya teknoloji ve tasarım öğretmenliğine geçme hakkı verildi.

Alan öğretmenlerinin de, bulunduğu branşa göre bir başka derse girebilecek olanların eş durumu tayinleri yapılacak. Örneğin edebiyat öğretmeni olan bir kişi, Türk dili dersleri için eş durumu tayini isteyebilecek. Eş durumundan tayini çıkmayan öğretmenler branş ya da yan alan değişikliği yaparak atanmak istedikleri ildeki 25 okula başvurabilecek. Öte yandan bu yıl isteğe bağlı yer değiştirmek isteyen öğretmen sayısı 106 bin 295 oldu. Bunlardan 42 bin 126 öğretmenin ataması gerçekleştirildi. İl içi ve iller arası özür grubu atamalarına ise 52 bin 627 öğretmen başvuruda bulundu. Bunlardan 22 bin 304'ünün ataması yapıldı. Böylece toplamda yer değişikliği atamalarına 158 bin 922 öğretmen başvuruda bulunurken 64 bin 430 öğretmenin ataması gerçekleştirildi.

kalan karakter 1000

EVREN EVREN

BEN TEKNOLOJİ TASARIM ÖGRETMENİYİM BEN İSTİYEBİLİCEKMİYİM ÖZÜR TAYİNİNİ

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.09.2013 17:41
esra esra

Ben beden eğitimi öğretmenıyım bu alndan başka hangi alanda derse gireyim ki il içi eş durumuna başvurayım.Tam bır çare bulunsa şaşarım zaten.Hep birileri mağdur ediliyor.Atanma baska bahara kaldı..

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 31.08.2013 23:49
eylem uysal eylem uysal

Teknoloji tasarim ogretmenlerinin atamalari geri cekildi yerine sinif ogretmenleri mi yerlesicek ne sacma bir uygulama bu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.08.2013 12:49
lalala lalala

çok iyi olmuşş. Tebrik ederiim :))

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.02.2013 22:50
hlyakilinc hlyakilinc

sınıf öğretmenleri bir daha kendi alanlarında eş durumundan atanamayacak mı?bu konuda bilgisi olanlar beni aydınlatabilir mi lütfen. neden bu saçma uygulamayı lutfediyorlarmış gibi yapıyorlar anlamıyorum. zamanında ziraat fakültesinden mezun olanlar büyük şehir merkezlerinde sınıf öğretmenliği yaparken eğitim fakültesi sınıf öğrt. mezunu olanlar zihin engelliler ya da tek. tasarım öğrt. yapmak zorunda bırakılıyor. tayin istesek o da çıkmıyor zaten..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.01.2013 09:05

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.