X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Akademik deprem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Akademik deprem

  • Giriş Tarihi: 30.1.2013

Yükseköğretim Denetleme Kurulu (YDK), Üniversitelerarası Kurul tarafından gerçekleştirilen çok sayıda doçentlik sınavında hukuksuzluk yapıldığını tespit etti

Yüksek Öğretim Denetleme Kurulu (YDK), "Yeterli öğretim üyesi bulunmasına rağmen aynı alandan doçentlik başvurusunda bulunan adaylar arasında ayrımcılık yapılarak bazı adaylar için 5, bazı adaylar için 3 kişilik jüriler oluşturuldu" iddiası üzerine incelemelerini tamamladı ve bu konudaki raporunu hazırladı. YDK raporunda, 2009 öncesi ve sonrası doçentlik komisyonu üyelerinin ifadelerine yer verilerek, "Doçentlik sınav komisyonu üyelerinin ifadeleri birlikte değerlendirildiğinde, Komisyon üyelerinin bazı doçent adayları ile ilgili jüri değişiklikleri yaptıkları, kararlarını yeterli sayıda üyenin katılımı ile almaları gerekirken bazen tek imza ile değişikliğe gittikleri, doçentlik sınav yönetmeliği, doçentlik sınav komisyonunun yapacağı görevleri bireyselleştirmediği ve komisyon olarak yapılmasını öngördüğü halde, komisyon üyelerinin genel olarak sadece kendi bilim alanları ile ilgilendiği, diğer alanlarla ve o alanlarda oluşturulan jürilerle ilgilenmediği tespit edildi" denildi. Raporun sonuç kısmında şu ifadeler yer aldı: "Doçentlik sınav komisyonu açık ve kabul edilebilir gerekçeler ortaya koymaksızın aynı durumdaki adaylar arasında ayrımcılık yapmakta, doçent olması istenen ya da istenmeyen aday için 3 kişilik jüri oluşturarak adayın geçmesini ya da kalmasını kolaylaştırmaktadır. Hatta bazı durumlarda tespit edilen 3 asıl 2 yedek üyeden oluşan jüride 2 asıl 1 yedek ya da 1 asıl 2 yedek üye aynı üniversiteden olmakta, bazı durumlarda jüri üyeleri içerisinde adayla aynı üniversiteden olan bile olabilmekte, böylece sonucu önceden belli olan (olumlu ya da olumsuz) bir sınav yapılmış olmaktadır."

'Yargılanma' talebi
YDK, çeşitli üniversitelerin rektörlerinin de aralarında bulunduğu doçentlik sınav komisyonu üyeleri hakkında, TCK'ya göre, 'Görevi Kötüye Kullanma' suçundan Lüzum-u Muhakeme (Yargılanma) kararı verilmesini istedi. İşte yargılanması istenen öğretim üyeleri: Prof. Dr. Mustafa İlhan, Prof. Dr. İsmail Çakmak, Prof. Dr. Hamit Fişek, Prof. Dr. Emin Kansu, Prof. Dr. Ayşe Ayata, Prof. Dr. İsmail Tosun, Prof. Dr. Öktem Vardar, Prof. Dr. Ersin Yurtsever, Prof. Dr. Ahmet Acar, Prof. Dr. Köksal Bayraktar, Prof. Dr. Şevket Pamuk, Prof. Dr. Buket Akkoyunlu, Prof. Dr. Mustafa Çıkrıkçı, Prof. Dr. Metin Heper, Prof. Dr. Kazım Sarıkavak, Prof. Dr. Ramazan Arslan, Prof. Dr. Namık Kemal Pak, Prof. Dr. İsmail Çakmak, Prof. Dr. Duran Altıparmak, Prof. Dr. Abdullah Atalar, Prof. Dr. Ayşe Sağsöz, Prof. Dr. Haluk Baylas, Prof. Dr. İrfan Erol, Prof. Dr. Yusuf Öztürk, Prof. Dr. Şevket Ruacan, Prof. Dr. Nurdan Tözün, Prof. Dr. Ayla Ersoy, Prof. Dr. Süleyman Aydan Belen, Prof. Dr. Zehra Çobanlı, Prof. Dr. Turan Sağer.

kalan karakter 1000

zafer çelik zafer çelik

önemli olan bundan sonra ne olacağı, hem ODTÜ hem de BİLKENT Rektörünün isimlerin geçtiği kişilerin yargılanması çok zor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır3
cevapla 30.01.2013 10:56
a a

doçentlik sınavına da güven yoktu zaten, şimdi ayyuka çıktı. düzenleme yapmazlarsa veya kendilerince düzenlemeler oluşturulursa daha çok hak yenir, birileri birilerinin himayesinde ezilir de ezilir. kul hakkı nasıl zor bişey, yiyenler düşünsün

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır9
cevapla 30.01.2013 09:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.