X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'İntegral' artık öğrenmek isteyene anlatılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'İntegral' artık öğrenmek isteyene anlatılacak

  • Giriş Tarihi: 14.2.2013 10:02 Güncelleme Tarihi: 14.2.2013 10:08

Öğrencilerin fizik ve matematik gibi derslerde ‘bu bilgiler hayatta ne işimize yarayacak?' yakınması karşılık buldu.

Müfredat sadeleştirildi. Yeni dönemde konular animasyonla anlatılacak. Yabancı dilde konuşmaya ağırlık verilecek. 'Türev' ve 'integral' seçmeli olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, ilk ve ortaöğretim müfredatını değiştirdi. 2013-2014 eğitim öğretim döneminde uygulanacak müfredat sadeleştirildi, içeriği azaltıldı. Derslerin daha kolay öğrenebilmesi için TÜBİTAK uzmanları 3 bin animasyon hazırladı. Öğrenciler artık temel matematik ve fen bilimlerini teorinin yanında animasyonlarla öğrenecek. Yabancı dilde de gramer yerine konuşma ve anlama becerisine ağırlık verildi. Yeni müfredatı değerlendiren Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Öğrenciler az ve öz öğrenecekler. Bilgiye boğmadan çocuklara günlük hayatta kullanacakları temel beceriler kazandırılacak." dedi.

Bakan Nabi Avcı, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak ile müfredat değişikliğine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Yeni müfredatın daha kolay algılanabilir ve kalıcı hale getirildiğini söyledi. Avcı'nın verdiği bilgiye göre artık dersler öğrencilere 'temel' ve 'ileri' düzeyde öğretilecek. Temel düzey tüm öğrencilerin kolayca öğrenecekleri, günlük hayatlarında ihtiyaç duyacakları bilgileri içerecek. İleri düzey ise öğrencinin ilgisi ve potansiyeli doğrultusunda kendi tercihleriyle alacağı daha üst düzey bilgileri kapsayacak. Lisede temel düzey adı altında 'grafik ve tabloların yorumlanması', 'ölçme', 'tüketim aritmetiği' gibi konular tüm öğrencilere verilecek. İleri düzeyde de seçmeli olarak 'türev', 'integral', 'olasılık', 'fonksiyonlar' ve 'algoritma' gibi konular anlatılacak. Ortaokul matematik müfredatında ise 6. sınıfta işlenen 'denklemler' konusu 7., EBOB ve EKOK gibi konular, 8. sınıfta öğretilecek. Kimya dersinde laboratuvarda kimyasalların etkileşiminin ne anlama geldiği, günlük hayatta evde kullanılan temizlik ürünlerinin etkileşimleriyle anlatılabilecek.

'Kurbağanın iç organları' müfredattan çıkarıldı

Müfredatta en büyük değişiklik biyolojide oldu. Öğrencilerin korkulu rüyası biyolojinin içeriği küçüldü. Nabi Avcı bu durumu müşavirlik yaptığı dönemde yaşadığı bir anısıyla anlattı: "25 yıl önce bakanlıkta müşavirken, dönemin müsteşarı İhsan Sezel ansiklopedi kalınlığındaki biyoloji kitabından 30 sayfa azaltmak için 3 ay mücadele etti ancak 20 sayfa düşürebildik. 'Üzerimde onun yorgunluğu' var demişti. Şimdi kitap inceldi keşke sayın müsteşarımız yeni kitabı görebilseydi. Biyoloji müfredatını da gazeteci Hasan Pulur'a ithaf ediyorum. Köşesinde sıkça okul yıllarında 'kurbağanın iç organları'nı çizemediği için sınıf tekrarına kaldığını yazardı."

Kaynak: Zaman

kalan karakter 1000

eren eren

erasmus programı ile gelen fransız öğrencilere padişah isimleri taktık biri kabul etmedi ona sultan reşad demiştik. niye dedik. o osmanlıyı yıkıma götürdü olmaz dedi kaldık cehaletimizle. biz o esnada amerikadaki toprak sistemi ve kurbağalarla dansı öğreniyorduk. onlar bizi öğreniyormuş.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 14.02.2013 14:08
Nihayet Nihayet

Yıllarca insanımızın beynini gereksiz şeylerle doldurdular.İlkokul ortaokul ve lisede yabancı dil dersi okunuyor liseyi bitirdiğinde bir öğrenci derdini anlatacak kadar yabancı dil bilmiyor. Bu nasıl iş.İyileştirmeyi destekliyorum. Kısa sürede gerçekleşmesi ümidi ile bekliyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 14.02.2013 13:25
zeynepcik zeynepcik

Biz de ortaokuldayken, kurbağanın iç organlarını öğreneceğiz diye, sınıfça zar zor yakaladığımız ve bir türlü bayıltamadığımız bir kurbağayı, neredeyse üzerine bütün eteri boca ederek zar zor bayıltmıştık ve öğretmenimiz bir cerrah edasıyla, yumurtalarından dişi olduğunu öğrendiğimiz kurbağayı kesmişti. Daha sonra da tabii ki dikemediğimiz için zavallı kurbağayı öylece atmıştık. 41 yaşına geldim, hala o anlar aklımdan çıkmaz. Ne büyük bir eziyetti :(

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 14.02.2013 11:52

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.