5 günlük hava durumu
15 Şubat 2013, Cuma

Kopyaya karşı açık uçlu sorular

Kopyaya karşı açık uçlu sorular
Haberi Dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sınavlarda yaşanan kopya olayını önlemek için harekete geçen ÖSYM, yeni sınavlarda test yerine, "açık uçlu" soru sistemini uygulayacak

ÖSYM yeni bir sınavsistemine geçmeye hazırlanıyor. Sınavlarda test usulü yerine kopyaya karşı daha etkili "açık uçlu soru" dönemi geliyor. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, Londra'da bulunan Pearson Ölçme Merkezi'yle yapılan çalışmalarda son aşamaya gelindiğini açıkladı. Test usulü sınavların öğrencilerin yeteneğini sınırladığı ve kopyaya imkân tanıdığı eleştirileri yüzünden alternatif sınav arayışı içerisine girdiklerini kaydeden Demir, bu sistemle kopyanın önüne geçebileceklerini söyledi. Başkan Demir, "Mevcut durumda ÖSYM tüm sınavlarını çoktan seçmeli test tekniğiyle yapmakta ve optik formlar aracılığıyla değerlendirmektedir. Adayların bilgilerinin beş seçeneğin arasına sıkıştırıldığı bir sistem, tam anlamıyla ölçmeyi sağlamakta artık yetersiz olarak kabul edilmektedir. Bu talepleri ve şikâyetleri dikkate alarak ÖSYM sunduğu sınav hizmetlerini çeşitlendirmek ve adayların farklı becerilerini de ölçümleyebilmek amacıyla sınav sisteminde bazı yenilikleri yapmayı amaçladık. Bu nedenle, bu adımları attık" dedi.

SINAV NASIL OLACAK?
Pearson Ölçme Merkezi, dünyada pek çok ülkede çeşitli sınavlar yapıyor. Bunlardan bir tanesi de İngiltere'de yapılan Lise Bitirme Sınavları. Bu sınavda bazı sorular, açık uçlu olarak soruluyor. Adaya, ilgili konuda bir soru sorulup, bildiklerini yazması isteniyor. Adayın sorulan sorulara bildiği kadarıyla yanıt verdiği bu sistem, üst düzey bilişsel yeteneklerin ölçümünü sağlıyor. Değerlendirme sırasında öncelikle adayların cevap kâğıtları taranıyor. Okuyucuların değerlendirmesi, elektronik olarak sisteme kaydediliyor.

DERSHANEDEN BİR İLK
Uğur Dershaneleri, açık uçlu sorulardan oluşan sınavları, 200 şubesinde 10. sınıf öğrencilerine uygulamaya başlayacağını duyurdu. Türkiye'de ilk defa uygulanacak sınavlarda öğrenciler, hem açık uçlu hem de çoktan seçmeli sorularla sınava girecek. Ayrı günlerde uygulanacak sınavlar önce ayrı ayrı değerlendirilecek.

Yazarın tüm yazılarını Facebook ve Google + sayfalarından takip etmek için tıklayın.
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Fırsatları değerlendirmek zorundayız (30.05.2012)
Yabancı dil notumuz düşük (13.04.2011)
YGS bitti, gözler LYS'de (30.03.2011)
ÖSYM tel tel dökülüyor (17.11.2010)
Katsayının gölgesinde korkularla yüzleşme (24.02.2010)
Okullara zam yapmayın uyarısı (03.02.2010)
Başarı kaynakta saklı (13.01.2010)
Moralinizi bozmayın başarıya bir adım kaldı (29.05.2009)
ARŞİV

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.