X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türkiye'nin genç beyinleri İTÜ'de projeleriyle yarıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türkiye'nin genç beyinleri İTÜ'de projeleriyle yarıştı

  • Giriş Tarihi: 27.3.2013

İTÜ Ayazağa Kampusu, birbirinden ilginç projelerin yarıştığı araştırma projelerine ev sahipliği yaptı. 10 ayrı kategoride ilk üçe girecek projeler, Ankara'ya gönderilecek

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından bu yıl 44'üncüsü yapılan Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Avrupa Bölgesi Yarışması, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde başladı. İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Özkol, yarışmaya 604 başvuru yapıldığını ve bunun 10 farklı kategoride 138'e indirildiğini kaydetti. Bu yarışmada her dalda belirlenerek, ilk üçün Ankara'ya gönderileceğini belirten Özkol, "Ankara'da birinci olanlar ABD'deki yarışmaya katılacak" dedi. Yarışmaya katılan öğrenciler de, eserlerini katılımcılara ve jüri üyelerine anlattı.

PETROL KİRLİLİĞİ BULUŞu
Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri Ahmet Baver Yılmaz ve Eyüp Öz, "Bilgisayarlı tomografi, x-ray, MR cihazları canlı dokularda mutasyona sebep olabiliyor. Bu nedenle arayışa girdik ve elektrik alanı yardımıyla görüntüleme cihazı geliştirdik" dedi. Özel Arel Fen Lisesi öğrencileri Arda ve Gürkan Korkmaz da, grafitle sudaki mazot ve motor yağını, yüzde 98 oranında toplamayı başardıklarını söyledi.