X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER SBS kalkmayacak sistem sil baştan!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

SBS kalkmayacak sistem sil baştan!

  • Giriş Tarihi: 7.4.2013 12:40

Değişti, kaldırılacak, geri geldi tartışmalarına son... Liselere giriş sınavı SBS (Seviye Belirleme Sınavı)'de son perde: Sınava devam, yöntem değişiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'na Nabi Avcı'nın gelmesinden sonra herkes 'sistem bundan sonra nasıl işleyecek' sorusunun cevabını arıyor. Avcı'nın masasında duran sistemin ayrıntılarını ise Akşam yazarı Turgay Polat yazdı. Buna göre, 'her Anadolu lisenin mahalle mektebine dönüştürülmesi, fen liselerin az nüfuslu yerlerde kapanması, öğretmen liselerine kilit vurulmasını' içeren plandan vazgeçiliyor...

İşte önümüzdeki yıldan itibaren uygulanacak yeni SBS'nin ayrıntıları:

SINAVLAR İL BAZINDA

- Düz liseler kalkacak ve tümü Anadolu liselerine dönüştürülecek.

- Bu liselere giriş, öğrencilerin 8'inci sınıfın mayıs ayında gitmek istedikleri okula ön kayıt yaptırmasıyla başlayacak.

- İlköğretim başarı puanı, öğrencinin spor, bilim, sanat gibi faaliyetleri de birleştirilerek bir puan oluşturulacak. Ön kabul, bu puana göre gerçekleştirilecek.

- Bir sonraki aşamada ise bir okul kontenjanın üzerinde kayıt almazsa öğrenci kaydını yaptıracak.

- Ön kayıtta kontenjanın üzerinde öğrencinin başvurduğu okullar için il bazında bir tek sınav açılacak. Ardından yerleştirme yapılacak. Öğrenci isterse başka bir şehirdeki okula da müraacat edebilecek. Verilere göre öğrencilerin yüzde 98'i kendi oturduğu kentte okuyor.

ABD VE ALMAN MODELİ

- Sistemin faydası, sınav cenderesine girecekler 'yüksek puanlı okulları' hedefleyen başarılı öğrencilerle sınırlı kalacak. Diğerleri sınav sisteminde bir milyon 300 bin öğrenci stres, baskı yaşamayacak.

- Fen liselerine giriş sınavla olacak. Farklı olarak puanlama sadece MF (matematik fen) değerlendirmesi yapılacak.

- Özel okullar dilerse fen liseleri sınavı puanıyla dilerse kendi açtıkları ayrı bir sınavla öğrenci kabul edecek.

- Hazırlık sınıflı Galatasaray, Kabataş, İstanbul, Kadıköy Anadolu gibi liselerin devamı ve desteklenmesi sağlanacak. Bu liselerde yabancı dil eğitiminin güçlendirilmesi için üniversitelerin hazırlık sınıflarıyla eşleştirme yapılacak.

- Sistemin en önemli özelliği ABD ve Alman modelinin bir tür karışımı olması...

Kaynak: AKŞAM

kalan karakter 1000

beyza beyza

ben 8. sınıfa geçtim ama seneye nasıl bir uygulama olacak bilmiyorum.Keşke yıl sonu puanlarımızla olsa daha iyi olur çünkü sınava girerken heyecenlı olabiliyoruz belkide bildiğimiz soruları yapamayacağız heyecandan ben yıl sonu puanlardan yapılacak olan uygulamadan yanayım

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 13.08.2013 16:35
Mahmut ince Mahmut ince

Kardeşim sınavsız sistem bizim gibi ülkelere uygun değil kimisi korkudan kimisi ekonomik kaygıdan dolayı öğrencilere haketmediniz notlar ve puanlar verilmeyeceğini kim garanti edebilir

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.06.2013 20:58
Umıt Umıt

Düz liselerin kalkması iyi oldu

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 01.05.2013 11:18
gurbet gurbet

Ya şİmDi öLe bİşi OLuRsA OLmAz lÜtfEn tEsT OLsUn bİz tEsT İsTiyOrUz

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 29.04.2013 20:44
istanbul istanbul

ön kayıt parası 10 binden başlar.fen liselerini kazananlar tubitak cenderesinden geçer.rehber öğretmenler baraş değiştirme talebind bulunur.dershaneler ön kayıt komisyonculuğuna başlar.veliler şaşkın.sistemi kimse bilmediği için itiraz olmaz.aylakçılar hesaplama yapıp ortalığı velveleye veremez.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.04.2013 22:09

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.