X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sınavsız üniversite için 150 bin aday yarışacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sınavsız üniversite için 150 bin aday yarışacak

  • Giriş Tarihi: 15.5.2013

Temmuz ayında yapılacak Dikey Geçiş Sınavı ile Meslek Yüksekokulları'nda okuyan 35 bine yakın öğrenci, 4 yıllık lisans bölümlerine girme hakkı kazanacak. Adaylar 18 tercih yapabilecek

Meslek liselilerine tanınan sınavsız geçişle Meslek Yüksekokullarına girme hakkı kazanan öğrenciler, temmuz ayında yapılacak Dikey Geçiş Sınavı ile üniversiteli olabilecek. Bu öğrenciler ayrıca, okudukları Vakıf Meslek Yüksekokulu'nun, üniversitelerine başvurdukları takdirde yüzde yüz burs kazanma şansına da sahipler. Önlisans mezunlarının dört yıllık lisans bölümlerine girmesine olanak tanıyan DGS, 21 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak. Başvurular 27 Mayıs-5 Haziran 2013 tarihleri arasında yapılacak. Bu sınavla öğrenciler, hayallerindeki bölümlerde okuyabilecek. Bu yıl yaklaşık 150 bin adayın başvurması beklenen DGS sınavı kontenjanı, bu yıl YÖK tarafından 4 bin artırılarak, 34 bin 665'e çıkarıldı. Bu kontenjanların 21 bini devlet, 7 bini vakıf ve 5 bini Kıbrıs üniversiteleri kullanacak. Adaylar 18 tercih yapabilecekler.

SINAV STRESİ YOK

Okan Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Kahraman, DGS ile lisans bölümüne geçiş yapan öğrencilerin şanslı öğrenciler olduğunu, üniversite sınavı stresi yaşamadan rahatlıkla istedikleri bölüme girdiklerini belirterek, "Öğrenci üniversiteyi iki yıl okuyor. İstediği bölüm hakkında bilgili olarak derslere başlıyor. Örnek Adalet Meslek eğitimi alan bir öğrenci, hukuk fakültesine gittiğinde konular hakkında daha bilgili bir şekilde derslerini yapabiliyor. Hukuk fakültesi öğretim üyeleri, bu öğrencilerin daha başarılı olduklarını ifade ediyorlar" dedi.

Nasıl geçiş yapılabilecek?
Adalet Meslek Yüksekokulunda okuyan bir öğrenci hukuk bölümüne geçiş yapabiliyor. Bu öğrenciler okudukları dersler dışında, hukuk fakültesini iki yıl okuyorlar. Öte yandan ağırlama hizmetlerinde çalışanlar ise işletme, turizm işletmeciliği ve ekonomi gibi bölümlerde okuma şansına sahipler. Bankacılık bölümünde okuyanlar ise bankacılık, ekonometri, iktisat, işletme, lojistik yönetimi ve sermaya piyasası bölümlerine geçebiliyorlar.


kalan karakter 1000

LEYLA LEYLA

GENÇLER ÇOK MAĞDUR MESLEK LİSELİLER HİÇ SİTRES YAŞAMADAN DİREK ÜNİVERSİTE OKUYOR DİĞER LİSE MEZUNLARI SİTRES YAŞIYORLAR , ASLINDA LİSEYİ BİREN ÖĞRENCİLER 2 YILLIK ÜNİVERSİTEDE OKUMA ZORUNLULUĞU FELSE BİZ VELİLER OLARAK ÇOK SEVİNECEĞİZ GENÇLER MAĞDUR OLMASINLAR SİTRES YAŞAMASINLAR MUTLU OLSUNLAR TÜM GENÇLERE BAŞARILAR EVLATLARIM

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 27.05.2013 15:46
arzu arzu

başvuruyu nasl yapıyrz ve nereye başvurmamz gerekiyor acaba...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 17.05.2013 12:36

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.