X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Açık kontenjanlar için taban puan düşürülsün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Açık kontenjanlar için taban puan düşürülsün

  • Giriş Tarihi: 31.7.2013

Vakıf Üniversiteleri Birliği, 672 bin öğrencinin üniversitelere yerleştirilmesinin ardından, açıkta kalan 109 bin kişilik kontenjan için taban puanların düşürülmesini istedi

Milyonlarca öğrencinin kaderini belirleyen üniversite sınavlarının ardından, 672 bin öğrenci üniversiteli oldu. Yapılan yerleştirmelerin ardından tam 109 bin kontenjanın açıkta kalması üzerine gözler, ek kayıt dönemine çevrildi. İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, yaptığı açıklamada, ek kayıt döneminde taban puanların düşürülmesini talep etti. "Bir tarafta talep varken, bir tarafta üniversitelerde kontenjan açığı olması, anlaşılır bir durum" değil diyen Aydın, "Bu durum hem ekonomiye, hem de ülkenin geleceğine zarar veriyor" diyerek, şu görüşleri dile getirdi:

109 BİN AÇIK
"Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık ön lisans programlarında toplam 109 bin kontenjan boş kaldı. Bu, sadece vakıf üniversitelerine has bir konu değil. Boş kontenjanlara baktığımızda, büyük bir kısmının devlet üniversitelerinde olduğunu da görüyoruz. Bu durum, anlaşılır bir durum değildir. Başarılı olan genç üniversite adayları, tercihlerini yaparak istedikleri üniversitelere yerleşmiş bulunmaktadır. Sonuçlara baktığımızda adayların birçoğu yanlış tercih nedeniyle yerleşemezken, bazıları da taban puan engeline takıldı. Boş kalan kontenjanlar, gençlerin ötelenen geleceğidir. Ülkemizde uygulanan taban puan sistemi, bu kontenjanların boş kalmasının en önemli sebebidir. Bu nedenle taban puanı uygulaması ÖSYM tarafından yeniden düzenlenmeli hatta kaldırılmalıdır. Taban puan uygulamamız katı olmamalı ve bizler öğrencilerimizi doğru yönlendirmeliyiz."

ARZ TALEP DENGELENDİ

Vakıf Üniversiteler Birliği Başkanı Prof. Dr. Rıfat Sarıcaoğlu da, "Geçen senelerde olduğu gibi yine üniversitelerin, YÖK'ün ve devletin yanlış seçimleri ile birlikte öğrencilerin belirli bölümlere ilgisizliği, yerleştirmede 109 bin kayıtta ise 150 bine kadar boş kalacak kontenjan oluşturdu. Arz talep artık dengelendi. Zira liseden mezun sayısı ile birlikte kontenjanlar eşitlendi. Normalde hedef, her 2 lise mezununda birinin üniversiteye devam edeceği yönünde olmalı" diye konuştu.

KAYITLAR EYLÜLDE
Yükseköğretim programına kayıtlar, 2-6 Eylül arasında yapılacak. Ardından, ek yerleştirme işlemleri başlayacak. Ek yerleştirme de, ilk yerleştirmede dolmayan bölümler, herkes tarafından tercih edilebilecek.

kalan karakter 1000

selva selva

Bencede düşürülmeli bu kadar kontenjan var ve çoğu boş kalcak bu kadar öğrenciye yazık bu yüzden ilgili kişilere sesimizi duyurmaliyiz

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır1
cevapla 03.08.2013 01:03
sertaç sertaç

arkadaşlar twitter ve cumhurbaşkanına yazın sesimizi duyuralım http://www.tccb.gov.tr/sayfa/iletisim/cumhurbaskanina_yazin/

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır0
cevapla 01.08.2013 15:54
arda arda

bu kadar boş kontenjan varken binlerce insanın bekletilmesini doğru bulmuyorum.hem öğrenciler hemde bu ülkenin kaynaklarına yazık

Aynı Görüşte misiniz?
evet26
hayır0
cevapla 01.08.2013 11:26
enes enes

Katılıyorum hocama acilen bu durumun düzeltilmesi gerekiyor özellikle siz basından istediğimiz bu konuyu dile getirmenizdir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet21
hayır1
cevapla 01.08.2013 02:59
merve merve

bencede düşürülmedi sadece vakıf üniv değil devlet üniv düşürülmeli

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 31.07.2013 19:20

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.