X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Özel okullar sınavı için çalışmalar başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

için çalışmalar başladı

  • Giriş Tarihi: 5.8.2013 17:46

, oluşturduğu sınav yürütme uyla ayrı bir yapmak için çalışmalarına başladı.

Başkanı Cem Gülan, yaptığı açıklamada, Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) bu yıl son kez yapıldığının ve kaldırılacağının açıklandığını hatırlatarak, bu konuda 'nın yol haritasında belirsizliğin olduğunu savundu.

Sınava ilişkin ayrıntıların kamuoyu ile paylaşılmamasının sorunlara neden olduğunu ifade eden Gülan, "Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 8. sınıflarda bazı derslere ait sınavların merkezi olarak yapılacağını söyledi ancak nasıl yapılacağı konusunda henüz net bir şey yok. Sınav sonuçlarını Bakanlık özel okullara vermiyor. Bu nedenlerle derneğimize üye olan okullar ve üye olmadığı halde sınavla öğrenci alan okulların temsilcilerinden oluşan sınav yürütme uyla ayrı bir yapmak için çalışmalara başladık. Gerekli başvuruları yaptık" dedi.

Sınavın nasıl yapılacağı, açık uçlu soruların oranının ne olacağı konusunda çalışmalar yaptıklarını dile getiren Gülan, yapacakları merkezi sınavın yine devlet kuruluşları tarafından gerçekleştirilmesini istediklerini ifade etti.

Sınavın merkezi olması gerektiğine dikkat çeken Gülan, "Yoksa bir standardı olmaz. Çorum'daki özel okul sınavı kolay yapabilir. Ankara'daki İstanbul'daki zor. Burada eşitsizlikler olur. Bu nedenle soruların merkezden gitmesi lazım. Açık uçlu sorular olacaksa da çok ciddi standarda dayalı okunması gerekiyor. Ayrıca sınavlara farklı gözetmenlerin gitmesi lazım. Yoksa adalet ve güvenilirlik olmaz, haksızlıklar olur" diye konuştu.

Birinci kademe izin için Bakanlığa başvuruda bulunduklarını anlatan Gülan, üst kademeye gitmesi ve diğer izinler için süreci başlattıklarını söyledi.

"Özel okulların ayrı bir sınav yapması için Bakanlık izin verirse ilgili yönetmelikler üzerinde çalışacağız" diyen Gülan, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile sınav protokolü imzalanmasının ardından isteyen okulların bu sınav sistemine dahil olacağını kaydetti.

kalan karakter 1000

veli veli

Öğrencilerin gelecekleri ile bu kadar oynanmaz.her sene sınav sistemini değiştirmelerinden ne yaptıklarını bilmemelerinden ne kadar acemi oldukları çıkıyor.yeter artık .çocuklarımız deneme tahtası değil.sinir stresten çocuklar bildiklerini de unutuyorlar.ne veriyorsunuz eğitimde de çocuklardan bu kadar başarı bekliyorsunuz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.09.2013 11:52

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.