X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER SBS'de açıkta kalanlara çözüm bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

SBS'de açıkta kalanlara çözüm bulundu

  • Giriş Tarihi: 7.8.2013

SBS'de açıkta kalan 600 bin öğrenciye Milli Eğitim Bakanlığı'ndan müjde. SBS'de açıkta kalan öğrenciler için meslek okullarında düz lise sınıfları kurulacak

Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarına göre herhangi bir okula yerleşemediği için meslek lisesi veya imam hatip liselerine yönlendirilen yaklaşık 600 bin öğrenciye alternatif oluşturuldu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) geçen hafta il müdürleriyle yaptığı toplantıda, meslek okullarına 'düz lise' sınıfları açma kararı alındı. Bu yılki SBS'ye göre 9. sınıfa başlayacak 1 milyon 259 bin 546 öğrenciden 688 bini fen, Anadolu, Anadolu öğretmen ve sosyal bilimler liselerinde okuyacak. Açıkta kalan 574 bin öğrenci ise özel lise, meslek liseleri ve imam hatip okullarına gitmek durumunda kalacak. Ancak geçtiğimiz hafta bakanlıkta düzenlenen toplantıda açıkta kalacak öğrenciler için yeniden genel lise alternatifi gündeme geldi. Alınan karara göre SBS sonucu ile herhangi bir okula yerleşemeyen ancak meslek lisesi ve imam hatip okullarında da okumak istemeyen öğrenciler için Anadolu ve meslek liseleri içinde genel lise sınıfları oluşturulacak.

74 BİN ÖĞRENCİ YERLEŞECEK
Konuyla ilgili bakanlıkta çalışma yapıldığını belirten İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız "Sınavla bir yer kazanamayan öğrencilerimize alternatif sunmak zorundayız. Kimse istemediği bir okulu tercih etmek zorunda değiliz" dedi. "Sadece İstanbul için fen, Anadolu, Anadolu öğretmen ve sosyal bilimler gibi sınavla öğrenci alan liselerde kontenjan 23 bin iken açılan ve dönüştürülen okullarla birlikte 74 bin öğrenci yerleşebilecek" diyen Yıldız, çok programlı liselerdeki sisteme benzer bir plan yapılacağını ifade etti ve ekledi: "Hem meslek hem de Anadolu liselerinde bu genel lise sınıfları açılabilecek. Zaten 9. sınıfta tüm okul türlerinde aynı dersler görülüyor. 10. sınıftan itibaren ise meslek lisesine gitmek istemeyen öğrenciler, oluşturulacak genel lise sınıflarında eğitimine devam edecek."

kalan karakter 1000

kubat kubat

millet ne güzel bu yaa meslekede gttmecem l=)

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 02.09.2013 14:08
Saçma Saçma

Hayatımda gördüğüm en saçma okul sistemi. 2. Yedekleri yaptım yaptığım tercihler e okulda gözükmüyor bile . Açıktamıyım değilmiyim onu bile bilmiyorum öğrenciler için zaten yeterince zor olan bu okul sistemini neden bu kadar diretiyorlar anlamıyorum.Bir de sadece İstanbul için liselerde genel sınıfla kurulacakmış diğer şehirlerdeki öğrencilerin ne günahı var ?. Tek dediğim güzelim ülkenim saçma eğitimi olması

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 02.09.2013 10:42
lala lala

benim çocuğum açık da kaldı. milli eğitim bakanlığı ne yapmayı düşünüyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır2
cevapla 25.08.2013 17:50
batuhan batuhan

beyler - bayanlar ben açıkta kaldım şimdi her meslek lisesi düzmü olcak bir bilgim yokta veya ne zaman kayıtlar baslıyor ne yapacagım bilmyiorum ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 19.08.2013 13:17
doğan doğan

açıkta kaldım nasıl ne zaman kayıt olucam

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır6
cevapla 15.08.2013 14:25

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.