X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sağlık meslek lisesi vurgunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sağlık meslek lisesi vurgunu

  • Giriş Tarihi: 12.8.2013

Devletin öğrenci başına bin lira teşvik verdiğini gören müteahhit hatta manavlar özel sağlık meslek lisesi açtı

Öğrenci başına 15 bin TL ücret, devletten de bin TL teşvik alan özel sağlık meslek liseleri her köşe başında mantar gibi açılmaya başladı. "İş garantili" vaadiyle ilgi çeken okullarda daha ilk yıldan Türkiye'nin 2023 hemşire rakamlarının üstüne çıkıldı. Sağlık Bakanlığı, gelecek 10 yılda atanamayan hemşire krizinin kapıda olduğunu belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan sağlık meslek liseleri için sınırlama getirmesini istedi. MEB, yeni kriterler belirledi, hastane yanında açılma ve kontenjan sınırlılığı getirdi. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. İrfan Şencan, "Türkiye'nin bugün için hemşire ihtiyacı var. Ancak biz bunun üniversiteler aracılığı ile karşılanmasını istiyoruz. Gelecek 5 yıl içinde ihtiyaç karşılansın diye istisnai olarak sağlık meslek liselerine de izin verildi. Ancak bu istisna geneli geçti. 2023 yılında ihtiyacımız olan 315 bin hemşire ihtiyacımızın şuandan üstüne çıkmış durumdayız" dedi. MEB yetkilileri ise "İş garantili reklamlarıyla yıllık 10-15 bin TL ücret karşılığında açılıyorlar. Hiçbir hastane ile ilişkileri yok. Hemşirelik eğitimini hastane olmadan nasıl verilebilecek? Aralarında müteahhit hatta manav olan okul sahipleri bile var" dedi. Özel Sağlık Meslek Lisesi sahipleri ise okullar açıldıktan sonra getirilen "Hastaneye yakın olsun" kriterinin yasalara aykırı olduğunu belirterek dava açacaklarını bildirdi.

Sağlık Meslek Liseleri için yeni kriterler
Kurum açma izni almadan açılanlar valiliklerce kapatılacak.
Özel Anadolu sağlık meslek liselerinin açılması için gerekli şartların yerine getirildiğine Bakanlıkça karar verilene kadar bu okullara yeni öğrenci kaydı ve nakli yapılamayacak.
Anadolu sağlık meslek lisesi açacaklar, öğrencilerinin beceri eğitimi, staj çalışması ya da yaz uygulamalarını yapabilecekleri; okulla aynı il sınırları içerisinde, okula uzaklığı 30 kilometreyi geçmeyen, en az 50 yatak kapasiteli ve okulun alan ve dallarına esas teşkil eden meslek gruplarına göre görevli sağlık personeli sayılarının da belirtildiği hastanelerle yapacakları, en az 10 yıl süreli ve İl Sağlık Müdürlüğünce onaylı protokolü ilgili kurumlara verecek.
Anadolu Sağlık Meslek Liseleri'nde sınıf mevcudu en fazla 24 olacak.
Özel Anadolu Sağlık Meslek Liseleri'nin her sınıf düzeyindeki öğrenci sayısı, staj yapılan hastanede görevli personel sayısının yarısını geçemeyecek.

kalan karakter 1000

şengül şengül

sağlık meslek lisesinden hemşire yardımcısı olunuyor ama ünüversite okursa tam bir hemşire olurmuyuzzzzzzzzzzzzzzzzzzz?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 24.07.2015 00:03
ACİİİİİİL ACİİİİİİL

bir şey soracağım ben mesela sağlık lisesini yazıcam lise 1 de mi hemşireliği okumaya başlicam yoksa lise 2 demi ?? ACİL

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 14.07.2014 18:07
ihsan ihsan

bu tür liselerde maalesef babaları basıyor parayı okula ne eğitim ne bir şey ancak buralarda yetişenin çoğu şımarık zengin çocukları denetim zaten yok.sonuç netice de olacak olan hastalara..yazık.ALLAH böylelerinin eline düşürmesin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır5
cevapla 08.05.2014 22:04
hıdır hıdır

sağlık ta maalesef özelleşti.yazık bu memelekete para olduktan sonra dedem de mezun olur.insan hayatının bir cilvesi bir kaderi de bu olsa gerek...deme ki hasta olup bunların eline düşeceğine öl gitsin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 09.04.2014 22:40
zeynep ersin zeynep ersin

valla ben emekli oldum özel bir sğlık meslek lisesinde çalışıyorum öğrenciyi dersten geçir dediler
ayrıca 10 000 ödenmedi bana dasedece dürüst ol dendi etik kuralları öğretildi yılllllllarrrrr önce

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır5
cevapla 18.12.2013 23:05

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.