X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İstanbul Üniversitesi 9'uncu kez ilk 500'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İstanbul Üniversitesi 9'uncu kez ilk 500'de

  • Giriş Tarihi: 16.8.2013

İstanbul Üniversitesi, Çin Şanghay'daki Jiao Tong Üniversitesi'nin her yıl hazırladığı "Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi" listesine Türkiye'den tek okul olarak 9'uncu kez girmeyi başardı

Yükseköğrenim alanında en etkili değerlendirme otoritelerinden biri olarak kabul edilen Çin Şanghay'daki Jiao Tong Üniversitesi'nin her yıl hazırladığı Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi 2013 listesi dün açıklandı. Amerika'dan Harvard Üniversitesi'nin başı çektiği listede Stanford Üniversitesi 2'nci, Kaliforniya Üniversitesi ise 3'ncü sırada yer aldı. Listedeki ilk 10 üniversite arasına Amerika'dan 8 üniversite girmeyi başarırken, İngiltere'den Cambrige Üniversitesi 5'nci, Oxford Üniversitesi ise 10'ncu sırada yer aldı. Listeye Türkiye'den sadece İstanbul Üniversitesi (İÜ) girdi. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasına 9'uncu kez girmeyi başaran İÜ, mezunların başarısı, yayın sayısı ve öğretim üyesi başına düşen yayın sayısına göre yapılan sıralamada 400- 500 bandında yer aldı.

"DİSİPLİNLİ ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ"
İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, 9'uncu kez Dünyanın İlk 500 Üniversitesi arasına girerek Türkiye'yi dünya yükseköğretim alanında gururla temsil ettiklerini belirterek, "İstanbul Üniversitesi başarısını, disiplinli, programlı ve bilim odaklı çalışmasına borçlu. Üniversitede oluşturulan özgür bilim ortamında öğretim üyelerimiz, uluslararası alanda da yüksek faktörlü dergilerde birçok makale yayımladılar. Bilimsel yayın sayısında ve öğretim üyesi başına düşen yayın sayısındaki artış, İstanbul Üniversitesi'nin 5 yıldır istikrarlı bir şekilde yürüttüğü bilimsel ve akademik çalışmaların bir ürünü. Öğretim üyelerimize özgür bir araştırma ortamı sağladık. Araştırmacılarımıza olanaklar çerçevesinde yapabileceğimizin en üstünü yaparak önemli imkanlar sunduk. Yayınlara ciddi destek verdik. Sonuçta bu başarı geldi" dedi. Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi sıralamasına ilk defa 2003'te yılında giren İstanbul Üniversitesi, 2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 ve 2012 yılında da başarısını sürdürerek sıralamada yer aldı.


kalan karakter 1000

Seyfullah Sadıkoğlu Seyfullah Sadıkoğlu

Bırakın Allah aşkına şöyle haberleri takip etmeyi. Adamlar yeni yetişen dahi gençleri çekmek istedikleri okullara kendi kafalarına göre yaptıkları listeler ile yüzyıldır yön veriyorlar. Bunlarla uğraşacağımıza bilimsel araştırmalarımıza hız vermeli, teşvikleri arttırmalı ve projeleri desteklemeliyiz. Nobel ödülleri, dünyanın en iyi okulları, sosyal dernekler vs hepsi dış ülkelerin çıkarı için hizmet ediyor ve dünyaya yön vermeye çalışıyorlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır3
cevapla 16.08.2013 11:04
Erkan Erkan

Tabi Amerika ilk 10 da yer alır. Dünyanın her yerinden en kaliteli öğrenci ve eğitimcilerini topluyor. En iyi şekilde hizmet ve maddi destek sağlıyor. Sonuçta başarı kaçınılmaz olur. Ama ABD üniversitelerinde kendi vatandaşı yüzde 30 bile değildir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 16.08.2013 10:38
halk halk

eğitimimizin halini yenimi görüyorsunuz, geçmiş olsun, geçmişte sn. rektörler politikayla uğraşacağına bilimle uğraşsaydı böyle olmazdı..

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır2
cevapla 16.08.2013 10:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.