X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Lise öğrencisi açıkta kalmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Lise öğrencisi açıkta kalmayacak

  • Giriş Tarihi: 21.8.2013

Seviye Belirleme Sınavı'nda (SBS) herhangi bir liseye yerleşemeyen ve açıkta kalan öğrenciler için çözüm bulundu. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, vatandaşların kendilerine en yakın okula genel lise programında okumak istediğini yazılı olarak bildirmesinin yeterli olduğunu söyledi. Yıldız, her ilçede meslek lisesi bünyesinde genel lise programı açılacağını belirterek, "Halen İstanbul'un 19 ilçesinde bulunan çok programlı lise sayısının tüm ilçelere yayacak şekilde genişletiyoruz. Talep olması halinde bir ilçede iki tane bile açabiliriz. Çok programlı liselerinin içersinde bulunan genel lise bölümlerinde öğrencilerimiz eğitimlerini sürdürecekler. Öğrenciler evlerine en yakın olan okullarda okuyabilecekler" açıklamasını yaptı.

KADEMELİ OLARAK KALKTI

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2010 yılında kademeli olarak başlattığı düz lise olarak bilinen genel liselerin kaldırılarak, Anadolu lisesine veya meslek lisesine dönüştürülmesi tamamlandı. Bu yıl 1 milyon 241 bin öğrenci liseye başlayacak. Bakanlığın verilerine göre sınavla öğrenci alan fen, sosyal bilimler, Anadolu Anadolu öğretmen, Anadolu mesleki ve teknik ve Anadolu imam hatip liselerinin toplam kontenjanı 659 bin 337. SBS'ye hiç girmeyen, giren ama tercih yapmayan veya puanı bir okula yetmeyen yaklaşık 584 bin öğrenci var.

kalan karakter 1000

sen sen

benim kazandığım okul uzakta olduğu için o okula kayıt yaptırmadım.yedektekileride kazanamadım.sınavsız liseye de tercih yapmadım ben şimdi açıkta kaldım ne yapmam lazım
istanbul dan banane ben izmirliyim biraz da istanbul dan başka şehirlerin haberlerini verirsesniz güzel olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır5
cevapla 02.09.2013 10:30
veli veli

boş kontenjanların dolması için okul açılana kadar kayıtlar devam etsin. lütfen yetkililere seslsniyorum. böylece çocuklarımız bir üst kontenjana yerleşecek ve boş kontenjan da kalmamış olacak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 01.09.2013 21:34
ben ben

584 bin öğrenci boşta kalmış.Milli Eğitim Bakanlığı yüzünden oldu.Adam gibi bir sistem getirmediler.Okullar da doğru dürüst eğitim yok.Daha da berbat ettiler.4 4 gördüğüm en berbat sistem..

Aynı Görüşte misiniz?
evet25
hayır0
cevapla 22.08.2013 20:06
açıkta kalan öğrenci açıkta kalan öğrenci

Bnim puanım güzel ama bu yeni sistem yüzünden açıkta kaldım.Amacınız neydiki böyle salak saçma bi sistem cıkardınız haklı haksız bir sürü ögrencinin hakkını yediniz.Kimse istediği okula giremedi beni puanım yettiği halde sırf yedeklerde olmadığım için okula almadılar şimdi bn ne yapacağım diye düşünüyorum inşallah herşeyin hayırlısı olur ama bu bakanla biraz zor !!!!!!!!!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır0
cevapla 30.08.2013 13:08

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.