X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sağlık Meslek Lisesi mezunlarına kadro geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sağlık Meslek Lisesi mezunlarına kadro geliyor

  • Giriş Tarihi: 9.10.2013 15:32 Güncelleme Tarihi: 9.10.2013 15:33

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, tam günle ilgili yasa tasarısında sağlık meslek liseleriyle ilgili değişiklik yapmayı planladıklarını söyledi. Bakan ayrıca Sağlık Meslek Lisesi mezunlarının da istihdam edileceğini söyledi.

TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Müezzinoğlu, tam gün ile ilgili düzenlemenin yetişmemesi halinde Kurban Bayramı onrasında Genel Kurul'da ele alınacağını belirtti. Düzenlemeye yapılacak ilavelerle ilgili bazı görüşleri olduğunu, bunları yarın değerlendireceklerini anlatan Müezzinoğlu, "İlave birkaç önerimiz olacak. Önergelerle yapılacak" dedi.

Yapılacak ilaveler konusunda hemşirelikle ilgili bir düzenleme düşündüklerini kaydeden Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Sağlık meslek liseleriyle ilgili bir düzenleme planlıyoruz, yarın son şeklini verditen sonra da torba tasarı içine konabilirse ek madde olarak koyacağız, olmazsa ayrı bir tasarı hazırlayacağız. İki yıl önce 5 yıl uzatılmış. İki yıl önce 5 yıl uzatılırkenki veriler, bize yeni bir 5 yıl uzatma projeksiyonunu vermiş. Çünkü o zaman özel sağlık meslek liselerine başvurular bin 800'lerde. Bu yıl 33 bin-36 bin. Bu seneye 50 bin olacak demektir. MEB'in kamu meslek liselerinde de başvuru anormal artmış. Bu yıl için 70 bin kayıt var. Bu kayıt 2-3 yıl önce 22 bindi. Bizim önümüzdeki yıldan itibaren bir yeni düzenleme, yeni projeksiyonu getirmemiz lazım. O nedenle gerek özel sağlık meslek liselerinden gerekse MEB'e bağlı kamu meslek liselerinden mezun olacak arkadaşlarımıza hemşire, ebe diploması değil yardımcı hemşire, yardımcı ebe veya yardımcı sağlık teknisyeni şeklindeki bir düzenlemenin altyapısını hazırladık. Eğer öğrenci üzerine 4 yıl lisans yapıyorsa hemşire, ebe, sağlık teknisyeni olacak. Yoksa 4 yıl okuyanların yardımcısı olacak. Bunların yapacakları görevleri de tarif edeceğiz. Bunu yönetmeliklerle düzenleyeceğiz.''

Müezzinoğlu, tasarıda tam günle ilgili değişiklik yapılmayacağını söyledi.

kalan karakter 1000

zeynep ersin zeynep ersin

özel sağlık meslek öğretmeniyim tek sözüm var eyvahhhh katil yetiştiriyoruz
7

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır8
cevapla 18.12.2013 22:30
sağlıkcı sağlıkcı

fizikçi arkadaşım sizin sağlık sektorunde ne işiniz var lütfen

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 10.10.2013 23:28
esra esra

bu yönetmelik kimi kapsıyo

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 10.10.2013 19:32
fizik fizik

sn müezzinoğlu fizik bölümü mezunlarınıda sağlık sektöründe görevlendirirseniz seviniriz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır3
cevapla 10.10.2013 00:15
Ferit Ferit

özel sektör işçisi onları da besler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.10.2013 23:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.