X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 200 bin öğrenciye af müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

200 bin öğrenciye af müjdesi

  • Giriş Tarihi: 24.10.2013 13:26

2011'de çıkan son “öğrenci affı” kanunundan sonra mağdur olan ve üniversitelerle ilişiği kesilenlerle ilgili olarak Meclis harekete geçti.

Üniversitelerden çeşitli sebeplerle ilişiği kesilen öğrencilerin Meclis'ten beklediği umutlu haberi Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Fikri Işık verdi. Işık, "af niteliğinde" olacak, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin üniversitelerine geri dönüşünü sağlayacak düzenlemenin Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ve Ak Parti ayağı olduğunu belirterek, "Bu yönde gelen tüm talepleri değerlendiriyoruz" dedi.

Milliyet'in haberine göre; Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖK'ün 2011'deki "aftan" bu yana kaç öğrencinin üniversitelerle ilişiğinin kesildiğini belirlemek için çalışma yaptığı öğrenildi.

25 Şubat 2011'de yapılan düzenleme pek çok lisans ve önlisans öğrencisini mağdur etti. 25 Şubat 2011'den sonra ilişiği kesilenler, sosyal medya aracılığıyla seslerini duyurmaya başladı. Mağdurlar, kasım sonrası çıkacak affın kendileri için sene kaybı anlamına geldiğini, bu nedenle affın bir an önce çıkmasını istiyor. Üniversitelerine geri dönmek isteyen öğrencilerin taleplerini MEB ve YÖK gündeme alarak bir çalışma başlattı. Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 25 Şubat 2011-25 Mayıs 2012 arasında ilişiği kesilen öğrencilerin sayısını 106 bin 791 kişi olarak açıkladı.

Ancak aradan geçen sürede ilişiği kesilen öğrenci sayısının Ekim 2013 itibarıyla 200 bine yaklaştığı öne sürüldü. 25 Şubat 2011'den bu yana üniversitelerden ilişiği kesilen lisans ve yüksek lisans öğrencilerin ilişik kesme nedenleri arasında maddi yetersizlik, ailevi ve sağlık sorunları yer aldı.

İLK MESAJ MECLİS'TEN

2011'deki affın 2012 ve 2013'te mağdur olanları kapsamaması nedeniyle Meclis'in yeni af yasası üzerinde çalışmaya başladığı öğrenildi. Af bekleyen öğrencilere ilk mesaj Işık'tan geldi. Işık, "Bir hukuk fakültesi öğrencisi twitter'dan bana harcını yatıramadığını ve ailevi sorunları olduğunu, bu nedenle üniversiteyle ilişiğinin kesildiğini yazdı. Çok üzüldüm, etkilendim. 'Tek yolum var okumak' diyordu mesajında... Öğrencilere af niteliğinde yapılacak bir düzenlemenin YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı ve Ak Parti ayağı var. Bu yönde gelen tüm talepleri değerlendiriyoruz" dedi.

MECLİS, YÖK'ÜN YANITINI BEKLEYECEK

Işık, af bekleyen öğrencilerin mesajları üzerine twitter hesabına ise, "Mesajınızı aldım. Meclis açılınca bu konuda bir çalışma yapalım. İnşallah hayırlı sonuç alırız" diye yazdı.

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un twitter'daki, "Öğrenci affı konusunda Komisyon Başkanı ile görüştüm. YÖK'ten gelecek yazıyı beklediklerini aktardı" mesajı ise dikkati çekti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "uygun" görüşüyle "öğrenci affı" MEB tarafından kanun tasarısı olarak veya Ak Parti'nin hazırlayacağı kanun teklifi ile Meclis gündemine getirilebilecek.

kalan karakter 1000

önder önder

bu af kapsamında yaşadığımız şehirdeki üniversiteye kayıt yaptırabileceğimizi duydum doğrumu acaba bilgisi olan varmı ? maddi zorlukların büyük etkeni başka bir şehirde hayat sürdürmeye çalışmaktan kaynaklı olduğunu düşünüyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 25.10.2013 12:11
anıl anıl

bende tıp fakültesinden ilişiğimi kesmek zorunda kaldım.. ve şimdi bu af benim geleceğim.. inşallah en kısa sürede çıkartır büyüklerimiz..

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 24.10.2013 17:18
ali ali

ben de tıp fakültesini maddi zorluklar nedeniyle 2011 sonrası bırakmıştım. umarım af çıkar ve geri dönerim

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 24.10.2013 16:31
Sibel Sibel

Ben hemşirelikten ailevi sebeplerden dolayı mart 2012'de ayrıldım. Tekrar dönmek istediğimde de 25 şubat 2011 sonrasını af kapsamadığını belirttiler. Bir yıldır üniveristeme dönemiyorum. BU afta vizeler başlamadan bir an önce çıksın zira kasım sonrası çıkacak bir aftan dolayı sene kaybı yaşayacağız

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 24.10.2013 14:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.