X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İşte dershanelerin kapatılacağı tarih
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İşte dershanelerin kapatılacağı tarih

  • Giriş Tarihi: 14.1.2014 12:07 Güncelleme Tarihi: 14.1.2014 12:08

Daha önce kapatılması gündeme gelen özel etüt merkezleri aynen devam edecek. Dershaneler de 1 Eylül 2015'e kadar kapatılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) dershane ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileriyle yapılan görüşmelerin ardından dershane yasa taslağına son şeklini verdi.

Taslağa göre, özel etüt merkezleri kapatılmayacak, ancak yaş sınırlaması getirilecek. Çalışan anne-babaları gözönüne alan bakanlık, özel etüt merkezlerine ücret karşılığında 12 yaşa kadar öğrenci almasına izin verecek. Dershanelerin faaliyetlerini sona erdirmeleri için verilen süre ise 1 Eylül 2015 tarihi olarak yasa taslağında yer aldı. Dershanelerde çalışan öğretmenler de yasayla birlikte halk eğitim merkezlerinde görevlendirilecek. Öğretmenlerin bu merkezlerde görev alabilmesi için 5 yıl dershanede sigortalı olarak çalışma kriteri arayacak olan bakanlık, birçok öğretmenin dershanede kayıt dışı çalıştığını, devlete alınacak dershane öğretmen sayının 15 bin civarında olduğunu belirledi.

AÇIK LİSE İSTEDİLER

MEB'in araştırmasına göre dershaneler teşvik kategorisinde en çok arsa tahsisini isterken, dönüşülecek eğitim kurumu kategorisinde ise açık lise talebinde bulunuyor. 2015 yılından itibaren özel okula dönüşemeyen dershaneler 2 yıllığına açık lise olarak eğitimlerine devam edebilecek. Böylece 2017'ye kadar tam anlamıyla dershaneler dönüştürülecek.

Yasa taslağı ile birlikte özel okul olma kriterleri de yumuşatılacak. Alkollü satış yapılan mekanların eğitim kurumlarına uzaklığına yönelik kriter aranmayacak. Özel okula dönüşebilmesi için 200 metrekare bahçe şartını da aramayan bakanlık, dershane binalarının müstakil binada olmasını şart olarak koşacak. Bakanlığın dershaneleri, arsa tahsisi, kredi kolaylığı ve borç yapılandırması gibi tüm teşviklerden yararlandıracağı kaydedildi.

kalan karakter 1000

ece ece

ya ne kamburu düzeltmesi ne hayırlısı ne diyosunuz siz. olur mu öyle şey tamam dershaneler kapatılsın ama özel okullar da kapatılsın o zaman. böyle eğitim ticarete dönüştü iyice. parası olan özel okula gider kazanır diğerleri napıcak dersane olmadan. mantıksız mantıksız konuşmayın

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 12.01.2015 19:09
hacı osman hacı osman

Ahzab Suresinde, beni Kureyza'nın hendekten sonra biriktirdiklerini Mü'minlere bırakmak zorunda kalcağını, haber veriyor. En doğrusunu Allah bilir!

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 14.01.2014 17:38
ares ares

2 eylülde geri açarlar....

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 14.01.2014 17:36
özbek özbek

Kapatsınlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 14.01.2014 14:16
ogrenci ogrenci

çok acı ama gercek ogrenci milletine hayırlı olur inşallah...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.01.2014 13:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.