X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Paralel sınava denklik iptali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Paralel sınava denklik iptali

  • Giriş Tarihi: 16.2.2014

Yabancı dil sınavı IELTS'te usulsüz işlemlerle yüksek puan verildiğini tespit eden ÖSYM, bu sınavın denkliğini iptal etti

SABAH'ın bazı vakıf üniversitelerinde yabancı dil denklik sınavlarında "özel kolaylık" sağlandığına ilişkin haberi ses getirdi. Bazı vakıf üniversitelerinde ÖSYM'nin yaptığı yabancı dil sınavını geçemeyen doçent adaylarına, aynı vakıf üniversitelerinde kurulan IELTS merkezlerinde yapılan sınavlarda soru sızdırılarak usulsüzlük yapıldığı iddiaları sonrasında ÖSYM, IELTS sınavlarının denkliğini iptal etti. ÖSYM yetkilileri iptal gerekçesi olarak bazı vakıf üniversitelerinde ÖSYM'nin yaptığı yabancı dil sınavını geçemeyen doçent adaylarına aynı vakıf üniversitelerinde kurulan IELTS merkezlerinde yapılan sınavlarda soru sızdırıldığı, kopya çekildiği ve usulsüzlük yapıldığı tespitlerini gösterdi. ÖSYM'nin geçmiş YDS sınavlarında düşük puan alıp bazı vakıf üniversitelerinin IELTS sınavlarında yüksek puan alan doçent adayları ile ilgili de inceleme başlattığı öğrenildi.

TOEFL-CBT DE KALKTI
ÖSYM yaptığı düzenlemeyle IELTS'nin yanı sıra TOEFL-CBT, TOEFLPBT'nin de eşdeğerliliklerini de kaldırdı. Bunun yerine Almanca'da TELC Deutsch GmbH'in, İngilizce'de ise TOEFL-IBT, CPE, CAE, PEARSON PTE eşdeğer olarak kabul edilecek.

ÖSYM BY-PASS TAKTİĞİ
İddialara göre İngiltere merkezli yabancı dil seviye tespitinde Mevlana, Melikşah, Turgut Özal ve Koza-İpek Üniversiteleri de sınav merkezi olarak hizmet veriyor. Paralel yapıya yakın akademisyen adayları bu üniversitelerde IELTS sınavlarına giriyor.

kalan karakter 1000

Tahir Ağaoğlu Tahir Ağaoğlu

Son 40 yılın polis sınavlarına bakmak gerek özelliklede son 13 yılın...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 16.02.2014 14:46
sınavsız hayat sınavsız hayat

Bu sınavların hepsini kaldıralım. Doçentler ve akademisyenler profesyonel çevirmenler ile çalışsınlar. Dil öğrenmek için zaman kaybederken bilimsel çalışmalara vakit kalmıyor. Olayları daha düzgün değerlendirelim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 16.02.2014 10:15
Ahmet Ahmet

Bu usülsüzlüğü yapanlar cezalandırılmalı. Allah zaten kul hakkını affetmiyor ancak dünyada da cezasız kalmamalı bu hak ihlalleri...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 16.02.2014 09:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.