X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Eylül sonuna kadar taban puana bakılmaksızın nakil yapılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Eylül sonuna kadar taban puana bakılmaksızın nakil yapılacak

  • Giriş Tarihi: 21.6.2014 11:06 Güncelleme Tarihi: 21.6.2014 11:11

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), merkezi yerleştirme işleminin tamamlanmasından sonra hazırlık veya 9. sınıfta yerleştirme dönemi için açık kontenjan bulunması halinde eylül ayının sonuna kadar taban puana bakılmaksızın puan üstünlüğüne göre yapılan nakil ve geçişlerin onay işlemlerini yürütecek.

MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Değişiklikle, "Anadolu öğretmen lisesi" ibareleri yönetmelikten çıkarıldı.

Öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu, rehberlik ve araştırma merkezleri bünyesinde hizmet veren özel eğitim değerlendirme kurulu kararına göre özel eğitime ihtiyacı olan ve kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrencileri yetenek, sağlık ve ikamet durumlarını dikkate alarak Anadolu liseleri, Anadolu imam hatip liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri ile mesleki ve teknik eğitim merkezlerine dengeli bir şekilde yerleştirecek.

Hazırlık sınıfı ve 9. sınıflara her yıl alınacak öğrenci ve oluşturulacak şube sayısı, okulun fiziki imkan ve donanımı dikkate alınarak komisyon tarafından tutanakla tespit edilecek. Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, spor liseleri ile güzel sanatlar liselerinde bir şubeye alınacak öğrenci sayısı 30; Anadolu liselerinde, Anadolu imam hatip liselerinde, mesleki ve teknik Anadolu liselerinde, çok programlı Anadolu liselerinde ve mesleki ve teknik eğitim merkezlerinde ise bir şubeye alınacak öğrenci sayısı 34 olacak.

Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanla öğrenci alan fen, sosyal bilimler, Anadolu ve Anadolu imam-hatip liselerine nakil ve geçişler; okulların her birinin kendi arasında ve fen liseleri ile sosyal bilimler liselerinden Anadolu liselerine her sınıf seviyesinde gerçekleştirilecek.

Askeri lise ve polis kolejlerinden Anadolu liselerine her sınıf seviyesinde nakil ve geçiş yapılabilinecek.

Nakil ve geçiş başvurusu, temmuz, ağustos, eylül ve şubat aylarında haftada bir, diğer aylarda ise ayda bir kez olmak üzere veli tarafından öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne yapılacak. Her yıl Bakanlıkça yayımlanan tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre yapılan merkezi yerleştirme işleminin tamamlanmasından sonra hazırlık veya 9. sınıfta yerleştirme dönemi için açık kontenjan bulunması halinde eylül ayının sonuna kadar taban puana bakılmaksızın puan üstünlüğüne göre yapılan nakil ve geçişlerin onay işlemleri Bakanlıkça yürütülecek.

Okulların hazırlık veya 9. sınıflarına ait nakle esas taban puanları ekim ayı başında ilan edilecek.

Anadolu imam hatip liselerinde, mesleki ve teknik Anadolu liselerinde, çok programlı Anadolu liseleri ile mesleki ve teknik eğitim merkezlerinde öğrenci sayısının fazla, derslik sayısının yetersiz olduğu durumlarda, öğrenci kontenjanı veya bir şubedeki öğrenci sayısı en fazla 4 yıl için Bakanlıkça artırılabilecek. Sınıf tekrarına kalan öğrenciler bu sayıya dahil edilmeyecek.

kalan karakter 1000

akif akif

ben teknik lisede okuyorum geçen sene sınıfta kaldım bu sene tekrar 9.cu sınıfım anadolu lisesine geçe bilirmiyim

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır4
cevapla 24.02.2015 00:49
erkin erkin

ben şu an öğretmen lisesinde okuyorum.ayni ildeki başka bir anadolu lisesine nakil yaptırmak istiyorum.11.sınıfım geçebilirmiyim ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 11.02.2015 22:56
meral meral

Ben açık lisede okuyorum . Okula gitmedigim için pişman oldum . Şimdi 2 . Dönem eskiden kazandığım okula kayıt olmak istiyorum . Alırlar mı beni okula ? Lütfen cevap verin

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 06.02.2015 23:20
ezgi ezgi

10.sınıf imam hatip deyim 2.dönem meslek lisesine geçiş yapılıyor mu? yapılıyorsa nasıl geçebilirim?

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 25.01.2015 10:56
Ramazan Ramazan

İmam hatip lisesi ikinci sinifim polis lisesine gecebilirmiyim

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 16.02.2015 20:03
meleğim meleğim

ya ben meslek lisesinden Anadolu lisesine geçmek istiyorum . Bana ancak 9. sınıfta puanlarını yükselt sonra da ANADOLU LİSESİNE GİT DENDİ. Sizce bu doğru mu???:(

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 05.10.2014 21:45

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.