X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ehliyetlere son kullanma tarihi geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ehliyetlere son kullanma tarihi geliyor

  • Giriş Tarihi: 9.7.2014 12:08 Güncelleme Tarihi: 9.7.2014 15:39

Sürücü kursu Müdürü Göllücelioğlu, İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı tasarı ile ömür boyu tek bir ehliyetle araç kullanma döneminin biteceğini ileri sürdü. Göllücelioğlu ayrıca ehliyet süresinin uzatılması için tekrar sınava girileceğini ifade etti.

Tepeköy Sürücu Kursu Müdürü Gül Göllücelioğlu, İçişleri Bakanlığı'nın 'Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin önemli değişiklikler yapacak tasarı üzerindeki çalışmalarının son aşamaya geldiğini belirterek, söz konusu tasarı ile bir ömür boyu tek bir ehliyetle araç kullanma döneminin sona ereceğini söyledi.

Düzenleme ile motorlu bisikletler (M), motosiklet (A), Otomobil (B), lastik tekerlekli traktörler (F), iş makinesi türündeki motorlu araçlar (G) için verilen sürücü belgelerinin sadece 10 yıl için geçerli olacağını hatırlatan Göllücelioğlu, "Kamyon ve çekiciler, minibüs ve otobüsler için verilen C ve D sınıf ehliyetler 5 yılda bir yenilenecek. 10 yılı dolduran ve ehliyetinin süresi uzatmak isteyenler, tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almak zorunda. Sağlık raporunu alarak sürüş testlerinden başarı ile geçen sürücüler ehliyetinin süresini 10 yıllığına uzatmış olacak. Bakanlık, belgelerin değişimine 2015 yılı başında başlanmasını planlıyor" dedi.

C VE D SINIFI EHLİYETLER 5 YILDA BİR YENİLENECEK

İçişleri Bakanlığı, 'Karayolları Trafik Yönetmeliği' önemli değişiklikler yapacak bir tasarı üzerinde çalışmalarını yürüttüğünü ifade eden Göllücelioğlu, "Çalışmaları son aşamaya gelen yönetmelik tasarısı ile sürücü belgelerin yenilenme süreleri ve şartları belirlendi. Bir ömür boyu tek bir ehliyetle araç kullanma dönemi kapanıyor. Düzenleme ile 18 yaşında ehliyet alıp yıllarca aynı ehliyetle otomobil kullanma dönemi sona erecek. Öngörülen düzenlemeyle motorlu bisikletleri (M), motosiklet (A), otomobil (B), lastik tekerlekli traktörler (F), iş makinesi türündeki motorlu araçlar (G) için verilen sürücü belgeleri sadece 10 yıl için geçerli olacak. Kamyon ve çekiciler, minibüs ve otobüsler için verilen C ve D sınıf ehliyetler ise 5 yılda bir yenilenecek" diye konuştu.

TARİHİ UZATMAK İÇİN TESTE GİRME ŞARTI

Ehliyetin son kullanma tarihinin yazılı olarak belgede yer alacağını da hatırlatan Göllücelioğlu, "Süreyi uzatmak isteyenler, tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu alacak ve sürüş testlerinden geçirilecek. Sadece testi geçenlerin ehliyeti yenilenecek. Bu şekilde değiştirilen sürücü belgelerinden harç alınmayacak. Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesiyle araç kullananların belgesi geri alınacak ve 343 TL idari para cezası uygulanacak." dedi.

EHLİYET ŞEKLİ DEĞİŞECEK, BAKANLIK 3 FARKLI MODEL ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Yeni tip sürücü belgelerinin Maliye Bakanlığı ile darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nün görüşü alınarak İçişleri Bakanlığı'nca belirleneceğini kaydeden Tepeköy Sürücü Kursu Müdürü Gül Göllücelioğlu; "3 farklı sürücü belgesi prototipi hazırlanarak İçişleri Bakanlığı'na sunuldu. Bakanlar Kurulunda sunumu yapıldıktan sonra ehliyetlerin son haline karar verilecek. Ehliyetlerin şekli ve koşulları değiştirilecek. Sürücü belgesinin tasarımı gerek Karayolu Trafiği Konvansiyonu, gerekse Avrupa Birliği'nin 91/439 ve 2006/126 sayılı direktiflerinde belirtilen içerik, şekil ve güvenlik unsurları göz önünde bulundurularak ISO 18013-1, 2, 3 standartlarına göre hazırlanıyor.Yeni ehliyetler Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı personeli ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü personelinin çalışmaları sonucunda tasarlanıyor. Yeni ehliyetlerin ön yüzünde fotoğraf, adı-soyadı, doğum yeri, tarihi, geçerlilik süresi yazılacak. Sol üst köşede TR kısaltması ve sağ üst köşede Türkiye Cumhuriyeti yazılacak ve Türk bayrağı bulunacak. Düzenleme ile ehliyetler yeniden sınıflandırılacak ve otomobil kullananlara 'B' sınıfı ehliyet verilecek. Kamyon sürücülerinin sınıfı C ve CE, otobüs, midibüs, minibüs, römorklu minibüs kullanıcılarının D1, D1E,D ve DE olacak. Traktör sürücülerine F, iş makinesi sürücülerine G, araç sürmeyi öğrenen sürücü adaylarına eğitim ve sınavda kullanmak üzere K sınıfı ehliyet verilecek. Eski tip sürücü belgelerinin değiştirme işlemlerine, İçişleri Bakanlığı'nca belirlenecek tarihten itibaren başlanacak. Bakanlık, belgelerin değişimine 2015 yılı başında başlanmasını planlıyor" açıklamasında bulundu.

Yeni sürücü belgelerinin ön yüzünde yer alacak olan bilgileri de veren Göllücelioğlu; "Soyadı, adı, diğer adları, doğum tarihi ve yeri, veriliş tarihi, geçerlilik tarihi, belgeyi veren makamın adı, TC kimlik numarası, belge numarası, belge sahibinin fotoğrafı, belge sahibinin imzası, sürücü belgesi sınıfı bilgileri." Kartın arka yüzünde ise sürücü belgesi sınıfı, sürücü belgesi sınıfına ilişkin veriliş tarihi, sürücü belgesi sınıfına ilişkin geçerlilik tarihi, kodlanmış bir şekilde her bir taşıt kategorisine ilişkin ilave bilgiler veya kısıtlamalar, kan grubu, ticari araç sürücüleri için yonga alanı (çip takılabilecek alan) bilgileri yer alacak" dedi.

kalan karakter 1000

SULEYMAN KOÇ SULEYMAN KOÇ

ZATEN MİLLETTE PARA YOK ZAR ZOR GEÇİNİYOR BU VATANDAŞTAN PARA ALMAK MADEM AB STANDARTLARI DENİYOR YAŞAM TARZIMIZI EKONOIMİMİMZİ HAYAT İŞ YAŞAM GÜVENCESİNİN SAĞLAYIN.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.04.2015 11:39
HÜSEYİN HÜSEYİN

BU ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU. EVET KONUNUN İÇİNDE İNSANLARIN CEBİNDEN BİR MİKTAR ÜCRET ÇIKACAK. BU MAKUL SEVİYEDE OLDUĞU TAKTİRDE BAŞARLI BİR UYGULAMA OLUCAKTIR. ÖNEMLİ OLAN YOLLARIN DAHA GÜVENLİ HALE GETİRİLEBİLMESİ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 19.12.2014 09:30
DİLARA DİLARA

KİM NE DÜŞÜNÜR BİLMEM AMA BENCE OLMASI GEREKEN BU TABİ ADALETLE YAPILIRSA.BEN YENİ SÜRÜCÜLERDENİM AMA İNANIN ETRAFIMDA DOĞRU DÜZGÜN KURALA UYAN BİRİNİ GÖRMEDİM BİRDE SİZ KURALA UYUNCA ÜZERİNİZE GELİYOLAR KIRMIZI IŞIK DAHA 7 6 OLUNCA ARKADAN NASIL KORNAYA BASIYORLAR VE DAHA NASIL KURALSIZLIKLAR BİRDE HARÇ ALINMAYACAKMIŞ BEN BU DEVLETTEN MEMNUNUM KİŞİSEL GÖRÜŞÜM YORUMUMA YORUM İSTEMİYORUM AYRICA HERKESE KAZASIZ BELASIZ SÜRÜŞLER DİLERİM...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 13.12.2014 20:41
ugur ugur

ehliyetleri değiştirmek sadece ceplere para girmesidir kimse kimsenin canını düşünmediği için amaç para cezalar artı ne oldu kazalar bunlarlamı engelenecek eğitim olmayan halktan ne beklersinizki mganda çok burda amaç para kazanmak

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 09.07.2014 21:18
tayfunözdoğan tayfunözdoğan

her eksiğimiz tamamlandı , sıra ehliyete geldi !! her zamanki gibi hep dolu işlerle uğraşıyorlar !

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 09.07.2014 19:09

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.