X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Üniversite'ye girişte TEOG sistemi geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Üniversite'ye girişte TEOG sistemi geliyor

  • Giriş Tarihi: 19.9.2014 07:41

Üniversiteye girişte uygulanacak yeni sistemle LYS ve YGS kaldırılacak. Öğrenci, lise sınavlarında aldığı not ve ilgi alanına göre istediği üniversiteye başvuracak.

Uygulanmaya konulan 4+4+4 sistemiyle ilk ve ortaöğretimi reforma tabi tutan hükümet, bu kez yüksek öğretimde benzer bir dönüşüme odaklandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, Milli Eğitim Bakanlığı'nda (MEB) verilen brifingde de aktarılan projeye göre, liseye geçişte uygulanan 'TEOG'a benzer sistem, üniversiteye girişte devreye sokulacak.

ŞURANIN DA GÜNDEMİNDE

Öğrencinin lise boyunca performans ve notları belirleyici olacak. Atılacak adımlar, aralıktaki Milli Eğitim Şurası'nda da masaya gelecek. İşte 2015'teki dershane dönüşümüne paralel olarak devreye sokulacak uygulama:

- Dershanelerin özel okula ya da etüt merkezine dönüşmesi sürecinde, devlet okullarındaki ücretsiz kurslar artırılacak. Bunları farklı öğretmenlerin vermesi sağlanacak.

TEOG BENZERİ UYGULAMA

- 'Orta Öğretimden Yüksek Öğretime Geçiş Sistemi' de değişecek. Üniversiteye girişte LYS ve YGS olmayacak. 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren, yeni sistem hayata geçecek.

- Tıpkı TEOG'da olduğu gibi, lise döneminde birkaç kez temel derslerden oluşan merkezi sınavlar yapılacak. MEB'nin gerçekleştireceği bu sınavlar, üniversiteye geçişte belli yüzdelerle ağırlık taşıyacak.

- Ders notlarının yanı sıra öğrencinin sanat, spor ve boş zaman etkinliklerinden oluşan ders dışı uğraşları puanlandırılacak. Böylece öğrencinin düzeyi ve ilgi alanı şekillenmiş olacak.

- Bu ölçümler yapılırken, teknolojiden en üst düzeyde yararlanılacak. Tablet bilgisayarlarla dersler, interaktif uygulamalar öngörülüyor. İstanbul'daki ve Hakkari'deki öğrenci aynı sunumu görecek.

PERFORMANSA BAKILACAK

- Öğrenci, lise sonrasında ilgi alanı ve yeteneklerine göre, üniversiteye başvuruda bulunacak. Üniversiteler de, öğrencinin performansına bakarak karar verecek.

- Her ilde üniversite kurulduğundan, öğrencilerin bulundukları yerlerdeki fakültelere başvurması mümkün olacak.

MESLEKİ EĞİTİM DE DÖNÜŞÜYOR

Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sunulan brifinge göre, mesleki ve teknik eğitim de dönüşüme tabi tutulacak ve üniversiteye olan bağımlılık azaltılacak. İşadamları ve işveren kuruluşları, Milli Eğitim Bakanlığı'yla birlikte mesleki eğitimin bizzat içinde olacak. Bu liselerde okuyanlar, ilgili sektörlerle iç içe eğitim alacak. Böylece, lise sonrası 'ara eleman' olarak işe başlama garantisi ortaya çıkacak.

YÖK YASASI DEĞİŞİYOR
Hükümet, bu süreçte Yükseköğretim Kurulu Yasası'nı da değiştirecek. Uzun süredir tartışılan ve MEB tarafından Başbakanlık'a gönderilen düzenleme üzerinde son rötuş yapılacak. Yeni yasama yılında düzenlemenin Meclis'e sunulması planlanıyor.

177 ÜNİVERSİTE 3 KATEGORİYE

Yeni sistemle, 104'ü devlet, 73'ü vakıf olmak üzere 177 üniversite üç kategoriye ayrılacak. Öğrenciler, başarı düzeyi ve puanlarına göre ilgili kategorideki fakültelere başvurularını yapabilecek.

Kaynak: Akşam

kalan karakter 1000

erdal erdal

bu tam bir saçmalık ve kaos nedeni olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.12.2015 04:04
Tuğba Tuğba

Ben hiç olumlu bulmuyorum kesinlikle değiştirilmemeli ygs-lys 'ye devam edilmeli. Ben teog ile geldim ama teog ile üniversiteye gitmek istemiyorum. Ablalarımızdan abilerimizden gördüğümüz gibi sınava girmek istiyorum.İnsanların kafalarını karıştırmaya hakkınız yok !! Ve ayrıca teog ile ilgili düşünceleriniz gerçekten çok yanlış kopyaya başvurulmayacağını söylediniz fakat herkes sosyal medyaya sınav sırasında soruları çekip atmış. Kopya var haksızlık var !!! madem güzel bir sistem yapmak istiyorsunuz o zaman teog u kaldırmak ile başlamalısınız ilk teog bizde başlandı teog kelimesini bilmeden girenler oldu bu haksızlık değil mi ya başka bir sistem kurun ya da bizim ygs mizi lys mizi bizden almayın !!! biz şu anda başladık ygs mize çalışmaya değiştirmeyin !!!!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 06.09.2015 13:25
AĞRI ANADOLU AĞRI ANADOLU

10.SINIFLAR kesin bu sistemden etkilenecekmi

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 14.05.2015 20:10
aysenur aysenur

Ya ama haksizlik boyle bisey. Okuldaki notlara bakilirsa millet kopya cekeni var cekmeyeni var bukadar ogrencinin hakkini alacaksaniz bisey demiyorum ne bu ya. Ortalamaya bakilmasin normal sinava girelim bari ya .. !!!!!!!!!!!!!!!¡!!!!!!!!!¡!!!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır1
cevapla 30.11.2014 19:41
Nazlı Nazlı

Ya ben 11.sınıf lise öğrencisiyim bize bu uygulama yansıyacak mı yani biz mezun olana kadar bu sisteme geçip bizde buna tabi tutulacak mıyız ? Kafam iyice karıştı kusura bakmayın.Bana bunun hakkında bilgi verin lütfen. inşaallah bize de uğrar lütfen cevap verip bilgilendirin. Sevinirim

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 19.09.2014 20:09
Sadık Sadık

Bu sene 11. Sınıf olanlar yine ayni sistemden devam edicek, şu anki 10. Siniflar ve oncesi yeni sisteme göre üniversiteye girecek

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 10.01.2015 20:18

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.