X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 10 bin KPSS kopyacısının dosyası yeniden açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

10 bin kopyacısının dosyası yeniden açılıyor

  • Giriş Tarihi: 17.1.2015 15:57 Güncelleme Tarihi: 17.1.2015 17:28
10 bin KPSS kopyacısının dosyası yeniden açılıyor
10 bin KPSS kopyacısının dosyası yeniden açılıyor

Başkanı Demir 2010'daki soruşturması ile yaptığı açıklamada 'İnceleme, 2010 öncesiyle kalmayacak' dedi.

Başkanı Ali Demir, 2010'da yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavları'nda () kopyaya ilişkin yürütülen soruşturmaya dair, "İncelemelerimiz, sadece 2010 öncesiyle kalmayacak. 2010 sonrasındaki sınavlarımıza da yeniden kritik bir gözle bakacağız. Hak ve adaleti zedeleyen her türlü unsuru ortadan kaldırmak adına incelemelerimizi yapacağız" dedi.

Demir, 2010 KPSS'de kopya gerekçesiyle eğitim bilimleri sınavının iptal edildiğini ve sınava ilişkin soruşturmanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütüldüğünü hatırlattı. Gerek 2010 KPSS gerekse 2012 adli yargı sınavlarına ilişkin yürütülen soruşturmaların bir an önce sonuçlandırılmasını ve burada haksız kazanım elde edenlerin gerekli cezayı almasını istediklerini kaydeden Demir, "Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı pek çok sınavı bu kapsamda inceliyor. KPSS de onlardan bir tanesi, inceleme sürüyor. Biz de bütün desteği veriyoruz" dedi.
Yeniden sınava çağırabiliriz

ÖSYM'nin her adayın sınavlarını ayrıntılı incelediğini belirten Demir, şunları kaydetti "Arkadaşlarıma şu talimatı verdim. Bazı sınavlar öncelikli olmak üzere aynı sınavlara farklı zamanlarda girmiş ve olağan dışı gelişmeler kaydetmiş olanları çıkarın, bunları yakından inceleyelim ve haksız kazanım varsa bunu tespit edelim. Bazen bu belki yeniden sınava davet etme şeklinde olacak. Yasa buna müsaade etmektedir. Bazen de suç duyurusunda bulunma olacaktır ve yasal takibi yapacağız."
Kitapçıklar bir yerlerde

Yasal saklama süresi dolan sınav evrakını devlet arşivleriyle de işbirliği yaparak imha ettiklerini anlatan Demir, "Bu kapsamda, 2010 KPSS'deki iptal edilen kısımdaki soru kitapçıkları, savcılığa verilenlerin dışında çünkü o sınava giren 300 bin aday vardı savcının takip ettiği 8-10 bin aday söz konusuydu, onların dışındakilerine izin istedik ve imha ettik. Tartışma konusu olan adayların soru kitapçıklarının da bir yerlerde muhafaza edildiğine inanıyorum" değerlendirilmesinde bulundu.
Kopya çekilen iki bölüm var

2010 KPSS'de iptal edilen eğitim bilimleri sınavının yanı sıra genel kültür ve genel yetenek sınavında da kopya iddialarının bulunduğunu anlatan Demir, "Bu konuda savcının talep ettiği tüm verileri verdik. İncelemeleri yapıyorlar. O konu daha önce cumhurbaşkanı denetleme kurulu tarafından da yapılmıştı. YÖK Denetleme kurulu tarafından da raporlandırılmıştı. Orada takdir tamamen yargıya ait. Orada ne denilirse biz onu yapmak durumundayız, gerekeni yaparız" diye konuştu.
'2012 Yargı sınavı kuşkulu'

2012'deki adli yargı sınavında bir olağan dışılık tespit ettiklerini ve sınavı ÖSYM'nin geçersiz ilan ettiğini hatırlatan Demir, "Fakat maalesef o günkü yargı bizim iptal kararımızı durdurdu. Orada yine pes etmedik. Daha önce sınava girmiş 30 almış, tekrar girmiş 30 almış, 2012 adli yargıda 80 almış, daha sonra yine aynı sınava girmiş 40 almış. Bu olağandışı. Bunun izah edilmesi gerekir. Böyle olan sanıyorum 50-60 aday hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunduk" dedi.

kalan karakter 1000

Ahmet Ahmet

iyide nasil ayiklancak pirincin simdi tasi?.Aradan yillar gecmis,ati Alan üsküdara gecmis.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 18.01.2015 09:31
Serpil Serpil

Geç kalındı biraz ama adalet geç de olsa tecelli etmeli, kul hakkına giren hırsızlar bu dünyada yargılanmalı, hakkı yenen insanlarda kırık kalple ahrete göçmemeli...Yoksa vebali çok ağır olur.. Hakka girenler bunun altından kalkamaz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 18.01.2015 01:26
kaliptra kaliptra

bence kopya çektiği tespit edilenler derhal görevlerinden alınmalı,hakkı gaspolanlar tekrar tercih yaptırılarak hakları iade edilmeli,kopya çekenlerin geriye dönük olarak aldıkları bütün maaşlar faiziyle geri alınmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır3
cevapla 18.01.2015 00:28
piços piços

KPSS'siz atanan akrabalar ne olacak?

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 17.01.2015 22:29
misafir misafir

ortada birçok delil varken suçlular bulunamıyorsa, içlerinde çok önemli insanlar olmalı. onun için suçluları bulmak yerine farklı senaryolarla uğraşıyorlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 17.01.2015 22:27

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.