X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER LYS zor olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

LYS zor olacak

  • Giriş Tarihi: 20.3.2015
LYS zor olacak
LYS zor olacak

Geçmiş yıllara göre daha profesyonelce hazırlanan YGS soruları Haziran'da yapılacak LYS'yle de ilgili bazı ipuçları verdi. Uzmanlar uyarıyor: LYS daha zor olacak. 12'inci sınıf konularına iyi çalışın

Üniversite yolundaki ilk viraj olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) bu yıl birçok ilk yaşandı. Matematik ve geometri soruları geçen yıllara göre daha zor ve ayırt ediciydi. Türkçe sınavı ise bu yıl belirleyici derslerden biri oldu. Ayrıca şekilli sorularda renklendirme yapılarak görsellik artırıldı. Uzmanlar YGS'nin biçimsel olarak değişmediğini ancak daha profesyonel bir sınav olduğunu söyledi. Sınav yorum ağırlıklı olduğunu ancak bilgiyi de sınadığını anlatan uzmanlar YGS'deki bu değişikliklerin Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) için de birer ipuçu olabileceğini belirterek adayları şu uyarılarda bulundu:
YGS'den yola çıkarak bir tahmin yaparsak LYS'nin geçen yıllara göre daha zor ve seçici bir sınav olacağını öngörebiliriz. Sınav, okuduğunu iyi anlayan, konu temellerini çok iyi öğrenmiş, bilgi birikimi yüksek öğrencileri seçecektir.
Hiç vakit kaybetmeden LYS'ye çalışmaya başlayın
Paniğe kapılmayın. 12'nci sınıf konularına iyi çalışın
Konuların temelini çok iyi öğrenin. Hızlı okuma alıştırmaları yapın.
YGS sonuçların kötü gelse bile moralinizi bozmayın. LYS'ye iyi konsantre olun LYS'nin ağırlığının daha fazla
Ailelere de bu anlamda önemli görevler düşüyor. YGS sonucunu olumsuz değerlendirmek yerine, çocuklarınıza LYS'ye hazırlanabilmeleri için motive edici cümleler kurun

40 BİN YENİ SORU HaZIRLANDI
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), çeşitli sınavlar için bu yıl 40 bin yeni soru hazırladı. Bu soruların 10 binden fazlasının LYS sınavı için olduğu bel irtiliyor. Haziran'da yapılacak LYS sınavında adayların karşına bu yeni sınav sorularının gelmesi bekleniyor. Bu nedenle adayların sorularda bazı farklılıklar hissedebileceği ifade ediliyor.

BAŞVURULAR 8 NİSAN'DA
Lisans Yerleştirme Sınavına başvurular 8-21 Nisan 2015 tarihleri arasında alınacak. Sınav, 13-21 Haziran tarihleri arasında, iki hafta sonu toplam 5 oturumda yapılacak.

ALES'TE SON TARİH 31 MART
Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ilkbahar dönemi başvuruları önceki gün başladı. Başvurular, 31 Mart tarihine kadar devam edecek.