X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Öğretmenlere rotasyon müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Öğretmenlere rotasyon müjdesi

  • Giriş Tarihi: 5.8.2015
Öğretmenlere rotasyon müjdesi
Öğretmenlere rotasyon müjdesi

Bakan Nabi Avcı, 2015 yılı itibariyle çalıştığı kurumda 15 yılı dolduran öğretmenlere uygulanacak olan rotasyonun yapılmayacağını açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğretmenler için bu yıl uygulanmaya başlayacak rotasyonun iptal edildiğini açıkladı. Rotasyonun iptal edilmesiyle 15 yılını dolduran öğretmenler herhangi bir şekilde zorunlu olarak başka bir okula atanamayacak. 26-28 Temmuz tarihleri arasında başvuruları alınan rotasyondan ilk etapta 13 bin öğretmenin etkilenmesi bekleniyordu. "Sürücü Eğitimi ve Sınav Süreçlerinin Geliştirilmesi Çalıştayı'nda" gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Avcı dershanelerle ilgili düzenlemeye yönelik bilgi de verdi. Bakan Avcı önümüzdeki günlerde yeni yönetmelik yayınlayacaklarını belirterek, "Dönüşmemiş dershaneler bu çerçevede faaliyetlerini devam ettirebilecekler" dedi.

SİMÜLASYON YAPILDI
Öğretmenlerin rotasyonuyla ilgili iptal kararı aldıklarını belirten Avcı, "Bakanlığa yapılan rotasyon müracaatlarını değerlendirdik. Rotasyona tabi olan veya herhangi bir gerekçeyle, nedenle rotasyon dışında kalması öngörülebilecek bütün öğretmenlerimizin durumunu içeren bir simülasyon çalışması yaptık. O simülasyon neticesinde gördük ki aslında rotasyonla amaçladığımız eğitsel hedeflerden çıkmış. O nedenle dün akşam konuyu Sayın Başbakanımıza arz ettim. Onun da telkini ve tavsiyeleri doğrultusunda, Bakanlığımızda yaptığımız istişare görüşmeleri sonucunda, ilgili birimlerimizle yaptığımız değerlendirmeler sonucunda rotasyonun uygulanmamasına karar verdik" dedi.

DERSHANE YASADA YOK

Avcı şu anda mevzuatta dershane diye bir kurumun olmadığını vurgulayarak şöyle konuştu: "Yasada ve yönetmeliklerde olmayan ama bugün fiilen 1 Eylül'e kadar faaliyetlerinin devam etmesi öngörülmüş olan dershanelerin dönüşebileceği ve AYM kararında işaret edilen genişlikte bir yeni çözüm üretmiş oluyoruz. Bunu da sektörle görüşerek yaptık"

DERSHANELER TEK DERS KURSU OLACAK

MEB'in özel öğretim kurumlarıyla ilgili yeni yönetmelik taslağında dershanelerin yerini tek ders kursları alacak. Temel liseler ise mezunlara hafta sonu kurs verebilecek. Bir kuruma en fazla 3 ders için ruhsat verilebilecek. Tek ders kursları, matematik, edebiyat ve inkılap tarihi derslerini kapsayacak. Takviye kursları her ders için ayrı ayrı Bakanlıktan izin alacak.

kalan karakter 1000

MUSTAFA MUSTAFA

SINIF TEKRARININ KALDIRILDIĞI HABERİNİ ÖĞRENCİ VE AİİLELERİ DÖRT GÖZLE BEKLİYOR.BİR MÜJDE DE 1YILINI KAYBEDEN KARAMSAR VEDE PİŞMAN OLAN BU ÇOCUKLARIMIZA VERSENİZ SAYIN BAKANIM
SAYGILAR

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 07.08.2015 15:41
ramazan gulsen ramazan gulsen

Bireysel olarak adi gecen okuldaki öğretmenleri şikayet edip suclamaniz ,olayi genellestirip diğer öğretmenleri zan altına alarak durumu sanki rotasyon cozecekmis gibi takdim etmeniz doğru değil...

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 05.08.2015 10:47
Erol Erol

Arkadaşlar., Gidip .... Lisesini incelesin bakanlık. 15 yılını dolduran ve çöreklenm,ş halde yaşayan % 50 nin üzerinde öğretmen var. Rüşvet söylentileri , soruşturma sayılarına bakın. Korkutucu. Ve bu öğretmenleri kimse yerinden kımıldatamıyor. Ders geçmek için dersi veren öğretmenden özel ders alman şart olmuş. Yazık bu halka. Bakanlık bunu görmüyor mu.? İlle ayyuka çıkan bir hadise mi olsun ..
Yazık Bakanım yazık.. Geri adım atmayın. Siz halka hizmet için varsınız. Yapamayacaksanız terk edin o koltuğu.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır11
cevapla 05.08.2015 09:08
ramazan ramazan

Çözüm rotasyon değil ', o öğretmenleri şikayet etmek...

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır3
cevapla 05.08.2015 10:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.