X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dershanede yeni dönem başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dershanede yeni dönem başladı

  • Giriş Tarihi: 9.8.2015
Dershanede yeni dönem başladı
Dershanede yeni dönem başladı

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) iptal kararının ardından Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) hazırladığı dershane yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlandı ve yeni dönem başladı. Yönetmelikte "dershane" tanımı yer almadı. Ancak Bakanlık, AYM'nin gerekçeli kararı doğrultusunda özel öğretim kursu, kişisel gelişim kursu, meslek edindirme ve mesleki gelişim kursu ve yetenek kursu başlıklarında yeni kurs tanımları yaptı. Eğitimin kentsel dönüşümü ismi verilen yeni düzenleme şu değişiklikleri içeriyor:
Özel okul olmak istemeyenler kurs olabilecek. Ruhsat alabilmek için de Talim Terbiye Kurulu'ndan ve genel müdürlükten onaylanan kurs programı hazırlamaları gerekecek. Kurs olmak isteyen dershaneler 1 Eylül'e kadar başvurabilecek.
Kurslarda, yıllık en fazla 36 hafta ve günde 8 saat ders yapılabilecek. Sınıf mevcutları 16 ile sınırlı olacak. Kurslar MEB'e bağlı e-yaygın modülden günlük izlenecek.
Kursları için Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya ve felsefe başlıklı 8 bilim grubu oluşturuldu. Kurslar bunlardan 3'ünü seçebilecek.
Mevcut temel liseler sadece cumartesi günleri ve mezunlara yönelik kurs açabilecek. Kendi öğrencilerine ise hafta içi kurs verebilecek.
Öğrenciler pazarları tatil yapacak. Kurslarda bir yılda sadece 3 kez ücretsiz sınavlar yapılacak. TEOG'a hazırlanan öğrenciler, özel etüt merkezlerinde ücretli kurs görebilecek.

PARALEL YAPI AYARI

Hakkında adli veya idari soruşturma bulunan kurumlar soruşturması sonuçlandıktan sonra devredilebilecek, sürekli kapatılma teklifi getirilen kurumlar ise devredilemeyecek. Dönüşüm başvurusunda bulunanlarda haklarındaki soruşturma tamamlandıktan sonra bu haktan yararlanabilecek.

kalan karakter 1000

menajer menajer

en fazla 3 bölümde verilecek eğitim, öğrenci ve velileri birden fazla kursa mecbur edecek. kaş yaparken göz çıkarmak budur herhalde...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 10.08.2015 08:13
bişirkişi bişirkişi

Dershanler kapatılırsa bölgedeki çocuklar PKKlı olur diyorlardı!
Çocukları bilmem ama paralelcilerin hepsi bu gün PKKlı oldu!

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 09.08.2015 11:00
bişirkişi bişirkişi

Bu paralel kazınmalı yoksa yokedecekler herşeyi

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 09.08.2015 09:59
MADURUM MADURUM

DERSHANE patronları dinlendi söz verilen dershane öğretmenleri dinlenmedi

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 09.08.2015 03:20

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.