Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2016 ortaöğretim sınav sonuçları açıklandı

Giriş Tarihi: 9.12.2016 16:30 Güncelleme Tarihi: 9.12.2016 16:59
2016 KPSS ortaöğretim sınav sonuçları açıklandı

SON DAKİKA: sonuçları açıklandı! - Milyonlarca adayın heyecanla beklediği KPSS ortaöğretim sınav sonuçları bugün açıklandı. Sınavlar geçtiğimiz ay pazar günü gerçekleştirilmişti. Heyecanlı bekleyiş daha uzun sürmedi ve sınav sonuçları açıklandı. Uzun süren çalışmaların ardından 3 milyona yaklaşık adayın heyecanlı bekleyişi sona erdi. İşte sınav sonuçları....

20 Kasım Pazar günü gerçekleştirilen 2016 KPSS ortaöğretim sınavı sonrası adayların gözleri sonuçlara çevrildi. ortaöğretim sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu günden güne çoğalıyor. Peki 2016 ? 3 milyona yakın adayı ilgilendiren bu sorunun cevabını haberimizden bulabilirsiniz. İşte KPSS ortaöğretim sınav sonuçları başlıklı haberimiz...

SON DAKİKA: Sınav sonuçları açıklandı!
Öğrenmek için: https://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=4187
2016 KPSS ORTAÖĞRETİM SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ortaöğretim yani lise mezunlarına yönelik düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) 20 Kasım'da gerçekleştirildi. Sınav için 3 milyon 498 bin 335 aday başvurmuş, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi () tarihinde bir rekor kırılmıştı. ÖSYM, sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı hakkında bir bilgi vermedi ancak sınava 3.5 milyon aday girdiği için sonuçların açıklanmasının zaman alacağını bildirdi.

Sınavda adaylara genel yetenek ve genel kültür testlerinden 120 soru soruldu. Saat 10.00'da başlayan sınav 120 dakika sürdü. 176 merkezde yapılan sınavda 542 bin 122 sınav görevlisi de hazır bulundu.

KPSS TERCİHLER NE ZAMAN YAPILACAK?

Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim sınavlarının tamamlanmasının ardından alınacağı duyurulan KPSS tercihlerinin, bu yılın son Kamu Personeli Seçme Sınavı olan ortaöğretimin gerçekleştirilmesinden kısa bir süre sonra ÖSYM tarafından açıklanması bekleniyor. Öncelikle B Grubu kadrolar için yapılacak tercihler, kılavuzun açıklanmasının ardından İnternet ortamından yapılabilecek.

KPSS YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL GERÇEKLEŞECEK?

Adaylar ilk kez yapılacak yerleştirme işlemlerinde herhangi bir ücret ödemezken, aynı sınav sonucu ile yapacakları tüm yerleştirme işlemlerinde ücret ödeyecek.

Yerleştirme işlemleri puan, tercih ve kadro sayılarına göre yapılacak olan adaylar, yerleştirme işlemiyle ilgili esasları tercih kılavuzundan öğrenebilecek. Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından diploma tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması hâlinde de yaşı büyük olana öncelik tanınacak. ÖSYM tarafından yerleştirilen adaylar, başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın ilan edilmiş kadrolara doğrudan atanacak. Ancak, atama için öngörülen koşullara uymayan veya gerekli belgeleri süresi içinde getiremeyen adayların atamaları yapılmayacak.

10 GÜN İÇİNDE KPSS SONUÇLARINA İTİRAZ EDİLEBİLECEK

Sınav sonucunun incelenmesini isteyen adaylar, sonuçların ÖSYM tarafından elektronik ortamda açıklandıktan sonra 10 gün içinde (sonuçların açıklandığı tarihten bir gün sonra başlamak üzere) Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak ÖSYM'ye başvurmalıdır. Sınav sorularına ilişkin itirazlar ise sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde (sınav tarihinden bir gün sonra başlamak üzere) aynı şekilde yapılmalıdır. Yapılacak her türlü itiraz, adayın dava açabilme hakkı için geçerli 10 günlük zaman aşımı süresini durdurmaz.

Adayların inceleme masrafları karşılığı, ÖSYM'nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi gerekli ücreti yatırdıklarını gösteren dekontunu dilekçelerine eklemeleri gerekmektedir. Dilekçe ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06800 Bilkent/Ankara adresine ulaştırmalıdır. Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınacaktır. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile üzerinde adayın T.C. Kimlik Numarası, adresi, evrak referans numarası vb. bilgiler yazılı olmayan, imzalanmamış ve ekinde banka dekontu bulunmayan dilekçeler kesinlikle işleme alınmayacak ve cevaplanmayacaktır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2016 KPSS ortaöğretim sınav sonuçları açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz