X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Otomobil fiyatları ucuzlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Otomobil fiyatları ucuzlayacak

  • Giriş Tarihi: 15.4.2013 09:33 Güncelleme Tarihi: 15.4.2013 11:00

Türkiye'de otomobil pazarına çekidüzen geliyor. Her isteyen Türkiye'ye otomobil getirip satamayacak. Türkiye'de üretim yetkisi verilen şirketlerin dışında üretim ve satış olmayacak. Lüks araçlara ise kota geliyor...

Başbakanlık otomobil yasası çıkarmak üzere harekete geçti. Oto piyasasına çeki düzen vermek için otomobil yasası çıkartılmasının ardından Türkiye'de üretim yapacak firma sayısı belirlenecek. Bu firmaların ürettiği araçların dışında araç satılamayacak. Lüks otolara ise kota getiriliyor.


MEVCUT DURUM TAM KARMAŞA

Türkiye'de üretim yapan beş otomobil firması onun yaklaşık iki katı da ithalatçı firmanın piyasaya sürdüğü yirmi markanın farklı modeli satılıyor. Araçların standartlarını firmalar belirliyor. Bu da otomobillerin fiyatlarını oluşturuyor. Ancak üretimde her firma kendi standardını kendisi belirliyor. Bu da tam bir karmaşa yaşanmasına neden oluyor. Hükümet bu karmaşanın önüne geçmek, fiyatları düşürüp standartları yükseltmek için çalışma başlattı. Bu amaçla özel bir firmaya araştırma yaptırıldı. Firmanın ön raporu Başbakanlığa ulaştı. İlk etapta Başbakan'ın da beğendiği bu raporun anahatları önümüzde günlerde uygulamaya konulacak.


OTOMOBİL YASASI ÇIKARTILACAK

Buna göre önümüzdeki günlerde meclisten geçirilecek yasa ile Türkiye'de otomobil üretimine standart getirilecek. Bu standartlarla otomobil üretecek şirketlerin sayısı dörde veya beşe indirilip ithalat da yasaklanacak. Yani Türkiye'de otomobil satmak isteyen bir firma Türkiye'de üretim yapmak zorunda olacak. Belli bir yıl üretim izni alan firmalar, ürettikleri araçlarla Türkiye'nin otomobil ihtiyacını karşılayacaklar.


ÜRETİM AVANTAJI VATANDAŞA YARAYACAK

Firmaların üretim standartları yasa ile belirlendiği, rekabet yapacağı firmalar azaldığı için fiyat ucuzlayacak. Kalite artacak. Yedek parçada yaşanan karmaşa ortadan kalkacak. İthalat yasaklanacağı için üretim yapan firmanın pazarı büyüyecek. 2012'de yaklaşık % 10 düşüşle 777 bin oto satan Türkiye'de üretim yapan firmaların pazarı büyüyecek.

Kaynak: Gazeteportkalan karakter 1000

Egemen Egemen

Milleti enayi yerine koyup böyle açıklamalar yapmazlar mı adamı öldürüyor :) Marka azalınca fiyat nasıl düşüyor ??? hangi akla ve mantığa sığar bu? Arabaların fiyatını yükselten tek bir şey vardır. O da VERGİ VERGİ VERGİ

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 22.08.2013 23:08
hakan hakan

marka sayısı azalınca fiyatın azaldığına ilk kez burada duydum.rekabet azalınca fiyat düşecekmiş??? eskisi gibi düşük kalite eski teknoloji tenekeleri millete sıra yazıp satarlar,üstüne birde zam yaparlar nasıl olsa sadece 5 firma olacaksa

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır0
cevapla 16.08.2013 08:52
Mustafa Mustafa

Şaka Gibi Bir Haber ! Rekabet Ve Ürün Çeşidi Yoksa Nasıl Bir Ucuzlama Beklenir,Aksine Tekelleşip Kalite Düşecektir Bu İşte Bir Terslik Var ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.08.2013 17:49
ege ege

benım gorusum turkıyede uretım yapan otomobil fırmalarından otv yı ucuzlatarak destekleme yapılacagı yonunde dısardan gelen araclardan daha yuksek otv alınıp turkıyede uretıme yonlendırılecek ve bu sayede sıfır arac fıyatları ucuzlayacak aynı zamanda iş olanagı saglanacak ornek 35000 tl olan sıfır aracın otv bedelı yaklasık 9000 tl cıvarı bunun dustgunu dusunursek vatandas uygun fıyata sıfır arac sahıbı olabılecek

Aynı Görüşte misiniz?
evet23
hayır21
cevapla 16.04.2013 14:01
demirelli demirelli

cok dogru ve yerinde bir karar.üretimini yapsin arabasini satsin is olanagi saglasin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet27
hayır31
cevapla 15.04.2013 16:59

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.