X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yeniye fon zorunlu olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yeniye fon zorunlu olacak

  • Giriş Tarihi: 14.11.2013

Hükümet kıdem tazminatında yeni modeli somutlaştırdı. Halen çalışan 12 milyon işçinin kıdem hakkına dokunulmayacak. Yeni işe girene fon zorunlu, eskilerde ise tercihe bağlı olacak

Sendikalar ve işveren kesiminin bir araya geldiği Üçlü Danışma Kurulu'nda kıdem tazminatı, taşeron işçilerin durumu ve uzaktan çalışma modelleri masaya yatırıldı. Çalışma Bakanlığı'nın hazırlayıp taraflara sunduğu taslağa göre hükümet, kıdem tazminatında yeni model önerisini somutlaştırdı. Bireysel Kıdem Fonu Sistemi'yle tüm işçileri kapsayan, kazanılmış hakların korunduğu kıdem hesabına geçilecek. Halen çalışmayı sürdüren 12 milyon işçinin kıdem hakkına dokunulmayacak, yeni işe girene zorunlu, eskilerde tercihe bağlı olacak. Taşeron işçinin sorumluluğu alt işverende kalacak.

YENİLERİ BAĞLI YOR

Hükümetin işçi sendikaları ve işverenlere verdiği ön çalışma taslağına göre, bireysel kıdem fonu hesabıyla mevcut çalışan işçilerin kazanılmış ve gelecek hakları korunacak. Buna göre mevcut sistemde aktif çalışanlar aynı sistemde devam edebilecek. Fon, yeni işe girenler için geçerli olacak. Kıdem primi, işçinin bireysel kıdem hesabına yatırılacak. Bireysel kıdem hesabı, Bireysel Emeklilik Sistemi içinde nemalandırılacak. Mevcut işçiler eski sistemde devam etme ya da yenisine geçme hakkına sahip olacak. Yasanın yürürlük tarihinden sonra işe girenlerin ise yeni sisteme tabi olması zorunlu hale geliyor.

İŞ VERENE TEŞ VİK KOZU
Yeni sistemde, kıdem primini yatırmayan işveren, 5 puanlık prim teşviki başta olmak üzere istihdam teşviklerinden yararlanamayacak. Ayrıca işveren vaktinde yatırmadığı primi faiziyle birlikte ödemek zorunda olacak. Çalışma Bakanlığı'nın işçi ve işveren temsilcilerine yaptığı sunumda, halen bir yıl için 30 gün olan kıdem tazminatı hak kazanma oranlarının yeni sistemde nasıl olacağı konusu yer almadı. İşveren temsilcileri bu oranların 15 güne indirilmesini öneriyor. Türk-İş başta olmak üzere işçi sendikaları ise 29.5 güne razı olmayacaklarını belirtiyorlar.

GÜVEN CE AR TIYOR
Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan sunumda taşeron işçilerle ilgili de başlıklar yer aldı. Buna göre önemli bir bölümü kamuda olan taşeron işçilerin maaşları başta olmak üzere sosyal haklarında iyileşmeye gidilecek. Maaşlarını garantiye alabilmek için taşeron işçinin maaşından asıl işveren sorumlu olacak. Taşeron tarafından ödenmeyen ücretin asıl işveren tarafından doğrudan işçinin banka hesabına yatırılması sağlanacak. Buna göre kamudaki taşeron işçilerin maaşı, patronun ödememesi durumunda devlet tarafından işçinin banka hesabına yatırılacak. Bu para, taşeronun hakedişinden kesilecek.

ADALETSİZLİK OLMAYACAK

Çalışma Bakanlığı'nın çalışmasına göre taşeron işçilerin ücretlerinde işin ve işçinin niteliğine göre bir ücret skalası belirlenecek. Böylece ücret adaletsizliği giderilecek. Bir yıllık çalışma süresini tamamlayan taşeron işçilerin yıllık ücretli izninden alt işveren sorumlu olacak. Düzenlemeye göre, alt işverene verilen işlerde, asıl işveren çalışanıyla alt işveren işçisi birlikte çalıştırılamayacak. Alt işverenin işçilerinin asıl işverenin emsal işçi ücreti ve sosyal haklarını almaları sağlanacak.

TAŞERONA KIDEMDE YEŞİL IŞIK

Sendikalar, taşeron işçilere kıdem konusundaki teknik çalışmaya destek verdi. Sendikalar belediye ve kamuda çalışan taşeron işçilerin sorunlarına dikkat çekerek, "Taşeron işçilerin açtığı binlerce iş davası var. Bu sorunun çözülmesi için destek veririz" mesajı verdi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, "Kıdem tazminatı Türk-İş'in kırmızı çizgisidir. O toplantıda geriye gitmeden, bu yelpazeyi nasıl genişletebiliyorsak, işçi hak ve menfaatini nasıl koruyorsak, o doğrultuda hareket edeceğiz. Bununla ilgili nokta kadar bir sıkıntı ve problem yok. Herkes düzenli bir şekilde işine baksın, çalışmasına devam etsin" dedi.

kalan karakter 1000

fvz fvz

çalışan kadına doğum teşviği pembe diziye döndü.kıdem tazminatı ise korku filmi kuşağına. dersane olayı komedi filmine. bari susun yahu. insanları durduk yerde rahatsız etmek icraat mıdır?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.11.2013 01:03
taşeron taşeron

10 memurun işini yapıyoruz onlar tatiln planları yaparken bizler ek iş peşindeyiz.800 lira maaş 350 kira 50 mutfak 100 yakacak 100 elektirik su 50 kontör bir ay benim bir ay hanımın 100 çocuğa gerisi borçlara ne olacaksa olsun artık karar sizin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 14.11.2013 13:14
AHMETÇAYIR AHMETÇAYIR

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN HAKKI NE ZAMAN VERİLECEK,SAYIN BAKAN BU KONUDADA ÇÖZÜM BEKLİYORUZ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 14.11.2013 12:40
Oğuz O. Oğuz O.

Mevcut mağduriyetleri gidermeden yeni işlere el atmaktan ne zaman vazgeçecekler acaba?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.11.2013 11:50
önder önder

Kıdem bir haktır,kaldırılamaz siz oturduğunuz yerde 20000 tl o da resmi olan örtülü ödenek hariç maaş alırken,bu insanlara 800 lira iyi paradır geçinin demek küfür etmekten beterdir,insaların emeğinin karşılığını verin,kendiniz yiyorsanız bari millet de yesin biraz

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır0
cevapla 14.11.2013 11:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.