X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kuralsız yapılaşmaya geçit verilmeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kuralsız yapılaşmaya geçit verilmeyecek

  • Giriş Tarihi: 9.9.2013

"Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapı düzenine ait tanımların değiştirildiği yönetmelikle, imar planıyla belirlenen yapılaşma hakları, ölçüsüz ve kontrolsüz artırılamayacak. Özel mülkiyetlerde yeşil alanların korunması için plan kararı dışında betonlaşmaya izin verilmeyecek. Avlular, iç bahçeler, açık havuzlar, zemin teraslarıyla otoparklar, taban alanı ve emsal hesabına dahil edilmeyecek.

Ruhsata süre ayarı

Ruhsat yenileme başvurusu 5 yıllık ruhsat süresi içinde yapılan yapılarda, idarelerin onay tarihi 5 yıllık ruhsat süresini geçse dahi, yenileme ruhsatının ilk ruhsat alma tarihindeki plan ve mevzuat hükümlerine göre verilecek. 5 yıllık süre içinde ruhsat ve eklerine uygun olarak inşası tamamlanan ancak bu sürede yapı kullanma izni düzenlenmeyen ruhsatı hükümsüz hale gelen yapılara, denetim raporu hazırlanmak koşuluyla yeniden ruhsat düzenlenmeksizin yapı kullanma izin belgesi verilecek.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.