X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dünyanın Hiç Bir Yerinde Bulunmayan 17 Çeşit Bitki Eskişehir’de Yetişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dünyanın Hiç Bir Yerinde Bulunmayan 17 Çeşit Bitki ’de Yetişiyor

  • Giriş Tarihi: 8.4.2015 14:38 Güncelleme Tarihi: 8.4.2015 14:42
ESKİŞEHİR ÇEVRE DERNEĞİ BİNASINDA, ANADOLU ÜNİVERSİTESİ FEN FAKÜLTESİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. ERSİN YÜCEL TARAFINDAN “ESKİŞEHİR'DE YETİŞEN BİTKİLER” KONULU KONFERANS VERİLDİ.
Dünyanın Hiç Bir Yerinde Bulunmayan 17 Çeşit Bitki Eskişehir’de Yetişiyor

Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Yücel, dünyanın hiç bir yerinde bulunmayan 17 çeşit bitkinin ’de yetiştiğini belirtti.
Eskişehir Çevre Derneği binasında, Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Yücel tarafından “Eskişehir’de Yetişen Bitkiler” konulu konferans verildi. Konferansta konuşma yapan Dr. Ersin Yücel, dünyanın hiç bir yerinde bulunmayan 17 çeşit bitkinin Eskişehir’de yetiştiğini belirtti. Bilimsel araştırmalara dayanarak Eskişehir’de bin 297 civarında bitki çeşidinin yetiştiğini söyleyen Yücel, “Eskişehir’de biyolojik çeşitlilik bakımından önemli yedi alan bulunmaktadır. Bunlar, Acıkır, Aliken, Balıkdamı, Sarıyar Barajı, Sündiken Dağları, Türkmenbaba Dağı ve Beylikova-Yunus Emre-Sazak’dır. Bu önemli doğa alanlarından, üç alanın hiçbir koruma statüsü bulunmazken, iki alanın bir koruma statüsüne, iki alan da birden fazla koruma statüsü vardır. Bu alanlarda çok sayıda tehdit altında olan canlı türü bulunmaktadır. Eskişehir biyolojik çeşitlilik bakımından çok zengindir. Eskişehir’de bulunan bin 297 çeşit bitki çeşidinden 314 tanesi endemiktir. Eskişehir çevresinde gördüğünüz her 100 bitkiden 24 tanesi Türkiye’ye hastır. Eskişehir’de botanik bahçesi olması gerekir. İnsanlığın geleceği biyolojik çeşitliliği korumakla mümkün olabilir” şeklinde konuştu.
Konferans sonunda, ozanlar, Eskişehir’de yetişen bitkilerle ilgili kendi derledikleri türküleri sazları eşliğinde söylerken, şairler ise kendi yazdıkları bitkilerle ilgili şiirleri okudular. Konferansa Çevre Derneği üyeleri, şairler ve ozanlar katıldı.