5 günlük hava durumu
21 Nisan 2014 Pazartesi
Dünyadaki terör örgütleri
Dünya 02 Mayıs 2011 - Pazartesi
 • Dünyadaki terör örgütleri

  ETA

  Bask Vatanı ve Özgürlüğü ya da ETA (Baskça:Euskadi Ta Askatasuna), İspanya ve Fransa sınırları içinde yaşayan Bask kökenli topluluğa ait bağımsız bir devlet kurma amacı güden Marksist-Leninist örgütün adıdır.

 • Dünyadaki terör örgütleri

  1959 yılında Franco diktatörlüğüne karşı kurulan örgüt, İspanya'nın kuzeydoğusundaki ve Fransa'nın güney batısındaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için 1968 yılından bu yana faaliyetlerde bulunan ETA zaman içinde kültürel hakların savunuculuğu düzleminden, silahlı eylem biçimine yönelmiştir.1979'da hükümet tarafından Bask Bölgesinde yaşayan yaklaşık iki milyon kişiye önemli ölçüde özerklik tanınmasına rağmen tam bağımsızlık için silahlı mücadeleye devam etmişlerdir.

 • Dünyadaki terör örgütleri

  Batasuna ismiyle bilinen ve şu an yasaklanmış durumda olan parti de örgütün siyasi kanadını oluşturmaktaydı. Bu parti Bask Bölgesi'nde oyların genelde %10 ile %20 sini toplamaktaydı.Ayrıca 1968’den bu yana düzenlediği kanlı eylemlerle 850 kişinin ölümüne neden olan ETA, İspanya’nın yanı sıra Avrupa Birliği ve ABD tarafından da terör örgütleri listesine alındı.ETA, 24 Mart 2006'da yapılan ateşkesi ihlal etmiş ve 30 Aralık 2006'da Madrid Havaalanı'nda bir bombalı saldırı gerçekleştirmişti.

  500 kilogram patlayıcı kullanılarak gerçekleştirilen saldırı sonucu 2 kişi ölmüş, 26 kişi de yaralanmıştı

   

 • Dünyadaki terör örgütleri

  AUM SHİNRİKYO

   
  Shoko Asahara tarafından 1987 yılında kurulmuştur. Başlıca hedefi ilk olarak Japonya’yı daha sonrasında ise dünyayı ele geçirmektir. Japon kanunlarınca 1989 yılında dini bir örgüt olarak tanınmıştır. Örgüt, 1990 parlamento seçimleri için kendi üyeleri arasından aday göstermiştir. Örgüt mensupları, dünyanın sonunun, ABD’nin Japonya ile girişeceği üçüncü dünya savaşı ile geleceğine inanmaktadır. Japon Hükümeti, 1995 yılında örgütün dini grup kimliğine son vermiştir.

 • Dünyadaki terör örgütleri

  20 Mart 1995 tarihinde örgüt üyeleri Tokyo’nun çeşitli metro istasyonlarına aynı anda kimyasal sinir gazı olan sarin gazı yaymış, 12 kişinin ölümüne, 6.000’den fazla kişinin yaralanmasına neden olmuştur. Grup, 1994’te Japonya’da meydana gelen diğer esrarengiz kimyasal kazalardan da sorumlu tutulmaktadır. Biyolojik maddeler kullanarak yaptığı terörist saldırılar başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

 • Dünyadaki terör örgütleri

  Örgütün kurucusu Asahara Mayıs 1995’te Japon polisince tutuklanmış, Şubat 2004’te, 1995 saldırılarındaki rolü nedeniyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.

   
  Kamuoyunun tepkilerine rağmen örgüt, 1997’den bu yana yeni üyeler edinmeye, ticari yatırımlar yapmaya ve mal edinmeye devam etmektedir. Grubun internette bir sayfası bulunmaktadır.

 • Dünyadaki terör örgütleri

  1999’da çıkarılan bir kanun, Japon Hükümetine ileride herhangi bir terörist saldırı düzenleme ihtimaline karşı örgütün polis gözetiminde tutulmasını sağlayacak yetkiyi vermiştir. Örgüt Ocak 2000’de, Fumihiro Joyu liderliğinde ismini Aleph olarak değiştirmiş ve kurucusunun şiddete dayalı öğretilerini reddettiğini deklare etmiştir.

   
  Örgütün şu anki üye sayısının 1000’den az olduğu tahmin edilmektedir. Örgütün Tokyo’da düzenlediği saldırı esnasında Japonya’da 9000, dünyada ise 40.000 civarında mensubu olduğu iddia edilmektedir.

 • Dünyadaki terör örgütleri

  EBU SAYYAF Grubu (ASG)

  Ebu Sayyaf Grubu Filipinler’de faaliyet gösteren, küçük, eylemlerinde şiddet yönü ağır basan, Müslüman ayrılıkçı bir terör örgütüdür.  Örgüt liderlerinden bazılarının Sovyet savaşı sırasında Afganistan’da savaştıkları ve radikal İslami öğretilerin savunucuları tarafından eğitildikleri iddia edilmektedir.

   18 Aralık 1998’de Filipinler polisince bir çatışmada öldürülen Ebu Bekir Janjalani liderliğindeki “Moro Milli Kurtuluş Cephesi” adlı örgütten 1990lı yılların başlarında ayrılmıştır.

 • Dünyadaki terör örgütleri


  Örgüt, fidye için adam kaçırma, bombalama, suikast ve zorla haraç alma faaliyetlerinde bulunmaktadır.

   
  Zaman zaman, amacının Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Filipinlerin güneyinde bağımsız bir İslam devleti kurmak olduğunu ifade etse de Ebu Sayyaf Grubu, terörü finansal kar amacına yönelik olarak kullanmaktadır.

   
  Örgütün ilk önemli faaliyeti Nisan 1995 tarihinde Mildanao’nun İpil kasabasına yaptığı baskın olmuştur. Nisan 2000’de, örgüte bağlı bir grup, Malezya’da bir yerleşim yerinden 10’u Batılı turist olmak üzere toplam 21 kişiyi kaçırmıştır.

 • Dünyadaki terör örgütleri


  Bunun dışında 2000’de birkaç yabancı gazeteci, üç Malezyalı ve bir ABD vatandaşını zorla alıkoymuştur. 27 Mayıs 2001’de üç ABD vatandaşı ve 17 Filipinli’yi kaçırmıştır. İçinde bir Amerikan vatandaşının da bulunduğu rehinelerden bazıları öldürülmüştür. Filipinler yetkilileri örgütün, Zamboanga’da bulunan Filipinler askeri üssüne yapılan, 3 Filipinlinin ve bir ABDlinin ölümüne, 20 kişinin yaralanmasına sebep olan bombalamada da rolü olduğunu tahmin etmektedirler. Örgütün 200 ile 500 arasında üyesi bulunduğu bilinmektedir.

   
  Örgüt, fidye ve haraçlarla büyük ölçüde kendi kendini finanse etse de muhtemelen Orta Doğu ve Güney Asya’daki radikal İslamcılardan da destek sağlamaktadır.

 • Dünyadaki terör örgütleri

  EL KAİDE

   El Kaide, 1988 yılında, Sovyet birlikleri ile savaşmak amacıyla, soğuk savaş döneminde SSCB'nin Afganistan'ı işgal edebileceği öngörüsü üzerine kurulmuştur.

 • Dünyadaki terör örgütleri


  SSCB - Afganistan işgali sırasında Afgan topraklarını korumuştur. Fakat Soğuk Savaş sonrasında yüksek gücüyle denetimsiz kalan El-Kaide Terörist faaliyetlere girişerek kendisine ana felsefe olarak İsrail'in yok olması ve Müslüman ülkelerde halifelik inancı altında büyük bir devlet kurma inancını benimsemiştir.

 • Dünyadaki terör örgütleri


  El-Kaide Dünya üzerinde birçok terörist eylemden dolaylı veya direkt sorumlu tutulan silahlı bir köktendinci silahlı örgütüdür. Liderliğini Usame Bin Ladin'in yürüttüğü düşünülen bu örgüt dünyanın birçok ülkelerine yayılmış çok sayıda hücrelerden oluşmaktadır. Bu örgütün sorumluluğunu üstlendiği 11 Eylül 2001 Saldırıları dünyanın en büyük terör saldırı eylemi olarak tarihe geçmiş ama eylemi bu örgütün tasarladığı ya da gerçekleştirdiği somut olarak ispat edilememiştir.

 • Dünyadaki terör örgütleri


   El Kaide ile ilişkili belli başı terör örgütleri şunlardır:

   
  - Taliban

   
  - Özbekistan İslami Hareketi

   
  - Ceyş-i Muhammed-Muhammed’in Ordusu

   
  - Laskar-ı Tayyiba-Kutsal Asker Örgütü

   
  - Haraket-Ül Ansar-Mücahidin

   
  - Hizb-Ül Mücahidin

   
  - Mısır Cemaat-i İslamiye (İslami Cemaat Grubu)

   ....

 • Dünyadaki terör örgütleri


  - Mısır Al-Cihad (Cihat Tala El Fetih)

   
  - Silahlı İslami Grup (GIA)

   
  - Selefi Çağrı ve Mücadele Grubu/Cezayir

   
  - Lübnan Hizbullahı

   
  - HAMAS-İslami Direniş Hareketi

   
  - Filistin İslami Cihat Hareketi-Örgütü (FİCH)

   
  - Beyyiat-El İmam (İmamlar Birliği) Örgütü

   
  - Ogadin İttihad-ı İslam Hareketi

   
  - Moro İslami Özgürlük Cephesi

   
  - Abu Sayyaf Grubu-Örgütü.

 • Dünyadaki terör örgütleri


  17 KASIM ÖRGÜTÜ

   Radikal solcu görüşü benimsemiş olan örgüt, Yunanistan'daki 1973 askeri cuntasını protesto eden bir grup öğrenci anısına 1975 tarihinde kurulmuştur. Yunan, ABD, Türkiye ve NATO karşıtı bir yapılanma olup temel amacı ABD üslerinin Yunanistan'dan, Türk askeri güçlerinin Kıbrıs’tan çıkarılmasını sağlamak, Yunanistan’ın NATO ve AB ile olan ilişkilerinin asgariye indirilmesini sağlamaktır.

 • Dünyadaki terör örgütleri


  ABD yetkilileri ile Yunan kamu yetkililerine suikastlarda bulunmuştur. 1980'lerde bombalı eylemlerde de bulunmaya başlamıştır. 1990'lı yıllarda AB tesisleri ile Yunanistan'da yatırım yapan yabancı şirketler de hedefleri arasına girmiştir. Ayrıca saldırı metotlarına roket saldırılarını da eklemiştir.

 • Dünyadaki terör örgütleri

  Temel finansman kaynağını banka soygunları oluşturmaktadır. Haziran 2002'de Atina'da Piraeus limanına düzenlediği başarısızlıkla sonuçlanan bombalama girişimi, örgütün o zaman dek olmadığı kadar yakın takibe alınarak birçok üyesinin tutuklanmasına neden olmuştur. Aralık 2003'te 15 örgüt üyesi yüzlerce suçtan sorumlu bulunmuş bunlardan beşi birkaç kez müebbet hapse mahkum edilmiştir. Dört örgüt üyesi de delil yetersizliğinden suçsuz bulunarak serbest bırakılmıştır.

  Tam olarak bilinmemekle birlikte üye sayısının az olduğu tahmin edilmektedir. 2002'de 19 örgüt üyesi polis tarafından tutuklanmıştır. 
   
  Başlıca faaliyet alanı Yunanistan özellikle Atina'dır.

 • Dünyadaki terör örgütleri


  IRA (RIRA) (32 İlin Egemenlik Komitesi)

   
  1998’de, başlıca amacı İngiliz kuvvetlerini Kuzey İrlanda’dan çıkararak üniter bir İrlanda kurmak olan siyasi baskı grubu “32 İlin Güvenlik Komitesi Hareketi”nin gizli silahlı kanadı olarak kurulmuştur. RIRA ayrıca Kuzey İrlanda barış sürecini bozmayı amaçlamaktadır.

   Başlıca faaliyetleri bombalama, suikast ve soygunlardan oluşmaktadır. Örgütün şu anki birçok üyesi eski geçici IRA mensubu olup IRA’nın ateşkes ilan etmesiyle bu örgütü terk ederek RIRA’ya katılmışlardır. Örgütün başlıca hedeflerini siviller, İngiliz ordusu, Kuzey İrlanda polisi ve Kuzey İrlanda’daki Protestan topluluklar oluşturmaktadır. Ekim 1999’dan bu yana örgüt 80’den fazla terörist saldırı gerçekleştirmiştir.

 • Dünyadaki terör örgütleri


  RIRA’nın en önemli saldırılarından biri, Ağustos 2002’de Londra Askeri Üssüne düzenlenen ve bir yapım işçisinin ölümüyle sonuçlanan saldırıdır.

   
  Örgütün 100 ile 200 arasında aktif militanı bulunmakla birlikte IRA’nın imzaladığı ateşkesten memnun olmayanlarla Cumhuriyetçilerden oluşan sempatizanları da bulunmaktadır. Yaklaşık 40 RIRA mensubu İrlanda hapishanelerinde bulunmaktadır.

 • Dünyadaki terör örgütleri


  Kuzey İrlanda, Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti’nde faaliyet göstermektedir.2005 yılında silahlı mücadeleyi bırakmış olduğunu açıklamıştır.

 • Dünyadaki terör örgütleri

   

  CEYŞ-İ MUHAMMED (Muhammed'in Ordusu) (Tehrik ul-Furqaah, Khuddam-ul-İslam)

   
   
  2000 yılında Pakistan'da Mesut Azhar tarafından kurulmuş İslami radikal bir gruptur. Örgütün başlıca amacı Pakistan ile Keşmir'i birleştirmektir. Politik olarak “Fazlur Rahman İslam Alimleri Cemiyeti” isimli radikal siyasi parti ile ilişki içindedir.

   
  2003 yılı itibariyle örgüt, Kuddam ül İslam ve Cemmat ül Furkan adlı iki gruba bölünmüştür. Pakistan, 2003 yılında Kuddam ül İslam'ı illegal kabul etmiştir.

   
  Örgütün lideri Mesut Azhar, Aralık 1999'da Hindistan hapishanesinden, Hindistan hava yollarına ait kaçırılan bir uçakta bulunan 155 Hindistanlı rehinenin salıverilmesi karşılığında serbest bırakılmıştır.

 • Dünyadaki terör örgütleri


   
  Ceyş-i Muhammed, 1 Ekim 2001 tarihinde Sriganar'daki Jammu ve Keşmir parlamento binalarına yapılan ve 31 kişinin ölümüne neden olan bombalı intihar saldırısını üstlenmiş ancak bir müddet sonra reddetmiştir. Hindistan Hükümeti, 13 Aralık 2001 tarihinde Hindistan Parlamentosuna yapılan ve dokuz kişinin ölümüne, 18 kişinin yaralanmasına neden olan saldırıdan dolayı Laşkar-ı Tayyiba örgütünün yanı sıra Ceyş-i Muhammed'i de sorumlu tutmuştur. Pakistanlı yetkililer, 2002'de İslamabad'daki Hıristiyan karşıtı terör saldırılarının da bu örgüt tarafından gerçekleştirildiğinden şüphelenmektedir.

 • Dünyadaki terör örgütleri


  Örgüt eylemlerinde hafif ve ağır makinalı silahlar, suikast tüfekleri, havan topları, patlayıcılar ve roket atarlar kullanmaktadır.

   
  Örgüt kadrosunun büyük kısmını İslami Cihat Hareketi (Harakat ul-Cihad-i-Islami)'ye mensup militanlar oluşturmakta ve bu örgütten maddi destek sağlanmaktadır. Afgan Araplarla ve Taliban'la yakın ilişki içindedir.

   
  Örgüte Usame Bin Laden tarafından finansal destek sağlandığı tahmin edilmektedir. Örgüt ayrıca bağış kampanyaları, magazin ve kitap satışlarından da gelir elde etmektedir. Pakistan Hükümetinin mal varlığına el koyması ihtimaline karşı banka hesaplarındaki paralarını çekerek ticaret, emlak ve mal ve hizmet üretimiyle ilgili legal işletmelere yatırmıştır.

 • Dünyadaki terör örgütleri


  CEMAA İSLAMIYA (JI)

   
   
  Cemaa İslamiya, El Kaide ile bağlantılı, Güney Asya kökenli bir terör örgütüdür. Örgüt, Brunei, Endonezya, Malezya, Singapur, Güney Filipinler ve Güney Tayland'ı kapsayan alanda bir İslam devleti kurmak amacıyla 1990'ların sonlarında üye edinme ve terörist eğitme çalışmalarına başlamıştır.

   
  JI, 5 Ağustos 2003'te Cakarta'daki J. W. Marriott Hotel'in bombalanması, 12 Ekim 2002'de Bali bombalamaları ile Ağustos 2000'de Filipinler Büyükelçisine yapılan saldırıyı gerçekleştirmiştir.

 • Dünyadaki terör örgütleri


  Singapurlu yetkililer Aralık 2001'de JI'nın ABD ve İsrail Büyükelçilikleri ile İngiliz ve Avustralya diplomatik binalarına yönelik saldırı hazırlıklarını ortaya çıkarmıştır.

   
  Araştırmalar, Aralık 2000'de Endonezya ve Filipinler'de toplam 37 kişinin (22'si Filipinler'de, 15'i Endonezya'da) ölümüne yol açan patlamaların JI terör örgütünce düzenlendiğini ortaya koymuştur.

   
  JI'nın lideri ve El Kaide'nin Güneydoğu Asya sorumlusu Endonezyalı Riduan bin Isomoddin (Hambali)'nin yakalanması JI'ya zarar vermiş olsa da, örgüt, bölgedeki Batı hedeflerine yönelik terörist saldırı düzenleme imkan ve kabiliyetine sahiptir.

   
  Araştırmalara göre örgüt, kendi finansmanını sağlamanın yanında Orta Doğu ve Güney Asya bağlantılarından, çeşitli sivil toplum kuruluşlarından ve diğer gruplardan (El Kaide) mali ve lojistik yardım almaktadır.

 • Dünyadaki terör örgütleri


  FİLİPİNLER KOMÜNİST PARTİSİ/Yeni Halk Ordusu

   
   
  Yeni Halk Ordusu, Filipinler Komünist Partisinin silahlı kanadı olup 1969'da Maoist bir grup olarak kurulmuştur. Başlıca amacı gerilla savaşı ile hükümeti yıkmaktır. Kurucusu Jose Maria Sison'dur. Örgütün siyasi kanadı olan Ulusal Demokratik Cephe'nin sorumlusu Luis Jalandonidir. Örgüt, başlarda kırsal temelli gerilla bir grup olsa da kentlerde de aktif şekilde terör saldırıları ve suikastlar düzenleme altyapısına sahiptir. Örgütün başlıca hedeflerini Filipin güvenlik güçleri, politikacılar, yargıçlar, hükümet yetkilileri ve diğer ayrılıkçı gruplar oluşturmaktadır.

 • Dünyadaki terör örgütleri


  Filipinler'deki herhangi bir ABD varlığına karşıdır. ABD hedeflerine saldırılarda bulunmuş ve birkaç ABD'li yetkilinin ölümüne neden olmuştur.

   
  2001'de iki kongre üyesine düzenlenen suikastların sorumluluğunu üstlenmiştir. 10.000'den fazla üyesinin bulunduğu ve bu sayının her geçen gün arttığı bilinmektedir.

 • Dünyadaki terör örgütleri


     
  FAS İSLAMİ MÜCADELE GRUBU

   
   
  1993 yılında kurulmuş olup başlıca amacı Kuran'ın Sünni inanca göre tanımlanmış prensiplerine sımsıkı bağlı, Şer'i kurallara dayalı bir hükümet kurarak halifeliğin yeniden inşasını sağlamaktır.

   
  Örgütün, Avrupa'daki destekçilerinden ve El Kaide'den finansal yardım aldığı bilinmektedir.

 • Dünyadaki terör örgütleri


  HARAKAT UL-MÜCAHİDİN (HUM) (Kutsal Savaşçılar Hareketi)

   
   
  HUM, Pakistan'da kurulmuş, özellikle Keşmir'de faaliyet gösteren İslami militan bir gruptur. “Fazlur Rahman İslam Alimleri” isimli siyasi parti ile politik olarak müttefiktir. Grubun uzun zaman liderliğini yapmış olan Fazlur Rahman Halil, Şubat 2000 tarihinde örgütün emirliğinden istifa ederek görevi Faruk Keşmiri'ye devretmiştir.

   
  Usame Bin Laden (UBL) ile bağlantılı olan ve UBL'nin Şubat 1998'de ABD ve Batı hedeflerine saldırı çağrısında bulunan fetvasına imza atan Halil, örgütün genel sekreterliği görevini üstlenmiştir. HUM, 2001'de Koalisyon hava saldırıları tarafından saldırıya uğrayana dek doğu Afganistan'da terörist eğitim kamplarında faaliyet göstermiştir. Örgüt, 2003'te Cemaat el Ensar adını kullanmaya başlamıştır.

 • Dünyadaki terör örgütleri


  Hint askeri birlikleri ile Keşmir'deki sivil hedeflere yönelik çeşitli saldırılarda bulunmuştur. Temmuz 1995'te beş Batılı turisti kaçıran Keşmirli militan grup el-Faran ile bağlantılıdır (kaçırılanlardan birinin Ağustos 1995'te, diğer dördünün aynı yıl Aralık ayında öldürüldüğü bildirilmiştir). HUM, 24 Aralık 1999'da bir Hindistan havayollarına ait bir uçağı kaçırmıştır. Bu operasyon sonrası HUM'ın önceki liderlerinden 1994'te hapsedilmiş Mesud Azhar ile Şubat 2002'de ABD'li gazeteci Daniel Pearl'in ölümünden sorumlu olan Ahmet Ömer Şeyh serbest bırakılmıştır.

   
  Muzaffarabad, Rawalpindi ve Pakistan'ın diğer kasabalarında yerleşmiş bulunmasına rağmen örgüt üyeleri genellikle Keşmir'de faaliyet göstermektedir. Örgüt mensupları Afganistan ve Pakistan'da eğitilmektedirler.

   
  Örgütün mali kazançları arasında çıkardığı magazin dergileri ile kitapların satışından elde edilen gelirler de yer almaktadır.

 • Dünyadaki terör örgütleri

  KOLOMBİYA DEVRİMCİ SİLAHLI KUVVETLERİ

  1950'li yıllarda liberal ve muhafazakar milisler arasındaki savaş ve karışıklık ortamında ortaya çıkan FARC, 1964 yılında Kolombiya'nın kırsal kesiminde, Komünistlerin kontrolü altında bölgeler oluşturulmasını savunan Kolombiya Komünist Partisi tarafından kurulmuştur.

 • Dünyadaki terör örgütleri

  Örgüt, Latin Amerika'nın en eski, en geniş imkan ve kabiliyetlere sahip ve en iyi ekipmanla donatılmış Marksist orijinli örgütüdür. Askeri çizgide örgütlenmiş olup Bogota gibi önemli kırsal alanlarda faaliyet gösteren birliklerden oluşmaktadır.