ARKADAŞINA GÖNDER Ülke bayrakları ve anlamları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Ülke bayrakları ve anlamları

TÜRKİYE

Türk bayrağı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal bayrağıdır. 1982 Anayasasının 3. maddesine göre, "şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır." Kırmızı rengin tonu Pantone 186 veya RGB (227, 10, 23) olarak tayin edilmiştir.

Savaşta şehitlerimizin kanlarından ufak bir göl oluşur. Bu, bayraktaki kırmızıyı temsil eder. Bunun yüzeyine vuran ay ve yıldız yansıması da, bayramığımızdaki ay ve yıldızı temsil eder.

Kanuna göre; Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara kürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya üniforma şeklinde giyilemez. Hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz. Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz.


Derleyen: Murat ARİFOĞLU

kalan karakter 1000

nurullah tırpan. nurullah tırpan.

Elbette engüzel bayrak ayyıldızdır ,çünki masa başında cetvelle çizilmemeiştir.İlahi bir tecellisonucu inkişaf ettirilmiştir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır2
cevapla 12.01.2012 11:47
umurbaba umurbaba // İZMİR

Türk Bayrağı'nın anlamı ile ilgili Emin IŞIK hocanın bir konferansına gitmiştim. Anlattıkları zemin rengi şehitlerimizin kanından ilham almıştır. Hilal islamın sembolüdür. Bütün minare ve camiilerde bu sembol kullanılır. Mana olarak da "la ilahe illallah" tır. Yıldız ise Arapça 5 köşeli olan "Muhammed" e vurgu yapar. Bizim bayrağımızın üzerinde "La ilahe illallah, Muhammedün Resülallah" sembolize edilmiştir. Bir çok ülkenin bayrağı da dini motifler taşır. Sadece Türkiye değil
bir çok islam ülkesinin bayrarağında "hilal ve yıldız" birlikteliği kelime-i şehadet vurgusudur. Bizim bayrağımız dünya bayraklarının görsel olarak en güzeli, mana olarak da en derinidir, diye düşünüyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet131
hayır12
cevapla 12.12.2010 13:08
hande hande

Mantıklı fakat aslı bu değil.. Şehitlerimizin kanlarının üzerine o sırada gökte yanyana olan hilal ve yıldızın yansıması üzerine oluşmuştur bayrağımız.. Tarihte heryerde yazarlar herkes istediği gibi olaya farklı bi bakış açısı getiriyor...

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır3
cevapla 12.01.2012 11:07
reality reality

Suud-i Arabistan'ın bayrağındaki yazı Kelime-i Şehadet değil Kelime-i Tevhid'tir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet31
hayır6
cevapla 12.12.2010 10:41

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.