Günün ekonomi haberleri(12.05.2016)

  • 1
  • 22
Günün ekonomi haberleri(12.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(12.05.2016)

6 bin engelli kamuda istihdam edilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu, "Temmuz sonu itibarıyla Allah nasip ederse 6 bin engelli vatandaşımızı kamu istihdamıyla beraber buluşturacağız." dedi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye İş Kurumunun (İŞKUR) hibe desteğinden yararlanılarak, engellilere yönelik yürütülen faaliyet kapsamında Serdivan ilçesinde yapılan simit fırınının açılış törenine katıldı.

Bakan Soylu, İŞKUR'un geçmiş yıllardaki durumunu, sürecini, vatandaşın gittiği zaman hangi ilgiyle karşılandığını, bugün de meseleler karşısında nasıl çözüm ürettiğini hep birlikte takip ettiklerini söyledi.

İŞKUR'un 1 Ocak'tan 12 Mayıs'a kadar 355 bini aşkın kişiyi iş sahibi yaptığına işaret eden Soylu, "Bu yıl hedefimiz, 1 milyon civarındadır. İnşallah bu hedefimize hep birlikte ulaşacağız. 2002'de iktidara geldiğimizde kamuda çalışan 5 bin 777 engellimiz mevcuttu. Bugün ise tam yüzde 753 artışla birlikte 43 bin 959'a ulaşmıştır." diye konuştu.

ENGELLİLERE MÜJDE

Engelliler Haftası dolayısıyla bir müjde vermek istediğini dile getiren Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"24 Nisan'da, dünyada ilk kez yapılan, daha önce özürlü sınavı olarak bilinen ama Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) olarak nitelendirdiğimiz, bu konuda dünyada ilk kez öncelik yaptığımız bir süreç içerisinde şunu ifade etmem gerekir ki yaklaşık 75 bin vatandaşımız 24 Nisan'da yapılan EKPSS'ye girmiştir. Temmuz sonu itibarıyla inşallah Allah nasip ederse 6 bin engelli vatandaşımızı kamu istihdamıyla beraber buluşturacağız ve temmuz sonu itibarıyla 6 bin insanımıza daha kamuda istihdamı sağlayan bir anlayışı gerçekleştireceğiz."

  • 2
  • 22
Günün ekonomi haberleri(12.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(12.05.2016)

Seneye gel boyunun ölçüsünü al

TOBB Genel Kurulu'nda "Başkan laikliğe niye sahip çıkmadı" diyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na anında yanıt geldi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Muhalefet lideri değilim, oda başkanıyım. Bana muhalefet etmek istiyorsa, seneye gelir, boyunun ölçüsünü alır" dedi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) 72'nci Genel Kurulu'na CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun skandal sözleri damga vurdu. Kılıçdaroğlu'nun "Başkanlık sistemini kansız gerçekleştiremezsiniz" şeklindeki tehditvari açıklamaları ve TOBB'u siyasi konularda eleştirmesine tepki gecikmedi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu kapanış konuşmasında laiklik tartışmalarına tepki göstermedikleri gerekçesiyle kendisini hedef alan Kılıçdaroğlu'na önümüzdeki yıl yapılacak oda ve borsa seçimlerini hatırlatarak yanıt verdi.

MUHALEFET BOŞLUĞU VAR
Hisarcıklıoğlu, "Ben muhalefet lideri değilim, TOBB Başkanıyım. Bana muhalefet etmek istiyorsa, seneye gelir, Türkiye'yi beceremedi, gelir burada Odalar Birliği'nde de boyunun ölçüsünü alır. Bizde hizmet verene teşekkür edilir. 'TOBB Başkanı niye laikliğe sahip çıkmadı' dedi. Kendisi 2015'te İMC televizyonunda bir konuşma yaptı. 'Anayasanın ilk üç maddesi değişebilir' dedi. İlk üç maddenin içinde ne var? Demokratik, laik, sosyal, hukuk devleti var" diye konuştu. Toplantının ardından basınla sohbet toplantısı da düzenleyen ve TOBB'un muhalefet partisi olmadığını, bir meslek kuruluşu olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, "2002'de bütün siyasi partilere aynı yakınlıkta ve uzaklıkta duracağımızı söyledim. Sayın Kılıçdaroğlu bize muhalefet görevi yüklemek istiyor. Doğru, Türkiye'de bir ana muhalefet boşluğu var ama bunu doldurma görevi TOBB'un değil" dedi. Kılıçdaroğlu'nun hükümet temsilcilerine teşekkür edilmesi konusundaki eleştirilere de değinen Hisarcıklıoğlu, "Sorunlarımızı çözen insanlara teşekkür etmemize kızmış. Sanırım kendi konumu ile benimkini karıştırıyor. Çalışmalarımı kavga ederek değil, edep ve adap çerçevesinde yaparım. Biz Ahilik geleneğinden geliyoruz, mayamız, kültürümüz bu" dedi.

BANKALARA YÜKLENDİ
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 'Türkiye hepimizin' sloganıyla yapılan genel kurulda bankalara yüklendi. Reel sektörün yüksek faiz ve komisyonlarla mağdur edilmesine bir çare bulunmasını isteyen Hisarcıklıoğlu, "Bankalar fedakârlığı hep bizden beklemesin. Şimdi sıra onlarda" dedi. Salonda bulunanlara "Hanginiz bankalar kadar kâr ediyorsunuz?" diye soran Hisarcıklıoğlu, "Bankalara buradan sesleniyorum, bu vicdansızlığı bırakın. Aynı gemide olduğumuzu unutmayın" mesajı verdi.

TOBB BAŞKANI: AÇIKLAMASI TALİHSİZLİK
TOBB Başkanı, Kılıçdaroğlu'nun "Başkanlık sistemini kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz" ifadesini talihsiz bir açıklama olarak değerlendirdi. Terörle ilgili de konuşan Hisarcıklıoğlu, "Teröre karşı 78 milyon birlikte dikiliriz, bu topraklarda barındırmayız" dedi.

KADIN GİRİŞİMCİYE ÖZEL BÖLÜM
Genel Kurul'a Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Maliye Bakanı Naci Ağbal, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş katıldı. Ala, Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarını dinlemeden salondan ayrıldı.


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, genel kurula davetli olmasına karşın katılmayan Başbakan Ahmet Davutoğlu'na teşekkür etti.
Kadın girişimciler için özel bölüm ayrıldı.

  • 3
  • 22
Günün ekonomi haberleri(12.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(12.05.2016)

Bankadaki paranıza haciz gelmemesi için bunu yapın

Vergi daireleriyle aksi yönde protokolü olmasına rağmen bankalar, gönderilen e-haciz tutarı ne olursa olsun tüm hesabı bloke ediyor.
Geçen yıl mart ayında 53.7 olan yılın ilk 3 ayındaki vergi borcunun tahsilat oranı yüzde 51.8'e inince vergi daireleri alacakları toplamak için harekete geçti. Kanunda yazan düzenlemelere göre e-hacizleri hızlandıran vergi daireleri bankalardaki hesaplar başta olmak üzere e-haciz işlemlerine başladı. Ancak şimdiye kadar bankalar kanalıyla yapılan haciz işlemi yoğun olmadığı için birçok sorun da beraberinde yaşanıyor.

Örneğin 5 bin liralık vergi borcu için milyonlarca liralık mevduatlara bloke konulmuş durumda. Bu durum ise açıkça bilmezlikten kaynaklanıyor. Aslında vergi daireleri ile bankalar arasında yapılan bir protokole göre bankaların sadece haciz miktarı kadar parayı bloke edip geri kalan parayı serbestçe kullandırmaları gerekiyor.

Ancak banka şubeleri bu protokolü bilmediği için e-haciz uygulanan kişinin tüm banka hesaplarını bloke ediyor. Böylece kişi de bankadan para çekemediği için vergi dairesine borcunu ödeyip haczi kaldıramıyor. Ancak eşinden dostundan para bulup yatırması ve haczi kaldırması gerekiyor. Birçok kişi de böyle yapıyor.

Oysa banka kişinin tüm hesaplarını bloke etmiş olsa bile hacze uğrayan kişinin bankaya gidip vergi dairesine olan borcunu ödemesini söylemesi de blokajın çözülüp haczin kaldırılmasını sağlıyor. Banka personeli itiraz etse bile işlemin yapılmasını ısrarla isteyin. Banka işlemi hâlâ yapmıyorsa mahkemeye başvurup 'mağdur edildiğinizi' belirtip bankadan tazminat alabilirsiniz. Daha da olmaz ise vergi dairesine gidip haciz konusu paranın bankadan istenilmesini sağlayın.

ŞERH KONULUYOR SONRA HACİZ İŞLEMİ YAPILIYOR

Vergi borcu, borcun rastladığı ayı takip eden ayın 15'inci günü akşamına kadar otomasyon sisteminden alınıyor. Ödeme emri belgesi düzenleniyor ve borçludan 7 gün içinde borçlarını ödemeleri veya mal bildiriminde bulunmaları isteniyor. Ödeme emri belgesi tebliğ edilip borcun verilen sürede ödenmemesi halinde ise vergi dairelerince haciz işlemleri başlatılıyor. Habertürk'ün haberine göre, vergi dairelerinin hacze gitmesi için ise belirli bir süre yok. Ancak genellikle 5 yıllık zamanaşımı süresi yaklaşınca hacze gidiliyor. Vergi borcu konusunda en kalabalık grup, motorlu taşıtlar vergisini ödemeyenlerden oluşuyor. Vergi daireleri yaklaşık 2 yıl bu vergiyi ödemezseniz önce otomobile satılamaz şerhi konuyor. Yine ödeme olmazsa tapuya şerh gibi diğer işlemlere e-hacze gidiliyor.

BORCUNUZ OLUP OLMADIĞINI ÖĞRENMEK ARTIK ÇOK KOLAY

Vergi dairelerinin haciz uygulamaları ile mağdur olmamak için vatandaşların borçlu olup olmadıklarını öğrenmeleri aslında çok kolay. Bağlı olduğunuz vergi dairesinden, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesinde (www.gib.gov.tr) yer alan İnternet Vergi Dairesi uygulamasından, Gelir İdaresi Başkanlığı Kısa Mesaj Bilgilendirme Servisi 1189'a göndereceğiniz SMS ile (Kullanıcı girdi olarak cep telefonunun mesaj bölümüne BORC TCK NO ANNE KIZLIK SOYADI İLK İKİ KARAKTER yazıp 1189'a gönderir) borçlarınız hakkında bilgi almanız mümkün. Ayrıca Vergi İletişim Merkezi 4440189'u arayarak da ödeme yolları hakkında bilgi alınabiliyor.

HANGİ VERGİLER İÇİN HACİZ VAR?

-Gelir
-Kurumlar
-Katma değer
-Özel tüketim
-Motorlu taşıtlar
-Veraset ve intikal vergisi
-Trafik para cezaları
-Nüfus para cezaları
-Tütün ve tütün mamullerine ilişkin cezalar
-Ecrimisiller
-Adli para cezaları
-İdari para cezalar

NELER HACZEDİLEBİLİR?

-Gayrimenkul
-Kara taşıtı
-Deniz taşıtı
-Hava taşıtı
-Banka hesapları
-PTT hesapları
-Hisse tahvil bono
-İş makineleri
-Üçüncü kişilerdeki mal ve hakları

Habertürk / Rahim AK

  • 4
  • 22
Günün ekonomi haberleri(12.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(12.05.2016)
  • 5
  • 22
Günün ekonomi haberleri(12.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(12.05.2016)

Emekliye Temmuz müjdesi

Ocak'ta yüzde 3.86 enflasyon zammı ile 100 lira seyyanen zam alan emeklilerin gözü Temmuz'da. İlk 6 aylık enflasyon yüzde 5 olursa 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşı Temmuz'da 40-200 lira arasında artacak.


OCAK ZAM AYI OLMUŞTU

SSK ve Bağ-Kur emeklisine Ocak ve Temmuz olmak üzere yılda 2 kez enflasyon zammı veriliyor. Memur emeklileri ise toplu sözleşme nedeniyle
zam alıyor. Ocak'ta 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşına yüzde 3.86 enflasyon farkı yansıtılmıştı. Bu emekliler ayrıca 100 lira seyyanen zam da almıştı. Çalışan emeklilerden yapılan yüzde 10'luk sosyal güvenlik primi kesintisi de kalkmıştı. Emeklileri Temmuz'da da zam bekliyor.

EN AZ 40 LİRA ARTACAK

Eğer ilk 6 aylık enflasyon yüzde 5 çıkarsa, maaşlar Temmuz'da 40 lira ile 200 lira arasında artacak. Ocak'ta enflasyon farkı ve 100 liralık seyyanen zamla emeklilerin maaşında 128-250 lira arasında artış olmuştu. Temmuz'da maaşlara yatacak enflasyon zammı ile birlikte bu yıl üçüncü zamma kavuşacak olan 9 milyon emeklinin aylık cebine giren para 170-430 lira arasında artmış olacak.

TOPLAMDA 430 LİRAYI BULACAK

Aralık'ta en düşük emekli aylığı 745 liraydı. Bu maaş, Ocak'ta yapılan yüzde 3.86 artı 100 lira zam ile 874 liraya ulaştı. Yani bu maaşta 128 liralık artış oldu. Temmuz zammının yüzde 5 olarak gerçekleşmesi halinde de bu maaş 44 lira artışla 918 liraya yükselecek. Yani 172 lira fark alınmış olacak. Aralık'ta 3 bin 576 lira olan enyüksek maaş da Temmuz'da 4 bin lirayı aşacak. Emekli böylece üç zamla birlikte 430 liralık farka kavuşacak.