Editörün seçtiği köşe yazılarından...

  Giriş Tarihi: 11.05.2016 10:59 Güncelleme Tarihi: 11.05.2016 14:29
  • Editörün seçtiği köşe yazılarından...

   Tarihte ilk antikapitalist devrimi sizin yaptığınızı söylüyorlar. Bir vehim uğruna pisi pisine asılan çocuk söyleyince belki hazin ve gülünç ama saçı sakalı ağarmış kaşarlı söyleyince buna ne sıfat bulacağız paşam? En cahil bile, sizin 1920'de Ankara'da kurdurduğunuz o komünist partisinin bir "muvazaapartisi" olduğunu, sırf Sovyetler Birliği'ni etkilemek ve yardım almak için bu "şovun"sahnelendiğini bilir. Zaten "işi bitince" hemen kapattırmıştınız. Madem antikapitalisttiniz, daha 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi niçin liberal kalkınma yolunu seçti? Daha sonra, 1931'de niçin bu yol daraltılıp "güdümlü devlet kapitalizmine" ve tekelciliğe dönüldü?
   "Gerçek" Türkiye Komünist Partisi'nin lideri Mustafa Suphi niçin öldürülmüştü? Katili Yahya "üzerime gelmeyin konuşurum haa" deyince o da niçin yokedilmişti?
   1925 yılında TKP'yi kapatan hükümet kararının altında kimlerin imzası vardı? Sizin birkaç sözünüzü örnek gösterecekler paşam: "Bizi mahvetmek isteyen emperyalizmeve bizi yutmak isteyen kapitalizme..." Altmışlı yıllarda bu dereden çok su getirmişlerdi paşam. Ama siz de bir alemsiniz vallahi paşam, bir gün kapitalizme çakıyorsunuz, öbür gün dönüp milyarder istiyorsunuz... Fakat öğütlerinizi yerine getiriyoruz paşam. "İstikbal göklerdedir" demiştiniz ya... Geçen yıl tam 94 milyon yolcu taşınmış.
   Uçağa binen 94 milyon kişi değil tabii, memlekette o kadar insan yok. Bu sayıda bilet kesilmiş. Gidip gelenler, tekrar binenler, değişik yönlere gidenler falan toplanınca bu sayı elde ediliyor. Yabancıları da katarsanız tam 181 milyon ediyor. Elli beş havaalanımız var paşam. ("Sizinkiler" de yenisini yaptırmamak için olay çıkarıyorlar.) Geçen sene Urfa'ya 700 bin bilet kesilmiş paşam, Diyarbakır'a 2 milyon, Kars'a 1 milyon, Iğdır'a bile 500 bin! Ama bu sivil havacılık... Savaş uçağımızı da kendimiz yapıyoruz paşam, İHA bile yapıyoruz, insansız hava aracı, sizin zamanınızda yoktu. Yedi düvel de birlik olmuş, "milli savaş sanayii" kurmamıza engel olmak, bizi hep kendilerine bağımlı bırakmak için yönetimi devirmeye çalışıyor. Bunların "dahili" işbirlikçilerini de siz benden iyi bilirsiniz paşam. Hayalini kurdukları gibi günün birinde kalkıp gene Samsun'a falan giderseniz, şu"havaalanı yaptırmayacağız" diyenlere de iki çift sözünüz olsun. Belki o zaman utanırlar.

   Engin Ardıç/Sabah