Günün öne çıkan yazarları (04.09.2016)

  Giriş Tarihi: 04.09.2016 12:08
  • Günün öne çıkan yazarları (04.09.2016)

   PKK son olarak dün 11 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını şehit etti. 28'ini de yaraladı. 11 can... Yaralıların içinde durumu ağır olanlar da var. Şehit sayısının kesinleştiği saatlerde TBMM'de temsil edilen HDP'nin Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Alman Süddeutsche Zeitung gazetesindeki röportajı yayımlandı. Demirtaş gazetenin "HDP için PKK'ye ve şiddete mesafe koymak neden bu kadar zor?"şeklindeki sorusu üzerine şunları söyledi:
   "Biz PKK'yi terör örgütü olarak tanımlamıyoruz. Ancak, sivilleri hedef alan eylemlerini terör olarak nitelendiriyoruz." Türkçesi "PKK ideal olarak, Türk polisi ve askeri öldüren bir örgüt olduğu için ortada bir sorun görmüyoruz." Merak ediyorum. PKK'nın son saldırıda öldürdüğü insanlar sivil değil askerler olduğu için, Demirtaş ortada azıcık bir "sorun" dahi görmüyor mu?
   Peki, nasıl olacak bu iş Yo yo vicdandan, insanlıktan falan bahsetmiyorum. Çoluk çocuk katledenlerin arkasına sığınıp seçilen, aramıza karıştıklarında ise milletvekili rozetini gösterenlerde insani vasıflar aramıyorum elbette. Ortada taş gibi somut bir soru var.
   Savaş kararı almaya muktedir, yani TSK'yı sevk ve idare eden TBMM'nin üyesi değil misiniz? Partiniz de bu sorumluluğu üstlenen Meclis'te grubu olan "yasal" bir parti değil mi?
   Halkın size verdiği bu görevi layıkıyla yerine getirmek, "düşmanlarımızla" işbirliği yapmamak üzerine namusunuz ve şerefiniz üzerine yemin etmediniz mi?
   Evet, nasıl olacak bu iş? Meclisimizde, ulusal güvenlik politikalarının üretilmesinde söz sahibi olanlar arasında Türk askerinin ve polisinin öldürülmesini "sorun bile" etmeyen, sivillerin öldürülmesini ise"azıcık hatalı" görenler varken bu ülke, bu halk nasıl var olacak? Bu sorunun yanıtını daha nasıl, ne zamana kadar erteleyeceğiz? Hukuki yaptırımdan bahsetmiyorum. Onu yargı bilir. Artık vermemiz gereken cevap bizimle ilgili. Halk, siyasetçiler, aydınlar, medya bu tartışmanın neresinde?