Şeker cilde de düşman

  • 1
  • 7
Şeker cilde de düşman
Şeker cilde de düşman

Kilo kontrolü için şekerden uzak durmamız gerektiğini artık ezberledik! Sağlığımızla, damağımızla olduğu kadar dost olmayan şeker ne yazık ki cildimizi de doğrudan etkiliyor. Şeker ve cilt ikilisinin birbiriyle olan ilişkilerini Ageless Clinic Biyokimya ve Anti-Aging Uzmanı Dr. Ayşegül Çoruhlu ile konuştuk.

  • 2
  • 7
Şeker cilde de düşman
Şeker cilde de düşman

Kilo kontrolü için şekerden uzak durmamız gerektiğini biliyoruz. Peki, şeker cildimizi nasıl etkiliyor?

Şekerin, tatlı zehir olduğunu artık biliyoruz. Cildimizin zamanla sarkmasının sebebinin yerçekimi veya güneş olduğunu sanırız. Evet, bunlar etkili. Ancak cildimizin sarkmasının yüzde 40 sebebi şeker.

  • 3
  • 7
Şeker cilde de düşman
Şeker cilde de düşman

Ciltte ne gibi etkiler gözlemleniyor? Mesela sivilcelerin şekerle alakası var mı?

Şekerin cilde etkileri sadece sarkma ve kırışıklık değil. Sivilcelenmenin de şekerle alakası var. Burada bahsettiğimiz şeker kelimesini, şekerli hazır işlenmiş gıdalar için kullanıyorum. Özellikle mısır şurubu kullanılan tatlılar, unlu mamüller cilt için en zararlı olanlar. Bu şekilde uzun süre beslenmek, genç kızlarda polikistik over dediğimiz bir rahatsızlığa sebep olabiliyor. Yüzde tüylenme ve sivilcelenme bu hastalıkla birlikte görülebilir. Şekerli gıdalar vücutta inflamasyon dediğimiz bir tür yangılanma meydana getirir.

  • 4
  • 7
Şeker cilde de düşman
Şeker cilde de düşman

Yaşlanma üzerinde de etkili, değil mi?

Bu kısa girişten de anlaşılacağı gibi şeker cilt sorunlarından öte tüm vücut için problemli bir gıda. Aslına bakarsanız adı gıda olan pek çok şey aslında gerçek besin değil. Bu listede de şekerli işlenmiş ürünler başta yer alıyor. Bu gıdaları tüketmek dış görüntümüzden de kolayca anlaşılacağı şekilde bizi yaşlandırıyor. Hemoglobin A1c isimli test, tıbbi rutinde şeker taraması anlamına geliyor. Son üç aylık beslenmemizdeki şeker miktarı ortalaması hakkında bilgi veriyor. Yani şeker, cilt kolajeni gibi vücuttaki başka maddelere de çapraz bağlanarak zarar veriyor. Her ne kadar klasik takiplerde Hemoglobin A1c'nin (5.8'den yukarı olmadığı sürece) üzerinde durulmasa da, bu test cilt yaşlanmamızı da gösterecek bir test.

  • 5
  • 7
Şeker cilde de düşman
Şeker cilde de düşman

Yapılan araştırmalar glikasyonu önleyen ürünler tercih etmemiz gerektiğini söylüyor. Bu ne anlama geliyor?

Glikasyon, işte bu istenmeyen şeker ve vücut proteinleri ve özellikle kolajen arasındaki çapraz bağlanma. Glikasyon hakkındaki en acıklı durum bunun geri dönüşünün olmaması. Tüm dünya bu glikasyona bağlı şeker hasarını geri döndürebilmek için çareler arıyor.