Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

  Giriş Tarihi: 11.12.2015 11:04
  • Başkanlık sistemini fetişleştirmeden tartışmaya açan bu rasyonel tutum, Demirtaş'ın ABD ziyaretinden sonra yine buhar oldu. Ziyaretten sonra ilk Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'ya verdiği röportajda Demirtaş, sadece başkanlığa karşı çıkmakla kalmadı; aynı zamanda parti içinde bu tutumuna karşı olanları 'bu tipler' diyerek aşağıladı, onları 'Erdoğan yalakası' olmakla suçladı ve hatta 'milletvekili olmamalarının sebebi budur' diyerek 'sizi ben tasfiye ettim' mesajı verdi. O kısmın tamamı şöyle:

   Bu sert sözler üzerine açıklama yapan HDP'li Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, Demirtaş'ı sözlerine açıklık getirmeye çağırdı. Yine HDP'li eski vekil Hasip Kaplan da, "Partide iki dönem kuralı var. Ben bu kural yüzünden aday olmadım. Kimi kastettiğini Demirtaş'a sormak lazım" diyerek Demirtaş'a aynı çağrıda bulundu.
   Parti sözcüsü, milletvekilleri ve hatta kendisi dahil birçok HDP'li başkanlık sisteminin tartışılması gerektiğini belirtip, başkanlık sistemine kategorik karşıtlık yapılmasının zarar verdiğini söylemesine rağmen Demirtaş'ın bu sert ve nezaketsiz sözlerini ABD ziyaretinden bağımsız mı okumalıyız? Hiç sanmıyorum.

   ABD'nin Erdoğan karşıtı siyaseti örtük biçimde tam gaz devam ediyor. Karşılığında YPG ve Kandil'e hangi sözlerin verildiğini tahmin etmek güç değil.

   Hilal Kaplan/Sabah