Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

  Giriş Tarihi: 18.12.2015 09:38
  • Doğrudur! 17/25 Aralık apaçık darbe teşebbüsüdür. Doğrudur! Fiilen darbe yapmaya kalkışanlar Paralel Yapı/ Gülen Örgütü'dür. Fakat kimse bu teşebbüsün tamamen onların imalatı olduğuna beni inandırmaya kalkışmasın! Bu örgütlenmeyi kışkırtan ve nihayetinde darbeyi ihale eden kimdir, kimlerdir?
   Bu soruyla yüzleşmek zamanı geldi geçiyor. Çünkü ihaleyi paralel yapıya verenlerin Türkiye üzerindeki kuşatması kalkmadı.

   Aslına bakarsanız, Erdoğan bu noktaya sık sık dikkat çekti. Mesela 2014 Aralığında TOBB heyetini kabul ettiği sırada yaptığı konuşmayı hatırlıyorum.
   "Paralel Yapı hiçbir zaman yalnız hareket etmedi, bunu yapacak zekâya sahip değiller, maşa olarak kullanıldılar ve hâlâ kullanılıyorlar" demişti Cumhurbaşkanı.
   İlginçtir, medya ve Ak Parti kadroları işin bu yanı üzerinde pek durmadı. Çoğu zaman "cemaat meğer neler yapmış!" heyecanı, sürekli "kim yönlendirdi bunları, neden?" sorusunun üzerini kapattı. Anlayacağınız, 17/25 Aralık'a nasıl gelindiğini sorgularken açıyı geniş tutunca birçok şey berraklaşıyor.
   Böyle bakınca... Maşa örgütün bugün yenilgiye uğratıldığında bile birtakım ellerin devreye girip ona neden yeni şekiller vermeye kalkıştığı daha net anlaşılıyor.
   Mesela o "şekil"lerden birkaçını 7 Haziran'la 1 Kasım arasında piyasa yaparken görüp tanıdık, değil mi?

   Hasmet Babaoğlu/Sabah