Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

  Giriş Tarihi: 18.01.2016 10:08 Güncelleme Tarihi: 18.01.2016 11:05
  • Maktuller arasında seçicilik yapıp, 'kullanışlı' olmayan ölümlere sessiz kalmak da mı entelektüelliğin şanından yoksa?
   Kürt sivillere zarar vermeyi bırakın, PKK'nın ölüsüne bile eziyet eden güvenlik gücünü meslekten atan bir devlet varken, sivilleri öldürüp öldürüp sadece özür dileyen PKK'ya argümanlarıyla mühimmat taşımanın, PKK'nın kendinden olmayan Kürdü en iyi ihtimalle 'hain' ilan ettiği, olmazsa infaz ettiği korku imparatorluğunun bir kurşun askeri olmanın entelektüel mesafeyle açıklanacak bir yönü kaldı mı?
   Bir de şuradan bakın: İslâmi temsile sahip olduğunu iddia eden bir terör örgütü bölgeyi hendeklerle delik deşik etse, içinde çocuklar varken okullara saldırsa, kütüphaneleri yaksa, yaralı sivilleri taşıyan ambulansları tarasa, kendi çıkardıkları yangını söndürmeye gelen itfaiye araçlarına roketatarlarla saldırsa, mayınlarla el yapımı bombalarla insanları öldürse, evlerini mevzi olarak açmayan 70 yaşındaki amcaları, teyzeleri infaz etse, aynı aydınlar ne yapardı? Sol, daha doğrusu fanatik laikçi sol, gittikçe daha da fazla şiddet savunusuna bürünüyor ve radikalleşiyor. PKK ile hendeğe, DHKP-C ile infaza meşruiyet sağlıyor.
   Laikçi fanatizmin terör yardakçılığı, ülke entelijansiyasının zavallılığının zirvesidir. Entelektüel zeminde bu barbarlıkla mücadele zorunludur.

   Hilal Kaplan/Sabah