Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

  Giriş Tarihi: 22.01.2016 10:16 Güncelleme Tarihi: 22.01.2016 11:06
  • Önümüzde en azından şimdilik yeni bir seçim yok. Sürpriz olur mu onu da 6 aylık anayasa yapma sürecinden sonra göreceğiz. Daha vakit var. Ama artık Türkiye'nin siyaset üretmeyen muhalefete ayıracak vakti yok. Tablo ortada, en makulü sayılacak ana muhalefet partisi CHP bile zıvanadan çıktı.
   İçeride yıllarca karşı çıktığı cemaatle işbirliği yapmaktan PKK ile ittifak yapmaya, halkını katleden Esed'e üç kez heyet göndermekten "tiran" Putin'i övmeye kadar derin bir savrulma yaşadı, yaşıyor. Hatta "Türkiye İran'la savaşırsa İran'ı desteklerim" diyen CHP Milletvekili Eren Erdem'i sahiplenerek yurtseverlikten bile uzağa düştü.
   Aslında CHP her zaman statükocuydu ama tarihinin hiçbir döneminde bu kadar savrulmadı. Haklı olarak oy verenler bile artık isyan ediyor. Cumhuriyet'i kuran, 93 yıllık partinin kurultayından geriye kalanlara bir bakın. Aklınızda ne kaldı? Cumhurbaşkanına hakaret, öfke ve nefretten başka. Kurultay'da duvarları süsleyen "Demokrasi, değişim ve kardeşlik" sloganı üzerine konuşan var mı?
   MHP ve HDP'nin durumu CHP'den beter. Biri "hayırcı" siyasetiyle milletvekili sayısını yarıya indirdi. Öteki yüzyıl sonra elde edilen siyaset başarısını götürüp Kandil'in emrine verdi. Şimdi toplum nezdinde itibarları kalmadığı gibi kendileri de diken üstünde oturuyor. İkisi de derin bir depremle sarsılıyor.
   Bu muhalefet tablosu Türkiye'nin yeni bir partiye ihtiyacı olduğunu gösteriyor. 1 Kasım öncesi MHP lideri Devlet Bahçeli, biraz da AK Parti çevresindeki bazı güç odaklarının hesaplarını dillendirerek "5'inci parti"den söz etmişti. Ama halk o hesabı, 1 Kasım akşamı altüst etti. Bu yüzden 5'inci parti hesabı tersine döndü. Şimdi muhalefet cephesinden 5'inci partinin çıkacağı konuşuluyor.

   Mahmut Övür/Sabah