Gezi'nin Efsaneleşmiş Yalanları

  Giriş Tarihi: 31.05.2016 15:04 Güncelleme Tarihi: 31.05.2016 15:07
  • Gezi Parkı Olayları üzerinden 3 yıl geçti. Taksim Gezi Parkı'nda yapılacak olan Topçu Kışlası ve Taksim Yayalaştırma Projesini engellemek için başlayan protestolar ve akabinde gelişen olaylar bize sosyal medyanın nasıl bir manipülasyon aracına kolaylıkla dönüşebileceğini de gösterdi.

   Özellikle Twitter ve Facebook aracılığıyla yayılan, polisin katliam yaptığı, gerçek mermilerle insanlara ateş açtığı, kapalı alanlarda insanlara gaz sıktığı, hamile kadınların bebeklerini düşürmesine yol açtığı gibi gerçeküstü yalanlar, olayların daha da büyümesine yol açtı. Yalan ve çarpıtmanın kamuoyunu yönlendirmede nasıl etkin bir silaha dönüşebileceğini ve yeni medya'nın sorunlarını gözler önüne serdi. 27 mayıs 1960 darbesinde Menderes Hükümeti'ni üniversite öğrencilerini işkence altında öldürtmekle, sonra da kıyma makinelerinden geçirtip tavuk yemi yapmakla suçlayan provakatörler nasıl dönemin en etkili medya araçlarıyla kamuoyunu manipüle etmişlerse, Gezi Parkı'nda ortaya çıkanlar yeni medya araçlarıyla bunu daha hızlı ve etkili yaptılar.

   Biz de Günün Yalanları sitesi olarak, size Gezi Yalanları'ndan bir derleme yapmak istedik. Gelin, bu efsaneleşmiş yalanlara göz atalım:

   Gezi Parkı Kıtaları aştı, on binler Köprü'ye akın etti! CHP'nin sosyal medya hesabından da paylaşılan köprü resmi aslında Avrasya Maratonu'nda çekilmişti