Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şişman ve seksi olunur mu?

Güzellik 90-60-90 olmak mı? Kadınlar ne kadar zayıf olursa, o kadar güzel mi olurlar? Kilolu ve seksi kadın olmak mümkün değil mi? İşte bu soruları uzmanlar tartıştı, 50 bedenle manken olan Dilara Eğilmez de yaşadıklarını anlattı...

 • 1
 • 15
Şişman ve seksi olunur mu?
Şişman ve seksi olunur mu?

SEKS İÇGÜDÜDÜR KİLO İLE İLGİSİ YOK
Prof. Dr. Tuncay Özgünen:
Fizyoloji uzmanı
Cinselliğin ve seksiliğin kiloyla ilgisi kesinlikle yoktur. Herhangi bir kişinin seksi olarak kabul edilip edilmemesi kendi iddiası değildir. O toplumun estetik anlayışı, onun albenisini ve güzelliğini belirler.

ŞİŞMAN KADIN BEĞENİLİR
Hollandalı ressamların kadın tablolarında bırakın seksapeli, oradaki kadınlar hasta, obez olarak kabul edilir.

 • 2
 • 15
Şişman ve seksi olunur mu?
Şişman ve seksi olunur mu?

Şişman kadın seksi değildir demek doğru olmaz. Bugün için insan türünde erkeklerin bilinç dışı olarak, öncelikli olarak gözüne çarpan, kadın bedeninin belli bölgeleridir. Bu bölgeler ağız, göğüs ve kalçalardır. Bunlar da güvenli bir gebeliğin işaretleridir. Erkek bunu bilinçli olarak fark etmez. Bu içgüdüsel bir durumdur. Bunun kiloyla bir alakası yoktur. Kadın şişman olursa erkek onu istemez diye bir durum söz konusu bile olamaz.

 • 3
 • 15
Şişman ve seksi olunur mu?
Şişman ve seksi olunur mu?

40 KİLO VERİNCE SEVGİLİMİ BIRAKTIM
Dilara Eğilmez, büyük beden mankenlerimizden... 119 kiloya çıkınca tüp mide operasyonu geçirdi ve midesinin yüzde 70’i alındı. Altı ayda tam 41 kilo verdi. Şuan 78 kilo... Dilara Eğilmez, büyük beden mankenliğe nasıl başladığını ve kilo verme sürecinde yaşadıklarını anlattı: 90’lı yılların lise sınavlarına hazırlanan test çocuklarından biriydim. Ailem ve okul tarafından yaratılan stres, beni abur cubur gıdalara yöneltti.

 • 4
 • 15
Şişman ve seksi olunur mu?
Şişman ve seksi olunur mu?

SEKSİ DEĞİL ŞİRİN!
O yaşlarda almaya başladığım kilolar sayesinde herkes tarafından ‘Ay ne şirin, ne tombik’ kelimeleri üzerime yapıştı. Ne kadar kurtulmak istesem de kurtulamadım. Hep tombik bir çocukluk ve sonrasında balık etli olarak adlandırdığımız bir gençlik dönemi yaşadım. Üniversite sınavlarına hazırlanırken Big Model yarışmasına katıldım ve ikinci oldum. Kendimi birden Türkiye’nin en genç büyük beden mankeni olarak podyumlarda buldum. Benim en büyük şansım 180 santim boyum ve vücuduma göre eşit dağılımda bir kilom olmasıydı. Bu da her zaman benim için çekimlerde bir avantaj yarattı.

 • 5
 • 15
Şişman ve seksi olunur mu?
Şişman ve seksi olunur mu?

ÇOK ÇABALADIM
18’li yaşlarımdı. Herkes güzel güzel giyinip süslenirken ben kendime göre kıyafet bulamıyordum. Özellikle ergenlik dönemindeki bir genç kız için bu durum çok ağır bir travmadır. Bu durumla başa çıkabilmek için ben de çok çaba sarf ettim. Ama ne zamanki büyük beden manken olarak bazı işlere imza attım o zaman kendime güvenim gelmeye başladı. Zayıf insanlardan bir farkım olmadığını gördüm.

 • 6
 • 15
Şişman ve seksi olunur mu?
Şişman ve seksi olunur mu?

BAKIŞLAR DEĞİŞTİ
Kilo verdikten sonra erkeklerin bana bakışı da olumlu yönde değişti. Ben de bu değişimin farkındayım ve kendime olan güvenim daha fazla arttı. Kilo veren bazı kişiler evliliklerine son vermiş veya uzun süredir devam eden ilişkilerini bitirmişler. Benim de kendime güvenim gelince hiçbir şekilde yürümeyen bir ilişkiyi yürütmeye çalışmadım ve beş senelik ilişkimi sonlandırdım.

 • 7
 • 15
Şişman ve seksi olunur mu?
Şişman ve seksi olunur mu?

50 BEDENDEN 40 BEDENE
20’li yaşlarda büyük beden bir genç kız kendine göre kıyafet bulamaz ve hep orta yaşa göre tasarlanmış kıyafetlere mahkum kalır. Hani derler ya, ‘Kızım bu yaşta giyinmeyeceksin de ne zaman giyineceksin’, işte kilolu bir genç kız o kıyafetleri ne yazık ki hayatı boyunca giyinemiyor... Türkiye son yıllarda genç büyük beden giyim konusunda ilerlemeye başladı ama bu yeterli değil. 50 bedenden 40 bedene düştüm ama hâlâ istediğim gibi kıyafetler bulamıyorum...