X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Suriyeliler Geldi, Hurma Satışları Patladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Suriyeliler Geldi, Hurma Satışları Patladı

  • Giriş Tarihi: 24.6.2015 15:38 Güncelleme Tarihi: 24.6.2015 16:35
SURİYELİLERİN YOĞUNLUKTA OLDUĞU GAZİANTEP’TE RAMAZAN AYINDA HURMA SATIŞLARI TAVAN YAPTI.
Suriyeliler Geldi, Hurma Satışları Patladı

Suriyelilerin yoğunlukta olduğu ’te Ramazan ayında hurma satışları tavan yaptı.
Gaziantep’te Ramazan ayında hurma satışı rekor kırdı. Hurmanın kilosu 5 TL’den 120 TL’ye kadar çıkabiliyor. Kentte hurma satışındaki en önemli etken ise Suriyelilerin kültürü.
"En çok satılan ürünlerimizin başında hurma geliyor" diyen esnaf Hanifi Tüylüce, bu sene fiyatların biraz daha yüksek olduğunu söyledi.
Meyveden dolayı da hurma fiyatlarının yükseldiğini söyleyen Hanifi Tüylüce, Suriyelilerin gelimesiyle beraber hurma satışlarının yükseldiğini belirterek, ”Fiyatlar da biraz yüksek, 5 TL’den başlar 100 lira, 120 liraya kadar hurma çeşitlerimiz var. 5 lira, 7 lira, 10 lira, 35 liraya kadar hurma çeşitleri var yani hurma çeşitleri böyle. Yani cinsine göre değişir. Gaziantep’te en çok Ramazan ayında hurma satılır” ifadelerini kullandı.
“HURMAYI ÇOK TÜKETİYORLAR”
“Ama diğer zamanlarda burada Suriyeliler olduğundan dolayı, bu taze dediğimiz kutulu şeklinde olan İran hurması tercih ediliyor” diyen esnaf Tüylüce, şöyle konuştu:
“Çünkü hurma onların kültüründe var. Onlar hurmayı çok yiyor. Gaziantep’te öyle bir kültür yok. İşte o da, yeni yeni hurma kültürü Suriyelilerden Anteplilere geçiyor. Hem hurma sağlığa iyidir. Özellikle Ramazan ayında olduğumuz için hurma daha fazla tüketilmelidir. Çünkü hurmanın faydaları saymakla bitmez.”