5 günlük hava durumu
27 Ağustos 2012, Pazartesi

Nazar boncuğu şeytanın simgesidir

Son filmi 'Dabbe Bir Cin Vakası'nda 'nazar boncuğu'nun tehlikeli bir tılsım olduğunu savunan yönetmen Hasan Karacadağ: "Nazar boncuğu şeytanın simgesidir. Onu koruma amaçlı takan kişi de şeytan ve cinlerle anlaşma yapmıştır" diyor

Yönetmen Hasan Karacadağ'ın 'Dabbe' serisinin son filmi 'Dabbe-Bir Cin Vakası' filmi vizyona girdiği ilk hafta 140 bin kişi tarafından izlendi. Türk korku sinemasının başarılı örneklerinden olan film; izleyenlerde şok etkisi yaratıyor ve nazar boncuğunun tehlikeli bir tılsım olduğunu savunuyor. Çoğu kültürlerde ve dinlerde, kötülüklerden korunmak için güçlü bir tılsım olarak kabul edilen nazar boncuğu, Türkiye'de de 'kem gözlere' karşı korunmak için kullanılıyor.

GÖZLE HİPNOZ EDİYOR
Karacadağ ise 'Dabbe-Bir Cin Vakası'nın izleyicide yarattığı şoku anlamak için öncelikle inanç sistemini sorgulamak gerektiğine inanıyor. Yönetmen şöyle konuşuyor: "Nazar ve büyü İslamiyet'e göre haktır. Bilim de artık bunu kabul etmiştir. Psikokinezi denilen; bakışlardan yayılan zararlı elektromanyetik dalgaların insan ve hayvanlar üzerinde etkili olduğu deneysel olarak kanıtlanmıştır. Bazı hayvanların; gözleriyle avlarını hipnoz ederek zayıflattığı, ardından saldırıya geçtiği net olarak gözlemlenmiştir. Aynı durum insanlar için de geçerlidir. Hz. Muhammed de hadislerinde hem insanların, hem de cinlerin nazar (göz) değdirebildiklerini söylüyor. Ancak bunu önlemek için vücuda takılan herhangi bir obje ve tılsımın işi daha da kötüleştireceğini yine hadislerinde anlatıyor." Eski Mısır ve Babil'de 'nazar'a inanıldığını anlatan Hasan Karacadağ; özellikle o dönemlerdeki yazıtlarda, nazar boncuğunun simgesi 'tek göz'ün şeytanla ilgili olduğunu belirtti. Babil'de insanların tapındığı 5'ler tanrısı Hamsa'nın (Fatıma'nın eli olarak bilinir) da nazar boncuğunun çıkış noktası olduğunu söyleyen Karacadağ şu tespitte bulundu: "Nazar boncuğundaki tek göz; cini yani şeytanın bakışını temsil etmektedir. Bu durumda nazar boncuğunu koruma amaçlı takan herkes şeytan ve cinlerle anlaşma yapmıştır diyebiliriz." Yönetmen nazar boncuğu takanları da şöyle uyardı: "Nazar boncuğu takanların bir an önce onlardan kurtulması ve yok etmesi gerekmektedir.

kalan karakter 1000

nusret nusret

evet bu adam dogru soyluyor cunku elin icindeki goz musallat buyusunde kullaniliyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır1
cevapla 31.03.2014 22:21
alican alican

benim duyduma göre nazer boncu şeytanın gözünü ifade eder

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır2
cevapla 12.03.2014 11:19
ellibir ellibir

filme gittim gayet güzel ve gerçek hayattan esinlenerek yapıldığını söylediler

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır7
cevapla 24.09.2013 19:25
Udi Selçuk Udi Selçuk

Adam bi laf konusştugunda hemen filminin reklamını yapıyo dıyen arkadaşlar siz anlamazsınız bu işlerden. Sizde yapın bi filmde görelim çok bilmişliğinizi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet28
hayır12
cevapla 13.08.2013 08:45
Gülşah Gülşah

Nazar boncuguna inanmıyorum. Hurafeden ibaret bence. Madem o kadar kutsal birşey, neden kıytırık malzemelerden yapılıp satılıyor. Madem o kadar kutsal, neden baştan sagma yapılanları da var. Alt tarafı bir boncuk tanesine inanıyorsunuz ya..!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır2
cevapla 03.08.2013 21:45

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

DİĞER MAGAZİN HABERLERİ