X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yargıtay: Telefon dinleme ile ceza verilemez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Yargıtay: Telefon dinleme ile ceza verilemez

  • AA
  • Giriş Tarihi: 22.5.2009 11:21 Güncelleme Tarihi: 22.5.2009 17:46

Yargıtay, dinlemeye elverişli suçlarda, sanıkların telefon görüşmelerinden elde edilen bilgilerin maddi kanıtlarla desteklenmemesi halinde ''belirti kanıtlarını'' cezalandırma için yeterli bulmadı.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 11 sanık hakkında ''suç işlemek için örgüt kurma, örgüte üye olma, yardımda bulunma, parada sahtecilik, kıymetli damgada sahtecilik, mühürde sahtecilik, belgede sahtecilik'' suçlarından verilen hapis cezalarının temyiz incelemesinde, son günlerde tartışılan telefon dinleme kayıtlarının hangi durumlarda delil olarak kullanılacağına ilişkin tespitlerde bulundu.

Daire, 3 sanık hakkındaki temyiz incelemesini yaparken, dosya içeriğine göre bu sanıklar hakkında mahkeme kararıyla dinlemeye elverişli suçlardan dinleme yapıldığına işaret etti.
Kararda, şöyle denildi:

''Bu sanıkların yaptıkları telefon görüşmelerinden elde edilen bilgilere ilişkin maddi kanıtlarla desteklenmeyen belirti kanıtların cezalandırılmalarına yeterli kesin ve inandırıcı olmaması, sanıkların üzerlerinde ve evlerinde yapılan aramalarda herhangi bir suç unsuruna rastlanmaması karşısında, sanıklar hakkında beraat yerine mahkumiyet kararı verilmesi hükmün bozulmasını gerektirmiştir.''
Yargıtay kaynakları, karardaki ''belirti kanıt'' ifadesiyle ''sanığın ikrarına dayanmayan, maddi niteliği olmayan'' kanıtların kastedildiğini bildirdi. Yargıtay 8. Ceza Dairesi, daha önce de ''içeriği maddi bulgularla desteklenemeyen telefon görüşmelerine dayalı iletişim kayıtlarını'' delil olarak kabul etmemişti.

kalan karakter 1000

KATİP KATİP

HUKUK DEVLETİNE YAKIŞIR.ADİL VE İNSAN HAKLARI İLE BAĞDAŞAN HUKUKEN OLUMLU BİR KARAR

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 24.12.2011 12:20
young771 young771

iki kisi telefonda konusuyor (mesela):
x kisi: ben yarin gidip y nin kafasina sıkacagım.
z kisi : yapma etme gunahtir falan filan.
ve bu konusma dinlemeye takiliyor. iki gun sonrada y kafasindan vurularak ölüyor. ama katil iz birakmadan kaciyor.
ama dinlemeyle yarilanmasi yasak oldugu icin x kisi elini kolunu sallayarak geziyor.
dogru mu bu?

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır6
cevapla 22.05.2009 16:46
emremm. emremm. // İSTANBUL

bu kadar basit olmamalı.ses dinlemesi neden yapılır.?ortada yasalara aykırı bi davranış varsa ortada suç işleniyosa ve bunlar ses kayıtlarında varsa daha ne aranıyo anlamadımki.insanların kuş gibi suçu kabullenmelerimi?!zaten nerede suçlu varsa onların ceza almaması için uğraşılıyo.bende bu ülkeye acıyorum...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır6
cevapla 22.05.2009 16:36
kırpıkkermit kırpıkkermit // İSTANBUL

ya polise dinleme yetkisi veriyorsunuz polis dinliyor önünüze delil veriyor buseferde dinleme delil olamaz diyorsunuz adalet sistemide sizlerde artık değişmelisiniz yoksa bizler bu vermiş olduğunuz kararlarla kafayı yiyececiğiz veya sizlerimi değiştirmek lazım diye düşünüyorum çünkü eskidini:))

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır5
cevapla 22.05.2009 15:52
Arif BİLGİN Arif BİLGİN // KAHRAMANMARAŞ

Bir arkadaşım; "Yargıtay, telefon dinlenmesi hususunda karar vermiş, sence karar nedir?" diye sordu. Ben de, "Telefon dinleme ile ceza verilemez" demiştir, dedim.Aynen böyleymiş...
Şimdi sormak isterim o kararı veren yargıçlarımıza; peki neden?

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır3
cevapla 22.05.2009 12:43

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.