X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Harp Okulu'nda 'şok mangası' iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Harp Okulu'nda 'şok mangası' iddiası

Kuleli ve Maltepe Askeri Lisesi mezunu bazı öğrencilerin 'eğitim' adı altında psikolojik işkenceye maruz bırakıldığı öne sürüldü. İddiaya göre son 1 haftada 120 öğrenci bu nedenle aileleri tarafından Harp Okulu'ndan alındı

Harp Okulu'na öğrenci yetiştiren Kuleli ve Maltepe Askeri Lisesi mezunu bazı öğrencilerin, Kara Harp Okulu'nda 'eğitim' adı altında psikolojik işkenceye maruz bırakıldıkları ve ayrılmaya zorlandıkları ileri sürüldü. Olay İzmir'in Urla ilçesinde askeri öğrencilerin intibak eğitimi aldığı Menteş Askeri Kampı'nda yaşandı. İddiaya göre, askeri kamptaki psikolojik işkence nedeniyle 4 Ağustos'tan bu yana yaklaşık 120 öğrenci ailelerince okuldan alındı.

ŞOK MANGASI'NDA EĞİTİM
Maltepe Askeri Lisesi'ni 96 disiplin puanı ile bitiren ve subay olma hayaliyle Kara Harp Okuluna giden Hakan Ekşi, komutanların yaklaşık 50'şer kişiden oluşan 6 bölük içinden 15-16 öğrencinin isimlerini tek tek okuyarak "Şok Mangası"na ayırdığını savundu. Ekşi, "Eğitim sırasında bir arkadaşımız bayıldı. Nefes dahi alamıyordu. Yerde titreme nöbeti geçirirken yukarıdan ağzına su boşalttılar. Çocuk neredeyse ölüyordu" dedi. Komutanların eğitim sırasında "Joker kullanmak isteyen var mı?" diye sorduğunu belirten Ekşi "Joker aileni telefonla arama izniydi. Bu ailene 'Artık dayanamıyorum gelin beni alın' demekti" diye konuştu. Kuleli Askeri Lisesi'ni 100 puanla bitiren Turgut Selman Tümer ise kampta üsteğmenlerin, önceden belirledikleri öğrencilere işkence edercesinde eğitim yaptırdığını iddia etti. Okuldan ayrıldıktan sonra Balıkesir Devlet Hastanesi'nde bir süre tedavi gören H.E adlı bir başka öğrenci de "Karpuz seçer gibi seçtiler. Yapılanları hazmedemiyorum" dedi. Hakan Ekşi'nin velisi Bayram Ali Ekşi aileleri tarafından yaklaşık 120 çocuğun okuldan alındığını söyleyerek "Herkes kendi çocuğuna bunları yapan komutanın ismini biliyor. Tazminat davası açacağız" diye konuştu.

İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI
İddiaları yanıtlayan Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Tayyar Süngü ise idari soruşturma başlatıldığını belirtti. Süngü "Yapılan ön incelemede öğrenciye eziyet ve işkencenin olmadığı belirtildi. Şok eğitimi diye bir eğitim de bulunmuyor" dedi. Süngü, "Burası gençlik ya da izci kampı değil. Asker yetiştiriyoruz. Bunlar yarın tim komutanlığı, kol komutanlığı yapacaklar. Belli şartlara dayanmak zorundalar. Öğrencinin kaburgasının kırılması, dövme, zorla su içirme falan yok" diye konuştu. Süngü, ayrılma oranının bu yıl yüzde 4 düşüştüğünü de kaydetti.

kalan karakter 1000

yılmaz yılmaz

Bu ayrılanlar 5-10 kişi olsa tamam sana hak verebilirim ama 120 kişi ise burda bi problem var demektir.Hiç mi aklınız yok sizin bi insan 5 sene emek verdiği işi niye bıraksın kampın belli bir süresi var o cok rahat atlatılabilir yapılan eğitim eğitim değil insanı askerlikten soğutmak için düzenlenmiş bir fiyasko.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 01.09.2013 13:11
su su

benim teyzemin oğlu da bu kampta çocuk telefonda bile zorluklarla konuşuyomuş türlü işkenceler veriliyormuş günde nerdeyse 10 kere yüzünü tıraş ettiriyormuşlar pes etmek zorundasın diyolarmış 50 bin tazminat ödede kurtul buradan diyomuşlar bunlar insanmı ya bunların çoluk çocuğu yokmu ayıp ya.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır4
cevapla 28.08.2012 11:27
NEFER NEFER

Yıllarını askeri öğrencilerin eğitimine ve aydın ideallerine adamış biri olarak mevcut durumu kısaca özetleyeyim; değerli veliler, gözbebekleriniz olan çocuklarınız o kızdığınız, darıldığınız komutanların da gözbebekleridir, buna yürekten inanın. Yapılanlar bir dayanıklılık eğitiminden ibarettir ve dünyanın her ordusunda olağandır. Türk ordusuna mensup bir delikanlı artık oyunda oynaşta olamaz, o artık bir savaşçıdır ve bunun da gereğini yapmak zorundadır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır18
cevapla 17.08.2012 23:25
önemli değil önemli değil

Bizde askerlik yaptık benim bildiğim yaptırılan eğitim herkese eşit olur burada bütün baskı Askeri öğrencilere yapılıyor sizler işinize geldiği gibi yazıyorsunuz.Aynı eğitim sivilden gelenlere neden yapılmıyor.Bunu bir araştırmak gerek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır6
cevapla 28.08.2012 07:06
Polat ALEMDAR Polat ALEMDAR

Bakın efendiler şu hakkını gasp ettiğiniz öğrencilerin, ailelerinin bedduaları sizi ne bu dünyada ne diğer dünyada iki yakanızı bir araya getirmez... gerçi inançlı insan olsanız bu zulmü de yapmazsınız...Allah büyük...

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır1
cevapla 11.08.2012 01:09
Bir öğrenci Bir öğrenci

Bu haberi okuyana kadar Askeri Liseyi düşünüyordum fakat bundan sonra kapısından bile geçemem Komutanların suratına bakarken bu eziyetleri görmek istemiyorum.KAzandığım okuldan soğudum :S

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır2
cevapla 21.07.2012 16:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.