X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Anlaşmalı boşananlara büyük ceza geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Anlaşmalı boşananlara büyük ceza geliyor

  • İHA
  • Giriş Tarihi: 5.12.2011 16:39 Güncelleme Tarihi: 5.12.2011 16:41

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), toplumda sık görülen anlaşmalı boşanmalara karşı denetimlerini artırdı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Bursa İl Müdürü İlhan Küçük, ölen yakınlarının emekli maaşını alabilmek için anlaşmalı boşanan çiftlere karşı suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, "Bu durumdaki bin 500 çift üzerinde inceleme başlattık. 750 çiftin anlaşmalı boşandığını tespit ettik. Bazı çiftlerin villa ve cipleri var" dedi.

SGK Bursa İl Müdürlüğü ekipleri, şehir genelinde anlaşmalı boşanarak, ölen anne-baba ve eşlerinin maaşlarını almalarına rağmen evliliklerini sürdürdüğü iddia edilen çiftleri yakın takibe aldı.

'Alo 170' hattına gelen bin 500 ihbarı değerlendiren ekipler, 750 çiftin devletten haksız yere maaş aldığını tespit etti. Anlaşmalı boşanarak ölen büyüklerinin veya eşlerinin ölüm maaşını alanlar arasında 5 katlı evi olanlar, havuzlu villada oturanlar ve son model ciplere binenler olduğu belirlendi.

SGK Bursa İl Müdürü İlhan Küçük, anlaşmalı boşanarak devletten maaş almaya devam edenlerin genellikle orta yaştaki çiftler olduğunu, bu kişiler arasında çok zengin olanların da bulunduğunu ifade etti. Haksız yere devletten maaş alanlardan, kendilerine ait havuzlu villada oturmalarına rağmen devletten maaş alanlara kadar birçok çiftin olduğunu gördüklerini kaydeden Küçük, "Genellikle bize bu şikayetleri haksız maaş alan çiftlerin yakınları yapıyor. Kuruma gelen ihbarların çoğunluğunun kız kardeşler ve anneler tarafından yapıldığı tespit edildi. Bu kişiler arasında, annesinin maaşını almak amacıyla anlaşmalı boşanma yapan kadın olduğu, birinin ise vefat eden eşinin maaşını almak için ikinci eşiyle anlaşmalı boşanan bir erkek olduğunu da belirledik. Bazen de bu çiftleri komşuları korumaya alıyor. Gelen ihbar sonrası harekete geçen ekiplerimiz, mahalleye gidip araştırma yaptıklarında komşuları 'böyle bir çifti tanımıyoruz' gibi açıklamalarda bulunuyor" dedi.

ANLAŞMALI BOŞANANLARA AĞIR CEZADA YARGILANACAK
Küçük, bu usulsüzlüğü yapanların tamamının yoksul olmadığına dikkat çekti. Anlaşmalı boşandığı tespit edilen kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirten Küçük, bunların 'nitelikli dolandırıcılık ve resmi evrakta sahtecilik' iddiasıyla ağır ceza mahkemelerinde yargılanacağını kaydetti.

Küçük, büyükşehirlerin yanı sıra bütün illerde bu denetimlerin arttığını açıkladı. Küçük, ülke genelinde anlaşmalı boşanarak ölüm aylığı alanların sayısının 10 bini bulabileceğini tahmin ettiklerini
kaydetti.

VİLLA VE CİPLERİ VAR
Küçük, Gemlik'ten gelen bir ihbara istinaden denetime gidildiğinde boşanan çiftin 5 katlı evleri ve kapılarında cipleri olduğunu, bu denli zenginliğe rağmen yersiz olarak kurumdan maaş aldıklarının tespit edildiğini söyledi. Bursa'nın Nilüfer ilçesinde havuzlu villası olan bir çiftin muvazaalı olarak boşandıklarını da tespit ettiklerini kaydeden Küçük, "Kardeşi tarafından şikayet edilen ve kurumumuzdan maaş alan bayanın ikamet adresine gidilerek soruşturma yapıldığında, karşı komşusu beyanında söz konusu
bayanın gelen gideninin çok olduğunu, geçimini bu gelen gidenlerin sağladığını, ancak gelen gidenler arasında eşinin olmadığını beyan etti.

Araştırma sonucunda muvazaalı boşanmanın söz konusu olmadığı anlaşıldı. Muvazaalı boşanma ihbarı üzerine verilen adrese gidilip apartman sakinlerinden ihbar edilen kişiler sorulduğunda, apartmanda soru yöneltilenlerin tamamı söz konusu kişileri tanımadıklarını beyan etti" şeklinde konuştu.

kalan karakter 1000

dilaver dilaver

bence tamamaen saçma iki çift anlaşamıyor ve ayrılıyor belki çocukları için aynı evi paylaşıyor ama kadının hiç bir geliri yok eee do saçma sapan bir mevzuatst tutarsa serbest eski eşiyle yaşarda suç mu ? saçma sapan bir mevzuat

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır9
cevapla 16.09.2012 01:25
nazzeell nazzeell

sizler hırsızlığa o kadar alışmışsınız ki artık normal geliyor herhalde. o parada ihtiyaç sahiplerinin hakkı var, 3 kuruşa tenezzül eden emek hırsızlarının değil. ayrıca anlaşamamış boşanmış ama çocuğun menfaati için bir araya gelmişse bi zahmet nikahı da kıyıversin :P ama olmaz dimi yoksa nasıl devleti söğüşleyecekler... utanmaz herifler...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 06.01.2015 16:59
aa aa

boşanmadan nafaka ödeniyor artık oyüzden boşanıp maaşı yok diye aynı evde yaşamasına gerek yok benim vergilerimle onlar ahlaksızlık yapamazlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır4
cevapla 05.10.2012 21:55
omemo omemo

Yazıyı nerenizden okudunuz be kardeşim. Mevzu zengin yada fakir insana; ölen eşinden, anasından, babasından aylık bağlanması değil. Mevzu ölen anasının, babasının yada eşinin maaşına konabilmek resmi nikahtan vazgeçip yani boşanıp yinede birlikte yaşamaya devam etmek yada buna benzer olaylar için dönen türlü usulsüzlükler...

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır8
cevapla 06.12.2011 00:55
USTA KALEM USTA KALEM

Dost tutup yaşarsa sorun değil, eski kocası ile yaşarsa suç. Bu kanunda bir mantıksızlık var. Ya hiç vermiyeceksin yada evliyede bekarada vereceksin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet26
hayır10
cevapla 05.12.2011 18:04
zeynep zeynep

dost hayatı yaşayanlar daha onurlu bence, en azından insanları devleti yanıltmıyorlar. Burdaki ayrıntı sırf devlete kazık atmak için biz boşandık demeleri...onursuzluk bence...devletin parasında yetim hakkı var unutmayın...

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır10
cevapla 24.09.2012 14:41
RUMELİLİ RUMELİLİ

Devletimiz hiçbir konuda araştırma yapmadan kesinlikle insanlara hiçbir şekilde yardım yapmamalı araştırma ŞART. Böyle evleri cipleri villaları olupta derneklerden kurumlardan para alan insanlara değil hakikaten ihtiyaç sahibi ve mağdur vatandaşlara bu paralar gitmelidir. Devletin tüm kurum ve kuruluşlarının bu konularda daha dikkatli ve temkinli davranmasını öneririm. Bir tarafta insanlar yoksulluktan kırılırken diğer bir taraftan ise insanların bu denli rahat yaşaması hakikaten içler acısı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır10
cevapla 05.12.2011 17:26
Erhan Erhan

Tipik Türklerin bir türlü beceremediği bir durum. Yazıdan boşluklarla dolu. Bu tespit neye göre yapılıyor anlamak mümkün değil. Yani kanun şöyle mi diyor? Boşandığın zaman bu parayı alabilirsin ama ZENGİN (bunun ölçüsü de belli değil) değilsen. Kanunda böyle bir madde yoksa nasıl engel olacaksın. Ölen eşten emekli maaş bağlanması için CİPinin olmaması lazım diye bir madde mi var? Bu ülkede delirmek işten değil.

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır7
cevapla 05.12.2011 17:14
nazzeell nazzeell

sen ne içtin? kanun sırf para alabilmek için resmiyette boşanıp beraber yaşamaya başlayanlara (yani devlete kazık atmaya çalışanlara) hitap ediyor. zenginlik fakirlik meselesi değil yani :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 06.01.2015 17:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.