X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Atanamayan öğretmen aile danışmanı olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Atanamayan öğretmen aile danışmanı olacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, atanamayan öğretmenler ile iletişim, sosyoloji, psikoloji mezunu 30 bin kişiden aile danışmanı ordusu kuracak Pilot uygulaması başlayan çalışmada hedef, yoksulluğu azaltmak, ailenin maddi ve manevi gidişatını yakından takip etmek

Aile bütünlüğünün korunması, aile içi şiddetin önlenmesi ve yardıma muhtaç ailelere düzenli destek sağlanması amacıyla "her aileye bir sosyal danışman" sloganıyla hayata geçirilen programın ayrıntıları belli oldu. 2012-2017 yılları arasında 30 bin aile danışmanını göreve başlatmayı hedefleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bu alımlarda önceliği atanamayan öğretmenlere, iletişim fakültesi mezunlarına ve sosyoloji, psikoloji gibi alanları bitirenlere verecek. Danışmanlar, ortalama 2 bin lira maaş alacak.

İKİ İLDE PİLOT UYGULAMA
Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nce alt yapısı tamamlanan Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) ile aile hekimliği uygulamasına benzer bir yapıda vatandaşlara "hane" odaklı sosyal danışmanlık sağlanacak. Bu kapsamda ilk pilot uygulama Kırıkkale ve Karabük'te hayata geçirildi. Hacettepe Üniversitesi'nde eğitim alan yaklaşık 400 danışman, durumu "riskli" olarak belirlenen ailelerle görüşmeye başladı.

30 BİN DANIŞMAN

ASDEP ile birlikte başta atanamayan öğretmenler olmak üzere çok sayıda kişiye de istihdam kapısı aralanacak. Aile Bakanlığı, ihtiyaçlar doğrultusunda 2017 yılı sonuna kadar 30 bin aile danışmanını göreve başlatmayı hedefliyor. Bakanlık, aile danışmanlarını öğretmenler, iletişim fakültesi mezunları ile sosyoloji, psikoloji, iktisat gibi alanları bitirenler arasından seçecek. KPSS puanlarına göre alınacak danışmanlar öncelikle teorik ve pratik eğitime tabi tutulacak. Aile Danışmanları yaklaşık 2 bin lira maaşla göreve başlatılacak.

600 aileye bir danışman

Her bir aile sosyal danışmanı ilk etapta 600 aileden sorumlu olacak. Aileler için tek tek formlar tutacak olan danışmanlar, ailenin maddi ve manevi gidişatını yakından takip edecek. Özellikle yoksulluğu tespit edilen aileyle ilgili bildirimleri de üstlenecek olan danışmanlar, hak temelli, düzenli, süreli, geçici yardımlar olarak çeşitlendirilen sosyal yardımların, aileye istihdam sağlandıkça kademeli azaltılmasını sağlayacak. Aile içinde yaşanan sorunlarda yol gösterici olmakla beraber, aile fertlerinin geçim durumları, içinde yaşadığı şartlar da düzenli olarak izlenecek. İşsiz olanlara İŞKUR ortaklığında istihdam olanaklarının yaratılması sağlanacak.

613 BİN AİLE RİSKLİ GRUPTA
Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nün saptamalarına göre, sosyal yardım alan 3 milyon ailenin 613 binine "yoğun hizmet" götürülmesi gerekiyor. İlk etapta başlayacak olan aile sosyal destek uzmanlarının da birinci önceliğini bu 613 bin aile oluşturacak. Her gün ilgilenilmeyi gerektiren ailelerin sayısı ise 70-100 arasında hesaplandı.

kalan karakter 1000

Mef Mef

Zamanında ziraat fakültesi mezunları nasıl öğretmen oldularsa, öğretmenlik mezunu olanlarda bu işi başarır. Eğitim bilimleri okumuşsan tamamdır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 21.03.2013 01:58
dilan dilan

bu gerçekten sosyologlar olarak bizimhakkımızzz el insaffffff

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır7
cevapla 05.01.2013 12:06
medcezir medcezir

bazı arkadaşlar saçma sapan yorumlar yapmışlar. her yere öğretmen atanacak diye bir koşul mu var beyler bayanlar!? sosyoloji mezunu,psikoloji mezunu, pdr ci vs. atanacak elbet. her şeye de burnunuzu sokma sanız bir zahmet. gönül ister ki işsiz kimse olmasın ancak; bu kadar da aç gözlü ve her işe de asıl biz öğretmenler yapmalıyız o işi diyerek yaklaşmamak gerekir! ben bildim bileli psikoloji,sosyoloji,iktisat bölümünden mezunlar hep açıktalar ve işsizler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır6
cevapla 26.12.2012 09:59
Eşref Eşref

Sosyoloji ne eğitim fakültesi bu sadece psikolojik danışmanlık bitirenlerin işi alan dışı atamaya hayır geçici çözüm yoluna hayır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.11.2013 16:47
elif elif

iyi günler ben teknik eğitim fakültesi yapı öğretmenliği mezunuyum.atanamayan öğretmenlerde alınacak dendi.bende bu sertifikayı aldım.şimdi yeni yönetmelikte öğretmenler geçmiyor.lütfen yardımcı olurmusunuz.şimdi ben boşunamı o kadar para ve emek verdim ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır2
cevapla 14.09.2012 11:44
aslı aslı

niye almıyorlar öğretmenleri umutlarımızı yıkıtılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır2
cevapla 10.09.2012 12:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.