X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER ...Ve kabul edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

...Ve kabul edildi

  • AA
  • Giriş Tarihi: 22.5.2012 22:31 Güncelleme Tarihi: 22.5.2012 23:12

TBMM Genel Kurulu'nda, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısını kabul edildi.

Kanuna göre, her yıl 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek.

Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenecek.

Askerlik meclisleri günün gelişen koşullarında etkinliğini yitirdiğinden kaldırılacak.

Askere alma işlemleri Milli Savunma Bakanlığı'nca yürütülecek.

SON YOKLAMAYA SON
Her yıl 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek.

Kanuna göre, yoklama devri, askerlik çağının başlangıcından muvazzaflık hizmetinin başlangıcına kadar geçen süre olacak. Seferberlik veya olağanüstü hallerde 19 yaşında bulunanların askere alınmalarına imkan tanıyan düzenleme, yürürlükten kaldırıldı.

Her yıl 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek. Yoklam işlemleri, 1 Ocak gününden başlamak üzere yaklaşık 14 aylık süreye yayılacak.
Askeralma işlemleri Milli Savunma Bakanlığı'nca yürütülecek.

Kanunla, MERNİS, Adres Kayıt Sistemi ve Milli Savunma Bakanlığı Bilgi Sisteminin yürürlüğe girmesiyle birlikte uygulama alanı kalmayan ilk yoklama ve son yoklama işlemleri kaldırılarak; yoklama, yükümlülerin askerliğe elverişlilik ve öğrenim durumları ile meslek ve niteliklerinin belirlenmesi işlemlerini kapsayacak şekilde yeniden tanımlandı. Buna göre, ''yükümlülerin sağlık muayenelerinin yapılarak askerliğe elverişli olup olmadıkları, öğrenim durumları, meslekleri ve niteliklerinin belirlenmesi'' işlemine yoklama denecek.
Yükümlülerin yoklama işlemleri yaklaşık 14 aylık bir süreye yayılacak. Böylelikle, yoklama kaçağı sayısı ve yoklama dönemlerinde askerlik şubeleri önünde oluşan yükümlü yoğunluğu azaltılmış olacak.

kalan karakter 1000

mete mete

arkadaşlar merhaba. bir sorum olucakdı. ben asker kaçagym. ve açık lisede okuyorum. acaba ben okuduğuma dair belgeyi alıp şubeye gitsem tecil yaparlar mı? yapmasalar bile beni direk orda askere alırlar mı?

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır2
cevapla 31.07.2012 09:27
Anıl Anıl

Mete ,açık lisede okuyorsan bağlı bulunduğun liseye giderek öğrenci belgeni almalısın ve askerlik şubesine götürmelisin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 26.12.2012 09:42
öznur öznur

herşey tamam da niye en çok beklenen şeyi yapmıyorlar.neden hala askerlik süresi düşmedi ? kaç senedir askerlerin umutlarıyla oynuyorlar,fakirliğin gözü kör olsun zengine bişey olmaz,olan bize oluyor. yazıklar olun..

Aynı Görüşte misiniz?
evet48
hayır2
cevapla 12.07.2012 10:07
sinan sinan

muvazzaf subayların zorunlu hizmet süreleri 10 yıla düşürüldü de astsubayların düşürülmedi mi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 23.05.2012 23:06
Emrah Emrah

Askerlik çağına girdikten sonra yapılan yaş değişiklikleri askerlik işlemlerinde dikkate alınmayacak. diyor arkadaşlar ben 1993 doğumluyum askerlik çağına girdim bu yasa bana işliyormu yoksa 1994 den sonrasınamı işliyor ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır4
cevapla 23.05.2012 12:08
murat murat

milletin işini kolaylaştırmaktan çok devletin işini kolaylaştırmayı hedefleyen adımlar bunlar.. 10 yıldır ak partiye desktek veriyoruz ama hala istenilen seviyeye gelinmedi... güvenleri arttıkçada sanki işleri ağırdan almaya başladılar.. biraz can sıkıcı olmaya başladı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet23
hayır2
cevapla 23.05.2012 01:33

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.