X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Muhsin Kehya tahliye edidi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

tahliye edidi

  • AA
  • Giriş Tarihi: 12.7.2012 14:55 Güncelleme Tarihi: 12.7.2012 16:55

Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi, ''3. Yargı Paketi''ndeki düzenleme doğrultusunda, 12 Eylül öncesinde Adana Emniyet Müdürü ile dönemin CHP Kayseri ve Antalya il başkanlarının öldürülmesi olaylarından hükümlü 'nın cezasının infazının durdurulmasına karar verdi.

Mahkeme, Avukat Hasan İlter'in, müvekkili Kehya'nın ''3. Yargı Paketi''ndeki düzenlemeden yararlanarak, tahliye edilmesi için yaptığı başvuruyu karara bağladı.

Duruşmada hazır bulunan Avukat İlter, ordunun içine sızan cuntacılarca yapılan 12 Eylül darbesi sonrasında sağdan ve soldan ülke meselelerine duyarlı gençlerin cezaevlerine doldurulduğunu, işkencelere tabi tutulduklarını ve suçlamaların kabul ettirildiğini anlattı.

Müvekkilinin de emir komuta zinciri altında çalışan mahkemelerce mahkum edildiğini ileri süren İlter, şunları söyledi:

''Darbe sonrasında sağa ve sola eşit davranılması gerekirken, bu yapılmamıştır. Solcular tek bir cezaya mahkum edilip, aflarla dışarı çıkarken, sağcılar her eylemden ayrı ayrı cezalandırılmışlardır. Ceza alanlardan biri de müvekkilim 'dır. Bu adaletsizliği yıllarca dile getirdik. Parlamento bunu duydu ve bir düzenleme yaptı. Müvekkilimin alacağı en ağır ceza, tek bir ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıdır. Yatacağı süre de 8 yıldır. Oysa 28 yıl cezaevinde yatmıştır. Bu haksızlığın, bu adaletsizliğin giderilerek, tahliyesini istiyorum.''

Mahkeme Başkanı Ali Altınkaya, dosyadaki belgelere göre hükümlünün 28 Ocak 1998'den bu yana cezaevinde olduğunu, öncesinde de 3 bin 117 gün tutuklu kaldığını ve halen cezaevinde bulunduğunu bildirdi.

Kehya'nın işlediği suçların tarihlerinin 1978 ve 1979 olduğunu belirten Altınkaya, suçların, geçen hafta yasalaşan 6352 sayılı Kanun'un geçici 3. maddesinde belirtilen 12 Eylül 1980'e ait olduğuna dikkati çekti.

Cumhuriyet Savcısı Halil Maçkaya, esas hakkındaki görüşünde, hükümlünün, 12 Eylül 1980 öncesinde birden fazla kişiyi öldürmek suçundan 765 sayılı TCK'nın ilgili maddeleri uyarınca idama mahkum edildiğini, idam cezasının kaldırılmasının ardından cezanın ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrildiğini ve ceza infazının buna göre yapıldığını anlattı.

6352 sayılı Kanun'un geçici 3. maddesinin birinci fıkrasına göre, hükümlünün lehine kanun belirlenerek, infazın ve hükmün buna göre yapılması gerektiğini kaydeden Maçkaya, infazın devamının ileride mağduriyetlerine neden olabileceği gerekçesiyle de öncelikle infazın durdurulmasına karar verilmesini istedi.

Avukat İlter de savcının görüşüne katıldığını bildirdi.

Mahkeme Başkanı Ali Altınkaya, Kehya hakkındaki cezanın infazının durdurulmasına karar verildiğini açıkladı.
Kehya, halen Elbistan Cezaevi'nde hükümlü bulunuyor.

kalan karakter 1000

kürşad demir kürşad demir

yorumları gördüğümde kanım dondu.80 dönemi yargılamalarındaki adaletsizliği ne çabuk unuttunuz yaa.askeri polisi öldüren çıktı hapisten ve o dönemden geriye sadece 3 hükümlü ceza çekmeye devam ediyordu ve 3 ü de ülkücüydü..hala tek mağdur solcular değil mi? bu adam 18 yaşında girdiği cezaevinden 53 yaşında çıkıyor bir hayat zindanda tükeniyor neredeyse ama sizler hala neyin derdindesiniz.demokrasi, özgürlük deyip tek taraflı düşünmek cahilliğinden vazgeçin

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 13.07.2012 10:54
aydin cinar aydin cinar

katil....

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 13.07.2012 01:54
kürşad demir kürşad demir

Aydın Çınar Bey katil diye hitap ettiğiniz adam cezasını çekmiştir. Ki 80 döneminde insan öldüren onlarca solcu 5 - 8 - 10 ve en fazla 12 yıl yatarak tahliye olmuşlarken ülkücüler 28 yıldır cezaevinde yatmaktaydı. eğer Muhsin Kahya' yı katil diye suçlama acziyetini gösteriyorsanız sosyal devlet, hukuk devleti, demokrasi, özgürlük ve insan hakları kavramlarından ne anladığınızı bir kez daha düşünün...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 13.07.2012 11:00
nominal nominal

eger ki devleti ali- muslim i bir arada tutup sehit olan her kanin hakkini vereceksen durma yolun acik olsun dilin kemigi yokki her agizda olsun her dil söyler yurekten söylenmeyen sözleri sen aciz kalacaksan milletler icinde kölelik senin icinde be canim kardesim benim pasaportum degerli olsun ki bende bu milletlerin karsisinda dik durayim sen sonuna kadar git gelmezsem namertim ben her sehidime aglamaktan SIKILDIM ARTIK!!!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.07.2012 23:40
yazık! yazık!

Katillerin cezalarını çekmeden çıkmasının ardından nasıl Allah'ın adını ağzınıza alarak sevinirsiniz. Aynı zihniyet, çok yazık örümcek ağı dolamış beyinlerinizi. Ama sizde haklısınız, cahil bıraktırılıyorsunuz. Çok saygıdeğer büyüğünüzün hareketlerini sorgusuz sualsiz kabul ediyorsunuz. Allah size beyninizi sorgulayın diye vermedi mi? Yazık.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır8
cevapla 12.07.2012 18:05
Akman Cemal Akman Cemal

Merak ediyorum, O kiyafet ne? Agca hapiste uzun zaman kalinca Hristiyan oldu Buda hapsihanede fazla kaldi yoksa simdi o dami müslüman oldu.Yakinda mesih olur son peygamber benim der.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır8
cevapla 12.07.2012 17:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.